منو
 کاربر Online
1012 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 23 شهریور 1384 [17:56 ]
  دستمال شعله می کشد اما نمی سوزد!
 

دستمال شعله می کشد اما نمی سوزد.!


دستمالی رادرون محلولی حاوی آب و الکل اتیلیک به نسبت 6و1 فرو برده وپس از خیس کردن کاملا فشارمی دهیم و آنگاه کبریت مشتعل را به آن نزدیک می کنیم تا شعله ور شود! کمی بعد که شعله کشیدن رو به کاهش می گذارد دستمال راتکان می دهیم تا خاموش شود.به ان ترتیب دستمال پس از شعله ور شدن سالم باقی می ماندو نمی سوزد.

questionودلیل اینکه دستمال نمی سوزد این است که :
وقتی دستمال را درمحلول خیس کرده وفشاردهیم وبه آن کبریت بزنیم الکل می سوزد ولی بجای اینکه حرارت آن صرف سوزاندن دستمال شود به گرم کردن وبخار نمودن آب دستمال مصرف می شود.اما به شرطی که قبل از خشک شدن کامل دستمال از ادامه شعله ها خودداری کرده وبا تکان دادن شدید دستمال آن را خاموش سازیم.


توسط: المیرا جدایی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline بابک خسروشاهی 3 ستاره ها ارسال ها: 473   در :  شنبه 26 شهریور 1384 [05:24 ]
  > دستمال شعله می کشد اما نمی سوزد!
 

سلام
مطلب جالبی است.
چند نکته باید راجع به مطلبتون بگم.

همونطور که بخار شدن یک مایع باعث ایجاد سرما می شود، در موقع آتش گرفتن الکل هم، تا موقعی که الکل کافی وجود دارد، بخار شدن الکل گرمای سوختن الکل را خنثی می کند.

بنا بر آنچه گفته شد، گمان نمیکنم آب موجود دلیل اصلی نسوختن دستمال باشد، هر چند زمان نسوختن را افزایش می‌دهد.  امتیاز: 0.00