منو
 کاربر Online
937 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فاطمه رحمانی 3 ستاره ها ارسال ها: 55   در :  سه شنبه 01 شهریور 1384 [14:20 ]
  دو سوال در مورد تفلون
 

می‌دانیم که چیزی به تفلون نمی‌چسبد. چرا؟

پس تفلون چطور به سطح ظروف فلزی چسبیده می‌شود؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فاطمه رحمانی 3 ستاره ها ارسال ها: 55   در :  سه شنبه 08 شهریور 1384 [18:24 ]
  > دو سوال در مورد تفلون
 

تفلون ماده‌ای شیمیایی به نام پلی تترا فلوئورو اتیلن است که از نظر ساختار شیمیایی زنجیره‌ای از اتمهای کربن احاطه شده توسط اتمهای فلوئور می‌باشد. به دلیل وجود همین اتمهای فلوئور و دافعه آنها نسبت به مواد دیگر است که چیزی به تفلون نمی‌چسبد.

اینکه چطور تفلون به سطح ظروف چسبیده می‌شود، به دو روش امکانپذیر است:

در روش اول تفلون تا دماهای بسیار بالا گرم می‌شود و سپس تحت فشار زیاد به صورت ماده‌ای مذاب به سطح مورد نظر چسبانده می‌شود. ولی در این روش احتمال دارد پس از سرد شدن تفلون به صورت پوسته‌ای از سطح جدا شود.

در روش دوم عمل چسباندن با روشهای فیزیکی و شیمیایی دیگری صورت می‌گیرد. در این روش سطح پایینی تفلون را در خلا بالا و تحت تاثیر میدان الکتریکی با یونهای پرسرعت بمباران می‌کنند. با این عمل بسیاری از پیوندهای C و F شکسته می‌شوند و اتمهای فلوئور با گروههای دیگری نظیر اکسیژن که به شدت به سطوح می‌چسبند، جایگزین می‌شوند. در صورت عدم وجود اتمهای جانشین کربنها با یکدیگر پیوند دوگانه تشکیل می‌دهند و یک زنجیره هیدروکربن غیراشباع تشکیل می‌دهند که برخلاف زنجیره قبلی چشبنده است.

  امتیاز: 0.00