منو
 کاربر Online
1055 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 17 شهریور 1384 [06:26 ]
  چشم الکترونیکی
 


چشم الکترونیکی دستگاهی است دقیق، ظریف و حساس برای کنترل حرکت و جابجایی اشیا یا افراد توسط نور.

مکانیزم عمل

نخستین بخش مدار را یک مولتی ویبراتور مرکب از ترانزیستورهای Tr2 و Tr3 تشکیل میدهد. مقدار خازنهای C1 و C2 طوری انتخاب شده است که سیگنالهای صوتی ثابتی با فرکانس حدود یک کلیو سیکل ایجاد میکند. این سیگنالها در پایه کلکتور ترانزیستور Tr3 قابل دریافت است و اگر یک گوشی کریستالی به پایه مذبور وصل کنید، سیگنالها را به صورت صدای سوت میشنوید. دومین بخش مدار، یک آمپلیفایر صوتی دو ترانزیستوری مرکب از ترانزیستورهای Tr4 و Tr5 است که به صورت مستقیم به یکدیگر وصل شده اند.

ترانزیستور Tr4 که یک ترانزیستور تیپ مثبت PNP است، سیگنالهای صوتی را از طریق خازن C3 دریافت میکند و پس از تقویت سیگنالها، آنها را برای تقویت نهایی ( تقویت قدرت) به ترانزیستور Tr5 میدهد. پایه B ترانزیستور Tr1 از طریق سلول فوتورزیستانس Cds به ولتاژ مثبت وصل شده است و در حالتی که نور به صفحه Cds بتابد، مقاومت آن کاهش یافته ولتاژ مثبت قابل توجهی به پایه B میرسد و ترانزیستور را در حالت خاموشی نگهمیدارد که در این حالت ولتاژ تغذیه مولتی ویبراتور قطع است و کار نمیکند و لذا هیچ صدایی از بلندگو پخش نمیشود.

اما همینکه مانعی بر سر راه تابش نور به Cds ایجاد شود، مقاومت آن افزایش می یابد و ولتاژ مثبت پایه B کاسته شده و در عوض پایه B از طریق پتانسیومتر Pot و مقاومت R1 ولتاژ منفی دریافت میکند که در نتیجه مدار مولتی ویبراتور به کار می افتد و صدای بوق از بلندگو پخش میشود. با تنظیم پتانسیومتر( مقاومت متغییر) میتوان ولتاژ پایه B ترانزیستور Tr1 را برای شرایط نوری مختلف به دقت تنظیم نمود.

تنظیم عملکرد دستگاه

کافیست دستگاه را در محل مورد نظر نصب کنید و ترتیبی دهید که نور به مقدار لازم به سلول حساس دستگاه بتابد. به محض آنکه فرد یا شیئی از مقابل دستگاه عبور کند یا جابجا شود، بطوری که تابش نور به سلول حساس کاهش یابد و یا متوقف شود ، دستگاه فورا واکنش نشان میدهد و صدای بوق قوی از بلندگو پخش میشود.این دستگاه با ولتاژ 6 ولت کار میکند و مصرف آن در حالت بی کاری نزدیک به صفر است. بنابراین حتی اگر باتری خشک به آن وصل کنید ، مدتها دوام می آورد. ضمنا یک پتانسیومتر تنظیم حساسیت روی فیبر تعبیه شده است که به کمک آن میتوانید دستگاه را برای استفاده در شرایط نوری مختلف به دقت تنظیم نمایید.

عمده کاربردهای دستگاه

دستگاه چشم الکترونیک کاربردهای گوناگونی دارد که از جمله میتوان به کاربرد آن به عنوان دزدگیر در موسسات و منازل و اتومبیل ها اشاره کرد. ضمنا برای کنترل مسیر ها جهت آگاهی از ورود و خروج افراد نیز به کار می رود.

منبع

متن اصلی در شبکه آموزش  امتیاز: 4.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 شهریور 1384 [05:26 ]
  > چشم الکترونیکی
 

دارا

میخواستم مطالبی عملی با رابطه با این مطلب پست کنم -اما بخاطر تفکر بسته و جهان سومی و بنام اسلام عده ای در این سایت که مطالب مرا سلاخی و به میل خود آنرا حذف میکنند از ادامه آن منصرف شدم علم در قفس عملم نیست.

