منو
 صفحه های تصادفی
فضایل امام علی از زبان پیامبر
خاکستر آتشفشان
کشت توت فرنگی
اخلاص امام سجاد علیه السلام در انفاق
عناصر گروه VIA(قسمت دوم)
تحریف تورات و انجیل
بازیهای تمرینی
ستارگان دوتایی
ماشینهای بادی
سیستم ها ی چند وظیفه ایMulti tasking
 کاربر Online
351 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [10:48 ]
  دیوار چین و رمزنگاری کوانتومی
 


دیوار چین بزودی در یکی از مهمترین آزمایش‌های مربوط به رمزنگاری کوانتومی که مرزهای کنونی این حوزه را تا حد زیادی وسعت خواهد داد، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. دانشمندان چینی که اخیرا موفق شده‌اند رکورد جهانی انتقال الکترونهای "درهم تنیده" را تا اندازه چشمگیری بهتر کنند، اکنون در نظر دارند امکان انتقال پیام‌های رمزنگاری شده بوسیله این قبیل الکترونها را از طریق دیوار چین مورد آزمایش قرار دهند.

نقش دیوار چین در آزمایش آتی زمانی برجسته شد که "جیان - وئی پن" از دانشگاه علوم و فناوری چین در استان هنفی به اتفاق همکارانش موفق شد فوتونهای درهم تنیده را در جو زمین تا فاصله هفت کیلومتر ارسال کند بدون آنکه در جریان این انتقال ، کمترین تغییری در شرایط حساس و شکننده فوتونها بوجود آید. از جمله خواص مفید پدیده درهم تنیدگی کوانتومی آن است که می‌توان از آن برای رمزنگاری کوانتومی استفاده به عمل آورد.

بر اساس نظریه مکانیک کوانتوم دو ذره کوانتومی که درحالت درهم تنیدگی قرار دارند، حتی اگر میلیاردها کیلومتر با یکدیگر فاصله داشته باشند، بازهم مرتبط هستند و اگر ناظری خواص فیزیکی یکی از این دو ذره را شناسایی کند، بالافاصله قادر خواهد بود، خواص ذره دوم را نیز تشخیص دهد ولو آنکه این ذره دوم با او میلیاردها کیلومتر فاصله داشته باشد. از این خاصیت می‌توان در ارسال کلید رمزهای کامپیوتری استفاده به عمل آورد و در این حالت راهزنان کامپیوتری قادر به شناسایی کلید رمز نخواهند بود. اما تا قبل از موفقیت اخیر محققان چینی ، حداکثر فاصله عملی که برای ارسال ذرات درهم تنیده بدست آمده برابر ‪ ۶۰۰‬متر بود که بوسیله گروهی از محققان در دانشگاه وین به انجام رسید.

موفقیت محققان چینی از آن جهت اهمیت دارد که فاصله ایستگاههای زمینی با ماهواره‌هایی که در مدارهای نزدیک به زمین گردش می‌کنند بین پنج تا ‪۱۰‬ کیلومتر است و به این ترتیب با رکورد بدست آمده بوسیله چینیها ، عملا می‌توان کار ارسال پیامهای رمزنگاری شده با رمزهای کوانتومی را از طریق ماهواره‌ها آغاز کرد. به نوشته نشریه علمی "فیزیکال ریویولترز"، محققان چینی با تکمیل روش پژوهشگران اتریشی به جای استفاده از لیزری با پرتویی به قطر یک میلیمتر رای انتقال فوتونها ، از یک تلسکوپ برای انتقال پرتویی به قطر ‪۱۲‬ سانتیمتر استفاده کردند.

این پرتو بین دو گیرنده و فرستنده که در فاصله ‪ ۷۷‬کیلومتر از یکدیگر واقع بودند رد و بدل شد. این پرتو قدرتمند این امکان را بوجود آورد که گیرنده‌ها پیام را به وضوح دریافت کنند، با آنکه علایم لیزری از درون هوای آلوده مرکز شهر عبور کرده بودند. متخصصان مخابرات کوانتومی از موفقیت چینیها شگفت زده شده‌اند. به گفته جان راریتی از دانشگاه بریستول این موفقیت نشان می‌دهد که انجام مبادلات رمز نگارانه از طریق ماهواره‌ها امکان پذیر است. اما برای تایید نتایج بدست آمده بوسیله چینیها باید آزمایشهای دیگری در فواصل دور صورت گیرد و در اینجا نقش دیوار چین اهمیت پیدا می‌کند.

در پائیز سال جاری محققان علائم رمز شده را بین دو ایستگاه که بر روی دیوار چین نصب می‌شوند و ‪ ۲۰‬کیلومتر از یکدیگر فاصله خواهند داشت ارسال می‌کنند. به گفته پن در گذشته از دیوار چین برای انتقال علامت‌های مربوط به حمله دشمن استفاده می‌شد و اکنون برای انتقال علائمی که نوید دهنده یک آینده پیشرفته هستند، بهره‌برداری می‌شود.


  امتیاز: 1.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 14 شهریور 1384 [16:39 ]
  > دیوار چین و رمزنگاری کوانتومی
 

با سلام

دوستان سوالات زير در همين راستاست اگر ممكن هست نظر دهيد از نظرات سازنده استقبال ميكنيم.

  • آيا رمز نگاري ژنتيكي با رمز نگاري كوانتومي در ارتباط هست؟
  • آیا رمز نگاری کوانتومی با مکانیزم فیزیکی عکسبرداری MRI ارتباط دارد؟
  • در این مقوله و فضای میکروسکوپی یک بحث فضای مخفی مطرح است آیا در رمز نگاری کوانتومی خطایی وارد نمیکند؟
  • آیا میکروسکوپ الکترونی نیز در این نوع رمزنگاری میتواند مفید باشد؟
  • اصل عدم قطعیت ، نظریه احتمالی اندازه گیری کوانتومی چقدر بر روی رمزنگاری کوانتومی موثر است؟

ما منتظر نظرات مفیدتان هستیم.


  امتیاز: 0.00