منو
 کاربر Online
890 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 30 شهریور 1384 [11:32 ]
  کهکشان آندرومدا
 


کهکشان آندرومدا ، زن به زنجیر کشیده شده ، امراه المسلسله ، M31 یکی از زیباترین و معروفترین اجرام آسمان شب کهکشان آندرومدا است. برای اولین این کهکشان را عبدالرحمن صوفی اخترشناس ایرانی قرن چهارم به صورت لکه‌ای ابر مانند ثبت کرد. اما ماهیت آن چندین قرن بعد آشکار شد. در سال 1924 ادوین هابل با استفاده از تلسکوپ 2.5 متری مونت ویلسون متوجه شد که این لکه ابر مانند متعلق به کهکشان راه شیری نیست و خود یک کهکشان دیگری است.

M31 از همسایه‌های کهکشان ماست و در حدود 2.9 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد. M31 از راه شیری کمی بزرگتر است و درازای آن در حد 150000 سال نوری است و شامل حدود 400000 میلیون ستاره یعنی دو برابر تعداد ستاره‌های کهکشان ماست. همانطور که ما با رصد کردن این کهکشان لذت می‌بریم شاید موجودات باهوشی در کهکشان آندرومدا نیز از دیدن کهکشان ما لذت ببرند.

پیدا کردن این کهکشان بسیار ساده است. ابتدا باید مربع بزرگ آسمان (فرس العظم) را پیدا کنید. سپس به سراغ پرنورترین ستاره این مربع یعنی آلفا امراه المسلسله بروید. سپس 7 درجه به طرف شمال شرقی بروید تا به دلتا امراه المسلسله برسید. بعد در 8 درجه‌ای شمال دلتا امراه المسسله به ستاره قدر دوم بتا - امراه المسلسله خواهید رسید. در 4 درجه ای شمال غرب مو - امراه المسلسله را خواهید دید باز هم اگر 4 درجه به همین طرف بروید در 2,5 درجه‌ای غرب ستاره نو - کهکشان آندرومدا منتظر شماست.

کهکشان آندرومدا پرنورترین کهشکان نیم کره شمالیست. در آسمانی که به قدر کافی مطلوب باشد این کهشان با چشم قابل مشاهده است با دوربین دو چشمی در شهرهای بزرگ هم به آسانی پیداست. اگر در آسمان تاریک باشید با دوربین دوچشمی معمولی تا گستره زاویه‌ای 4 درجه‌ای دیده میشود. ممکن است نوار تاریک توده مرکزی نیز تشخیص دهید. در شهرها فقط توده پرنور مرکزی پیداست. در هنگام رصد این کهشکان به یاد رصد دو همدم کوچکتر یعنی M32 وM110 باشید.

منبع: http://www.coelum.com

  امتیاز: 0.00