منو
 صفحه های تصادفی
درس حقوق خانواده در اسلام
طراحی هواپیمای جنگنده
رابطه دین و آزادی
ناودیس
عفو و گذشت
جعبه ابزار زمین شناسی
طبقه ، منزلت و قدرت
مدیر عامل شرکت تعاونی
ولایتعهدی یزید
آزمایش باد
 کاربر Online
356 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [03:47 ]
  عجیب و شگفت انگیز بزاق خفاش خون آشام ، درمان ...
 

درمان سکته مغزی با بزاق خفاش خون آشام


خفاش خون آشام خفاشی است که تنها در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می‌کند. این جانور که از خون حیوانات وحشی یا خانگی تغذیه می‌کند آرام و بدون سروصدا خود را به قربانیش می‌چسباند و با دندان نیش برنده‌اش که بی‌شباهت به چاقو نیست برشی عمیق ایجاد می‌کند و سپس با کمک زبان خود خونی را که از محل برش بیرون می‌ریزد می‌لیسد. در بزاق دهان این جانور ماده شیمیایی وجود دارد که تا رفع عطش جانور مانع از انعقاد خون قربانی می‌شود.

لازم به ذکر است که در سکته مغزی لخته‌های بوجود آمده عروق خونی را بلوکه کرده و جریان خون در آن محل قطع می‌شود. و در نتیجه آن سلولهای مغزی به علت دریافت نکردن اکسیژن و مواد غذایی از بین می‌روند.

محققان در تحقیقات و مطالعاتی که بر روی بزاق خفاشهای خون آشام انجام داده‌اند دریافتند که داروی آزمایشی تخریب کننده لخته خون که از بزاق این خفاش ساخته می‌شود می‌تواند جریان خون متوقف شده را تا 9 ساعت بعد از شروع علایم سکته مغزی به مغز بازگرداند. این دارو دسموپلاس نام دارد.

منبع: www.newkerala.com


همچنین بیینید:خفاش
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [07:49 ]
  Re: عجیب و شگفت انگیز بزاق خفاش خون آشام ، درمان ...
 

با سلام

با عرض ارادت خدمت خفاشان با این کارایی بزاقی بالایشان.
همکار ارجمند سعی شود سایتها لینک خارجی زده شوند تا بحثهای تکمیلی را مخاطبان در آنجا دنبال نمایند.

با تشکر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 18 آذر 1385 [07:03 ]
  قطب‌نمای مغناطیسی خفاشان
 

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد یک گونه خفاش علاوه بر برخورداری از قدرت تشخیص اشیاء در محیط با بررسی بازتاب امواج صوتی، در بدن خود یک قطب‌نمای مغناطیسی طبیعی دارند که در سفرهای طولانی برای یافتن مسیر خود به سوی لانه از آن برای جهت‌یابی استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زیست‌شناسان دانشگاه `پرینستون` در یک مطالعه جدید تعدادی خفاش قهوه‌ای بزرگ با نام علمی `اپتسیکوس فوسکوس` را در فاصله ‪ ۲۰‬کیلومتری در شمال لانه‌شان رها کرده و سپس از تجهیزات مسافت‌سنج رادیویی بر فراز یک هواپیمای کوچک برای ردیابی هر یک از خفاشها بهره گرفتند. این محققان ابتدا یک گروه کنترل از این خفاشها را مورد آزمایش قرار دادند. این خفاشها بدون مشکل به طرف جنوب و در جهت لانه‌هایشان پرواز کردند.

در مرحله بعد، محققان دو گروه دیگر از خفاشها را ابتدا به مدت ‪ ۹۰‬دقیقه(‪ ۴۵‬دقیقه قبل از غروب و ‪ ۴۵‬دقیقه پس از غروب خورشید) در معرض یک میدان مغناطیسی مصنوعی خلاف میدان مغناطیسی طبیعی زمین قرار دادند. بدین منظور یک گروه از این خفاشها در معرض میدان مغناطیسی که به میزان ‪ ۹۰‬درجه در جهت عقربه‌های ساعت از میدان مغناطیسی زمین منحرف بود قرار داده شده و گروه دیگر در معرض میدان مغناظیسی قرار گرفتند که ‪۹۰‬ درجه در جهت خلاف عقربه‌های ساعت از جهت میدان مغناطیسی زمین منحرف شده بود.

هدف محققان از اقدام یاد شده این بود که مشخص کنند آیا خفاشها در جهت یابی از میدان مغناطیسی زمین استفاده می‌کنند و همچنین آیا از مکان غروب خورشید در آسمان و نیز موقعیت ستارگان برای جهت‌یابی خود بهره می‌گیرند یا خیر.

نتایج این بررسی نشان داد خفاشانی که در معرض میدان مغناطیسی اول قرار گرفته بودند به جای مسیر صحیح جنوب، به سوی شرق پرواز کردند و خفاشانی که در معرض میدان مغناطیسی دوم بودند به سوی غرب حرکت کردند که این امر نشان می‌دهد خفاشها از یک قطب‌نمای طبیعی در بدن خود برای سنجش میدان مغناطیسی زمین بهره می‌گیرند که این قطب‌نما احتمالا با توجه به غروب خورشید تنظیم می‌شود.

به گفته محققان، برخی از این خفاشهای دو گروه یاد شده سرانجام موفق شدند مسیر اشتباه خود را اصلاح کرده و لانه خود را پیدا کنند که این امر نشان می‌دهد خفاشها نیز همانند کبوترها می‌توانند گاه اشتباهات خود را در امر جهت‌یابی اصلاح کنند.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00