مطلب مرا درباره منطق فازی چرا سانسور کردید. در همین صفحه به آن پاسخ دهید. مطلب من آموزنده بود انسانی بود. بگویید ایرادش کجا بود؟

  امتیاز: 4.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 19 شهریور 1384 [06:05 ]
  > چشم الکترونیکی
 

با سلام

  • هر مطلب علمی دارید به نظر خودتان مفید و مثبت هست ما استقبال میکنیم.
  • مطلب منطق فازی شما بایستی در انجمن ریاضی باشد، اگر مشکلت جل نشد به admin پیام بفرستید.
  • در انجمنهای فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، زمین شناسی و روانشناسی مطلبی را ویرایش و یا حذف نمیکنم مگر اینکه بی ربط و ... باشد. باید توجه نمود که مطاب انجمنهای علمی را همیشه با غرض ، احساسات ، کدورت ، و ... آمیخته نسازیم.
  • پیام علمی خود را بدهیم اگر مفید شد باز هم بدهیم. اگر نظر خاصی داریم که نیاز به بحث بیشتر دارد با مدیران (امور کاربران-انجمنها-کمیته‌ها-مدیریت محتوی-دبیر سرویس-سردبیر) در جریان بگذاریم.
  • برخی دوستان حرفهایی مطرح میکنند که گرایش خاص خود را نشان میدهند سعی کنید پیامتان عامه پسند ، خود جوش ، مفید و مثبت ، با نگرش باز و مفهوم عمیق باشد.
  • بحث سیاسی نکنید که جایش انجمن جامعه و علوم سیاسی هست که امیدوارم به زودی ایجاد شود. البته در بخش تاریخ فعلا برخی از این کارها میشود.
  • یک حرف مهم برای دارا عزیز: سعی کنید مسائل را با مدیران بخشها در میان بگذارید، ما برای شما ها بیشتر از اینها نیاز داریم و بها میدهیم. البته شما هم در بحثهای خود افراط و تفریط میکنید در فاز علمی و نامه‌هایتان هر تغییری شده باید بررسی شود. شما بحثهای حاشیه‌ای هم زیاد مطرح میکنید که دیگر برای مردم ایران زمین توجیه است. بهتر است اینگونه مطالب را حداقل در یک تنجمن واحد (بهتر است انجمن عمومی) مطرح نمایید.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 21 شهریور 1384 [04:48 ]
  > چشم الکترونیکی
 

دارا
با سلام ,آقای خادم ببینیدمن که نمیتوانم نظرات و احساسات یکی یکی شما ها را بدانم شما اگر چیزی را نمیپذیرید با منطق خودتان به آن برخورد کنید و نگران نباشید من هم باید حق انتقاد داشته باشم - مطالب حاشیه ای اکثرا خودشان علمی هستند و در یکجا توضیح داده میشود که خواننده در آن مورد هم کمی یاد بگیرد -در صفحه بورد بسازید برای این به ماشین چاپگر لیزر پرداخته شده که در رابطه با بورد است همینطور اطلاعات مربوط به شیمی و سلول فتوالکتریک -من نمیدانم از این نوشته ها شما استفاده فیش مطالب علمی میکنید یا هدف همین خوانندگان انجمن هستند - آقای خادم میفرمایید اگر من نظرم این بود که در یک انجمن علمی اگر کسی میگوید در جنگل جن دیده است من هم همان را بگویم تا عامه پسند باشد ؟ اگر کسی گفت که باید زبان فرد سوگند خورنده را برید من هم بگویم دستخوش بفرما ببر تا عامه پسند باشد ؟ مگر این سایت پاتوق کمک رانندهء تریلی و بسیجی و لباس شخصی هاست ؟ این سایت من گمان میکنم یک سایت علمی باشد نه آنها که شما میفرمایید _عامی چرا نباید خودش را با ما وفق دهد ولی ما باید خودمان را با عوام هم خط کنیم ؟ بابک میگوید مسئله را در همان انجمن مطرح کنید من چگونه مطرح کنم وقتی شما نصف پست های مرا منعکس نمیکنی ؟ در جواب خودت که در دفاع از جن مطالبی گفتی جوابی برایت نوشتم که تو آنرا نادیده گرفتی و به آن بها ندادی و جلوی پستش را گرفتی , زیرا پندار خود را حقیقت مطلق میدانی و به روبرویی باور ها معتقد نیستی و بدینسان برای بقیه هم تصمیم میگیری و شعور آنها را قابل نمیدانی و فکر نمیکنی که آنها خود اختیار تصمیم گیری دارند , اینها را همه با نیت خوب و بطور دوستانه به شما عرض میکنم , آنها را به قول خانم نیر در قسمت پر لیوان بگذار و به چشم منفی به آن نگاه نکن من برای تمام دوستانم ارزش قائلم و خواهان کدورت شما ها نیستم برای اینست که وقت میگذارم تا شما هم نظرات مختلف را ببینید _من هم از شما چیز یاد میگیرم شما حقا بیشتر مطالبتان درست هستند ولی همانهایی که من در موردش حساس بودم دیدید که بی صدا نماندم و علیه تبلیغ خشونت سخن گفتم چون یک سایت علمی اگر هم چنین سخنانی مطرح شد باید بتواند مردم را روشن کند .پس میبینید که هدف من هدف بدی نبود .
اما آقای خادم شما خطاب به من نوشته اید :
کد از شماست:
"شما هم در بحثهای خود افراط و تفریط میکنید در فاز علمی و نامه‌هایتان هر تغییری شده باید بررسی شود. شما بحثهای حاشیه‌ای هم زیاد مطرح میکنید که دیگر برای مردم ایران زمین توجیه است."
شما به من بگویید این یعنی چه؟ افراط تفریط کدام است و چگونه شما نظر مردم ایرانرا فهمیدید که چنین نظری دارند ؟ آیا این همان نیست که من گفتم ؟ که شما خود نظری را نمیپسندید و آنرا بحساب مردم ایران میگذارید و در نتیجه تیغ دست میگیرید و زحمات مردم را به هدر میدهید .کجا مردم ایران توجیه شده اند که ما خبر نداریم ؟ اینرا بیشتر توضیح دهید - در یک پانل هم انتظار نباید داشت که تمام نظرات موافق را بشنوید .نظر های مخالف هم خواهند بود . اگر این اساسنامه این انجمن است و خواست فردی شما نیست آنرا بگذارید تا بقیه هم ببینند تا ما به خود اساسنامه انتقاد کنیم که حقوق مساوی را برای اعضا قائل نمیشود .

