منو
 کاربر Online
835 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نوید دلشاد 1 ستاره ها ارسال ها: 5   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [13:18 ]
  انتقال یافته از زیست شناسی : جنون گاوی
 


بیماری جنون گاوی

بیماری جنون گاوی نخستین بار در انگلستان در گاوها مشاهده شدو اطلاعات دقیقی وجود دارد که نشان می دهد پیش از آن وجود نداشته است.تحقیقات به این نتیجه رسید که عامل این بیماری از عامل بیماری به نام scrapie که در گوسفندان رخ می دهد سرچشمه گرفته است.البته این یک احتمال کلی است و به طور قطعی ثابت نشده است.نظر بر این است که عامل scrapieاز طریق لاشه گوسفندانی که در غذای گاوها وجود داشته انتقال یافته است.

این بیماری نوعی بیماری پیش رونده کشنده در سیستم مرکزی عصبی گاوها است. وقوع این بیماری منجر به تولید حفراتی در مغز گاوها می شود که ظاهری اسفنجی به مغز می دهد و به همین دلیل از عنوان spongiformدر نام این بیماری استفاده می شود(به معنی اسفنجی مانند).

پریون چیست وچگونه با بیماری جنون گاوی در ارتباط است؟


پریون ها چیزی جز پروتئین نیستند پروتئین هائی که هیچ نوکلئیک اسیدی ندارند وتک سلولی هائی شامل حدود 250 آمینو اسید می باشند. prp نامی است که برای این نوع پروتئینها استفاده میشود.پریونها عجیب ترین عوامل عفونی هستندکه تا به حال کشف شده اند.استنلی پروزینر اولین فردی بود که توانست ذات پریون ها را تشخیص دهد و در پی آن پیشنهاد داد که پریون ها عامل بیماری جنون گاوی می باشند. فرم غیر بیماری زای این پروتئین ها به حالت طبیعی در مغز انسان هم یافت می شود ونکته عجیب در باره نوع بیماری زای آن ها این است که با ورود به بدن می توانند نوع عادی شان را به نوع بیماری زا تبدیل کنند.

تفاوت پروتئین های عادی و غیر عادی در ساختمان اولیه و به عبارتی در توالی آمینو اسید هایشان نیست بلکه تفاوت درمکان هندسی آنهاست که تولید انواع مختلفی از prp ها میکند.پیچش آمینو اسید ها به دور هم منجر به تولید توده ای پروتئینی میشود مشابه آنچه که عامل تولید بیماری آلزایمر در انسان است.نوع بیماری زای prpها دارای نوعی شکل هندسی هستند که می توانند در مقا بل پروتئاز مقاومت از خود نشان دهند.

پریون ها تنها شکلی از مو جودات هستند که اصول اصلی زیست شناسی را می شکنند.ما انتظار داریم هر موجودی از طریق DNAنقشه اولیه ساختمانش را احیا کند(به جز تعدادی از ویروس ها که از طریق RNAاین کار را انجام می دهند)سپس برای تبدیل این ساختمان به ساختمان اصلی اقدام به رونویسی DNA وسپس ترجمه پیام RNAبه پروتئین نماید ولی در این مورد خاص پروتئین ها به طور مستقیم از به هم پیچیدگی زنجیره هائی از آمینو اسید به هم تولید می شود.

PRPها فقط تولید بیماری جنون گاوی نمی کنند بلکه می توانند عامل بیماری هائی همچون CJDوSCRAPIEشوند که عوامل تولید کننده این بیماریها می توانند خیلی به هم شبیه باشند یا خیلی متفاوت.مثلا بین prp BSE و prp SCRAPIEفقط در مکان هندسی 7 آمینو اسید تفاوت وجود دارد و توالی prp BSE با prp CJD در بیش از 30مورد با هم تفاوت دارند.

اما در زمانی که انواع جدیدی ازCJD که تا به حال مشاهده نشده بود این سوال را در ذهن همه بوجود آورد که آیا این هم نوعی از جنون گاوی در آدمی است؟! زیرا آسیب شناسی مغز 10 نفر که دچار این بیماری شده بودند با نوع قبلی آن تفاوت داشت. در مجموع اکثر prpها به یکدیگر شباهت دارند وبه همین دلیل به راحتی می توانند از یک نوع نرمال به نوع بیماری زا تبدیل شوند. مشکل اصلی این است که چگونه میتوانیم در باره منشا پریون صحبت کنیم در حالی که DNAبرای تولید آن وجود ندارد؟

اما در زمانی که انواع جدیدی ازCJD که تا به حال مشاهده نشده بود این سوال را در ذهن همه بوجود آورد که آیا این هم نوعی از جنون گاوی در آدمی است؟! زیرا آسیب شناسی مغز 10 نفر که دچار این بیماری شده بودند با نوع قبلی آن تفاوت داشت.البته در 10 درصد از بیماران ثابت شده کهنوعی جهش ژنی باعث تولید این بیماری شده است.

راه مقابله با این بیماری چیست؟

در اصل مسئله ما با عاملی سروکار داریم که نمیتوانیم آن را توالی یابی ژنی کنیم وحتی نمی توان برای آن واکسن ساخت. هنوز برای گاوهائی با بیماری جنون گاوی راه درمانی پیدا نشده است وفعلا فقط می توان برای جلوگیری از انتقال این بیماری به سایر گاوها اقدام به کشتار آنها کرد.

