منو
 کاربر Online
1493 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 24 شهریور 1384 [07:12 ]
  کشف کرم آرایشی رومیان باستان
 

شیمیدانان انگلیسی ، پس از یک سال و نیم بررسی روی محتوای یک قوطی فلزی باستانی که در جریان حفاریهای سال گذشته در لندن کشف شده بود، به این نتیجه رسیده‌اند که ماده موجود در این قوطی ظریف و زیبا ، نوعی کرم آرایشی بوده که توسط اشراف رم در قرن دوم میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نکته در خور توجه در مورد کرم زیبایی یونانیان باستان که از آن ، برای چرب و مرطوب نگهداشتن پوست و نیز پنهان کردن خلل و فرج و محل بریدگیها استفاده می‌کردند، این است که این کرم دارای ترکیباتی است که در کرمهای زیبایی کنونی بکار می‌رود.

محتویات این قوطی ، چنان محفوظ مانده بود که حتی جای انگشتان آخرین استفاده کننده از آن ، در روی کرم مانده بود.

بگفته شیمیدانان ، آنچه از این کرم روشن کننده در قوطی محفوظ مانده است، ترکیبی از روغن و پیه حیوانی ، نشاسته و نیز اکسید قلع است.

روغن یا پیه حیوانی وظیفه نرم کردن پوست بدن و پوشاندن سطوح نامطلوب ، نشاسته سبب نرم شدن دانه های درشت‌تر و کاهش احساس چربی و لزجی روی پوست می‌شد. اکسید قلع نیز رنگ صورت را برنگ نیمه‌شفاف و مات در می‌آورد و در عین حالت دادن به پوست ، زخمها و برجستگیها و فرورفتگیهای نازیبای آن را می‌پوشاند.
بگفته سرپرست موزه لندن که این قوطی کرم باستانی در آن به نمایش گذاشته شده، همانطور که امروزه اروپاییان علاقه دارند که پوست یا بدنشان به رنگ برنزه جلوه کند، رومیان قدیم نیز علاقمند بودند که رنگ پوست بدنشان ، سفید نزدیک به مات باشد و این دقیقا همان اثری است که کرم زیبایی برایشان بوجود می‌آورد.

  امتیاز: 0.00