منو
 صفحه های تصادفی
Dubnium
توب بیلابیه
تیره عشقه
کوراک
زندگینامه نیل آرمسترانگ
کمپوست
مهاجم نوک
فیبر نوری
وظائف امام
میدان نقش جهان
 کاربر Online
1331 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 19 شهریور 1384 [07:43 ]
  اکسیژن محلول در آب
 

بدون وجود اکسیژن محلول کافی، بسیاری از انواع موجودات زنده آبزی نمی‌توانند در آب وجود داشته باشند. اکسیژن محلول در آب به مصرف تجزیه ماده آلی می‌رسد. در بسیاری از موارد ، تلفات ماهی ، نتیجه مسمومیت مستقیم آب بوسیله مواد آلاینده نیست، بلکه ناشی از کمبود اکسیژنی است که خود، بواسطه مصرف آن در تجزیه بیولوژیکی مواد آلاینده عارض گردیده است.

توانایی یک توده آب برای جذب پی‌در‌پی اکسیژن از دست رفته خود، از راه تماس با اتمسفر ، یک خاصه مهم آن بشمار می‌رود.

حلالیت اکسیژن در آب بستگی به دمای آب ، فشار جزئی اکسیژن در اتمسفر و موجودی نمک آب دارد.
آب در حالت تعادل با هوا در مقایسه با بسیاری از مواد حل‌شده دیگر نمی تواند اکسیژن زیادی را در خود حل کند.
اگر فرایندهای اکسیژن‌خواه در آب رخ دهد، سطح اکسیژن محلول ممکن است بسرعت به صفر تنزل یابد، مگر آنکه پدیده مکانیکی موثری برای هوادهی مجدد آب بکار گرفته شود. جریان متلاطم رودخانه‌های کم‌عمق یا پمپاژ هوا به داخل تانک هوادهی در سیستم تصفیه ثانوی فاضلاب با استفاده از لجن فعال از جمله پدیده‌های مکانیکی هستند.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 شهریور 1384 [16:32 ]
  > اکسیژن محلول در آب
 

دارا
اگر در هوای گرم میبینید ماهی ها در نهر ها اطراف آبشار های کوچک در آن جمع میشوند بخاطر پایین بودن اکسیژن آب در محل های دیگر است که در آنجا تلاطم آب آنرا حبابدار و دارای اکسیژن میکند اگر چه همان هم کافی نیست ,چون در آب پخش نیست تا ماهی بتواند موقع گشتن دنبال غذا اکسژن مصرف کند و در اطراف آب متلاطم برای کمبود اکسیژن از بی غذایی تلف نشود اگر حوض دارید با یک موتور مخصوص اینکار که با برق کم است و عایق دارد آب را میشود اکسیژن دار کرد. در رودخانه ها که دیده اید ماهی از آب بیرون میپرد و عده ای هم فکر میکنند که ماهی سر حال و در فکر بازی است اشتباه است , ماهی بواسطه کمبود اکسیژن از فرط بی هوایی اینکار را میکند و چه بسا که روی شن داغ هم اینبار از گرما و بی آبی و بی اکسیژنی تلف شود چون اکسیژن هوا قابل استفاده برای ماهی نیست و باید محلول در آب باشد . اگر ماهی های حوضتان و یا ماهی شب عیدتان میمیرد به خاطر بی اکسیژنی آب است .ماهی قزل آلا که ماهی آبهای کم عمق است بیشترین تلفات را بخاطر همین مورد میدهد و بسیار به آب کم اکسیژن حساس است .

  امتیاز: 1.00