استنلی پروزینرفکر کرد که برای افرادی که مبتلا به CJDیا نوع مشابه انسانی جنون گاوی هستندمیتوان داروئی ساخت که ساختار پروتئینهای نرمال بدن را ثابت نگه دارد و اجازه ندهد prpهای بیماری زا پروتئین های نرمال بدن را بیماری زا کنند.برای این کار میتوان ژن هائی که مربوط به تولید انواع خاصی از پروتئینهای عادی (که پس از ورود عامل بیماری تبدیل به نوع بیماری زا می شوند)بدن هستند را غیر فعال کرد ولی مسئله این است که نمی دانیم آیا این پروتئینها در بدن ما فعا لیتهای مهمی را کنترل می کنند یا خیر؟پیشرفت در این زمینه می تواند به ما در درمان آلزایمر نیز کمک کند. کشف همه اینها به سالها تحقیق نیاز دارد.

خلاصه‌ای از مقاله:
DR.Fredrick A.Murphy
Dean of school of Veterinary medicine,university of California Davis
Nationalhealthmuseum  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [13:27 ]
  > جنون گاوی
 

با تشکر از مقاله جالبی که برای انجمن زیست شناسی ارسال کردید.
ما منتظر کارهای بعدی شما هستیم
ضمنا نیازی به ارسال اصل مقاله به زبان انگلیسی نیست چون تایپ آن خیلی وقت گیر است.
بازم ممنون

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 14 شهریور 1384 [03:11 ]
  > جنون گاوی
 

دارا
با تشکر از اطلاعات مفیدتان
آقای نوید دلشاد - مدت زمانی بود که در بعضی از کشور ها بخاطر صرفه جویی در غذای دامی قطعات غیر خوراکی از قبیل روده و سایر قسمتهای گاو های سلاخی شده را با استخوان پودر شده آنها مخلوط کرده و به خورد گاو ها میدادند و در حقیقت آنها را به همنوع خوار تبدیل کرده بودند همین طور مدفوع مرغی را با غذای آنها مخلوط میکردند و هدفشان اگر چه سودجویی بود ولی بنام علم مطرح میکردند که مدفوع مرغی دارای املاح است و بدین طریق دهان مخالفان آنرا میبستند - بدین ترتیب حیوان های زبان بسته را آلوده کردند و تا این بیماری شروع شد فوری این نوع خوراک ها را از غذای حیوانات خارج کردند شاید به مضر بودن آن پی برده بودند - بعد ها گفتند که غذای دامیء دارای گوشت نیست که حیوانات را دچار جنون میکند بلکه وجود قسمتهایی از گاو های آلوده و بیمار این بیماری را بوجود آورده است -هنوز هم نمیدانند که آیا همنوع خواری باعث آن است یا آلودگی توسط چند گاو بیمار باعث آن شده است , ولی چون در گذشته انسان قطعات حیوان را به حیوان همنوع نمیداده است این بیماری دیده نشده اکنون که حدود دو دهه از آن میگذرد باعث موقعیتی در حیوان شده که چنین پروتئینی بتواند در آن بوجود آمده و به آن حمله کند - اگر این نوع تغذیه متوقف گردد و گاو های آلوده از بین بروند شاید این بیماری متوقف شود ولی چون سود جویی قبلا آنرا به دامداران آموخته است که این قسمت ها را دور نریزند مشکل است که بتوان آنرا کنترل کرد چون دامدار میخواهد که بیشترین مقدار گوشت را با کمترین مخارج تولید کند و از مخارج غذای حیوان هم کم کند - یک موضوع دیگر که در آمریکا وحشتناک است اینست که تمام گوشت آن از چند مرکز بیرون میاید و اینطور نیست که یک گاو را به بازار بفرستند و بعد یکی دیگر را -اینجا ممکن است در گوشت چرخ کرده اش هزار گاو مخلوط شده یا بیشتر باشد هر چند که مردم مقدار کمی هر بار بخرند , یعنی اینکه یک گاو بیمار صد ها تن گوشت را آلوده میکند -اگر این بیماری در ایران و کشور های دیگر که متد های مختلفی دارند و گوشت وارد نمیکنند دیده نشود خود دلیل محکمی است که باید همنوع خواری حیوان را متوقف کرد و جهانیان را نیز از دلیل این بیماری مطلع کرد .البته این به عهده مراکز بهداشتی بین المللی است که در باره اش تحقیق کنند و میدانید مسائل سیاسی در تصمیم گیری همیشه دخالت دارد -مصرف هورمون در اینجا همه گوشت ها را خراب کرده است -اگر یک مرغ بخرید هرکدام بیشتر از یک پوند چربی دارد و اصلا مانند مرغ های مزرعه های باز نیست که یکی دو دهه قبل میدیدیم اینها را مراکز تولید باید بدانند و بدون آموزش آنها از طریق رسانه های جمعی ممکن نیست جلو آنرا گرفت .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 14 شهریور 1384 [03:19 ]
  > جنون گاوی
 

با تشکر از آقای دارا
ما منتظر مشارکتهای بیشتر شما در انجمنها مخصوصا انجمن زیست شناسی هستیم.
بازم ممنون

  امتیاز: 0.00