منو
 صفحه های تصادفی
علل و عوامل اصلی فروپاشی دولت صفویه چه بوده است ؟
ایان باربور و نقد پلورالیسم دینی
علاء الدوله پسر حسام الدوله شهریار
قضیه کوچک فرما
گ.حکومت
حضور امام حسین علیه السلام در جنگ جمل
سیستیت‌ بینابینی
لایه‌های جو زمین
زکریا بن آدم
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 35 سوره نور
 کاربر Online
590 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نوید دلشاد 1 ستاره ها ارسال ها: 5   در :  یکشنبه 20 شهریور 1384 [03:40 ]
  انتقال یافته از زیست شناسی : وبا
 

در مورد بیماری وبا بیشتر بدانیم
وبای التور یک بیماری حاد اسهالی است که عامل آن ویبریوکلرا یا التور است که منحصرا انسان را مبتلا می کند .
به گزارش سما به نقل از روابط عمومی شرکت شهر سالم وابسته به شهرداری تهران ، این بیماری به شدت مسری می باشد. ویژگی مشخص وبا آغاز ناگهانی اسهال جهنده بدون فشار و آبکی است که به دنبال آن استفراغ ، کم آب شدن سریع ، گرفتگی ماهیچه ها و کم شدن ادرار فرا می رسد. میزان کشندگی بیماری در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الکترونیت بدن تا 40- 30 درصد می باشد.
علائم:

دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا 5 روز بوده و بطور معمول 2-1 روز است . شدت علائم بیماری به سرعت و مدت از دست رفتن مایعات بستگی دارد .

وبا دارای سه مرحله است :

الف : مرحله تخلیه ای : بیمار ناگهان دچار اسهال شدید ، بدون درد و آبکی می شود که به دنبال آن استفراغ روی داده و مدفوع نمای آب برنجی دارد .

ب : مرحله کلاپس : به دلیل کم آبی بدن بیمار به مرحله کلاپس وارد می شود و بصورت پایین افتادن فشار خون ، نبض خیلی ضعیف ، شکم فرورفته ، دست و پای خیلی سرد ، قطع ادرار و ... نمایان می شود .

ج : مرحله بهبودی : اگر مایعات بدن بیمار جبران شود فشار خون بیمار رو به افزایش می رود و علائم حیاتی نرمال شده و بیمار از مرگ حتمی نجات می باید .

راه انتقال:

انتقال وبا از انسان به انسان از راههای زیر صورت می گیرد : آب آلوده به مدفوع ( منابع آب بدون نظارت ) شامل : استخرها و ...، آشامیدنی و خوراکی آلوده .

شایان ذکر است خوردنی و آشامیدنی آلوده با همه گیری وبا رابطه مستقیم دارد شیردادن کودکان با بطری یک عامل خطر چشمگیر برای خورندگان آن است .

پیشگیری :

گزارش سریع موارد بیماری وبا به مراکز ذیصلاح از مهمترین عوامل پیشگیری است چراکه نتیجه آن بیماریابی زودرس در جامعه و درمان سریع در مورد بیماری خواهد بود.

تدابیر بهداشت محیط :

تامین آب سالم و تصفیه شده، دفع بهداشتی فاضلاب ، بهداشت خوراکیها و آموزش بهداشت به عنوان موثرترین روش پیشگیری .

همچنین برای درمان وبا نباید وقت را از دست داد ، بیمارانی که کم آبی متوسط دارند باید با مایع خوراکی در خانه درمان شوند. موارد کم آبی شدید مستلزم دادن مایع از راه وریدی است و باید در صورت امکان به نزدیکترین مرکز درمانی یا بیمارستان منتقل شوند و در راه رسیدن به بیمارستان مایعات خوراکی به آنها داده شود که میزان مایعات و الکترولیتها توسط پزشک محاسبه و به بیمار تزریق می شود .

اصل کار این است که دادن مایعات خوراکی باید برابر با میزان از دست دادن مایعات از راه دفعی باشد. به عنوان درمان کمکی آنتی بیوتیک داده می شود تا دوره بیماری را کوتاه و مدت دفع ویبریوری وبا از راه مدفوع کم شود .

نکات آموزشی :

قبل از غذا و پس از رفتن به دستشویی دستهای خود را با آب و صابون بخوبی بشویید .

از مصرف مواد غذایی، آب میوه و نوشیدنی های ارائه شده در بیرون از منزل و بخصوص غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد جدا خودداری کنید .

قبل از مصرف میوه جات سبزیجات حتما آنها را ضدعفونی کنید .

درصورت عدم دسترسی به آب سالم و تصفیه شده حتما آنها را بجوشانید .

مهمترین مشکل اساسی در بیماری وبا از دست دادن شدید مایعات و الکترولیتهای بدن می باشد .

بدون تجویز پزشک از مصرف قرص های ضد اسهال به هر نحو خودداری کنید .

روش ضد عفونی کردن میوه جات و سبزیجات :

یک قاشق چای خوری ( 2گرم ) پودر پرکلرین را در ده لیتر آب حل کرده و سبزی و میوه ها را که قبلا شسته اید در آن قرار دهید و پس از15 الی 20 دقیقه مجددا آبکشی کنید .

ORS :

محتوی بسته های ORS را در یک لیتر آب آشامیدنی حل کنید. این محلول باید همه روزه به صورت تازه فراهم و در مدت 24 ساعت مصرف شود و محلول نباید جوشانده شود .

در مکانهایی که دسترسی به ORS مقدور نیست مخلوط ساده ای از نمک طعام 5 گرم و شکر 20 گرم در یک لیتر آب آشامیدنی حل شده را می توان تا بدست آوردن ORS مصرف کرد .

گفتنی است کشف ORS پیشرفت عمده و علمی در مبارزه با وبا و دیگر بیماریهای اسهالی بوده است  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 20 شهریور 1384 [03:54 ]
  > وبا
 

با تشکر از مطالب مفیدتان کاش مخاطبان دیگر هم مثل شما در کارهای انجمن مشارکت می کردند.
دوستان در دانشنامه مقاله ای تحت عنوان بیماری وبا موجود است به آن هم یکسری بزنید.

  امتیاز: 0.00