با تشکر از شرکت و مطرح کردن نظراتتان خانم نیر , بابک و حسین

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی 3 ستاره ها ارسال ها: 194   در :  سه شنبه 22 شهریور 1384 [07:26 ]
  > چشم الکترونیکی
 

آقای خادم خوب چیزیایی میاری خوب !! lol

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 24 شهریور 1384 [15:48 ]
  > چشم الکترونیکی
 

با سلام

دوستان اگر انمیشن یا عکسهای جالبی از چشم الکترونی دارید
یا آدرس سایتش و یا خودش را پست کنید تا زیبایی صفحه دو جندان شود.

از همه دوستان بخاطر مشارکتشان در بحثها ممنونم.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 30 شهریور 1384 [05:09 ]
  > چشم الکترونیکی
 

دارا

نحوه کار مدار چشم الکتریک و خود مدار و وصل المان ها به یکدیگر را در این پیوند ببینید , تنها تفاوتش با مدار آقای خادم اینست که وزوزه (Buzzer) برای خبر کردن ندارد و آنهم بخاطر نبود مولتی وایبریتور است و فقط قسمت جلو و چشم الکتریک است شما آنرا بدلخواه میتوانید به مدار های دیگر وصل کنید . که کار های مختلف بکند .با این مدار برای مثال میتوانید یک جیرجیرک الکترونیکی بسازید که اگر علاقه داشتید آنرا میتوانید با یک آی سی LM556 , یک چشم الکتریک(LDR) , یک وزوزه و یک سویچ برای کنترل آن در روز یا شب بسازید. این مدار بجای ترانزیستور دارلینگتون دارد که همان دو ترانزیستور وصل شده بهم است .اگر پرسشی دارید مطرح کنید .

http://www.technologystudent.com/elec1/ldr1.htm

انیمیشن کار مدار

img/daneshnameh_up/f/ff/ldrlght.gif


  امتیاز: 3.80     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  پنج شنبه 31 شهریور 1384 [04:27 ]
  > چشم الکترونیکی
 

دارا

بچه ها مدار این پیوند را که با چشم الکتریکی کار میکند و خیلی جالب است بسازید, این چشم الکتریک یک رله را که در حقیقت میتوان آنرا یک سویچ الکتریکی نامید بکار میاندازد تا شما با آن چیز های دیگر را خاموش و روشن کنید - وقتی آنرا ساختید اگر در نحوه سیم پیچی کونتاک هایش پرسش داشتید همین جا آنرا بپرسید .
  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 31 شهریور 1384 [04:27 ]
  > چشم الکترونیکی
 

دارا -با درود

آنهاییکه نمیخواهند این مدار را روی بورد بسازند و فقط میخواهند آزمایش کنند برای چشم الکتریک از برد بورد استفاده کنند -انیمیشن زیر همین مدار را روی برد بورد نشان میدهد .مقاومت بالایی روی برد بورد 680 اهم و پایینی یک کیلو اهم است -ترانزیستور هم ترانزیستور معمولی NPN مثل 2N2222 یا معادل اروپایی و یا ژاپنی آن میتواند باشد که برای اینکار مناسب است . المان ها را طبق تصویر بهم وصل کنید:
پس از این آزمایش برای منبع نور میتوانید از قلم لیزر یا یک دایود نوری دیگر استفاده کنید . آنرا در دو طرف یک درب قرار دهید تا ورود و خروج افراد را گزارش کند - میشود آنرا به دستگاه شمارشگر وصل کرد تا افراد را بشمارد -اساس شمردن هر چیزی در کارخانه ها یا جا های دیگر بر پایهء این مدار است . شما اگر از اولیا مدرسه تان بخواهید تا برایتان آزمایشگاه الکترونیک درست کنند ,من و دوستان دیگر این انجمن راهنمایی های لازم را برایتان میکنیم تا خودتان وسایل آزمایشگاه بسازید تا هر میز یک مولد برق مستقیم یک نوسان کننده و دیگر وسایل را داشته باشد.

انیمیشن مدار:


عکس پیدا نشد

  امتیاز: 3.00