منو
 صفحه های تصادفی
مخازن نفتی
کاربر:حسن خادم
اشعار امام هادی در مجلس بزم متوکل
خشم بدون عمل در ذن
فیزیک مواد
خطبه امام سجاد علیه السلام هنگام ورود به مدینه
آزمایشهای ساده برای سنجش بینایی کودکان
معیار فعل اخلاقی:معیار عقل
شبهه پیرامون امامت امام جواد علیه السلام در کودکی
تخم کتان «داروئی»
 کاربر Online
671 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 29 مرداد 1384 [07:36 ]
  نوشته‌های نامرئی برای عملیات فوق سری!!!
 

> آیا شما علاقه دارید که مطلبی را روی کاغذ بنویسید ولی هیچ‌کس آن‌را مشاهده نکند،مگر کسی که رمز استفاده از آن‌را بلد باشد؟ > > اگر علاقمند به این نوع نوشته هستید، چند کریستال کلرور کبالت در کمی آب بریزید.محلول حاصل تقریبا بی‌رنگ است.شما هرچه می خواهید، با این مرکب و هر نوع قلم بنویسید، اصلا دیده نخواهد شد. > خود شما یا هر کس دیگر، اگر این کاغذ را چند لحظه روی منبع حرارت، مثلا اجاق برقی یا لامپ و نظایر آن بگیرید، آرام‌آرام نوشته‌ها آبی پررنگ خواهد شد. > همینطور می‌توانید این کاغذ را جلوی آفتاب یا حتی در هوای معمولی و در سایه مدتی نگهدارید، باز هم خود به خود قابل دیدن خواهد شد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline بابک خسروشاهی 3 ستاره ها ارسال ها: 473   در :  شنبه 29 مرداد 1384 [11:21 ]
  Re: نوشته‌های نامرئی برای عملیات فوق سری!!!
 

سلام

یک وسیله در دسترس برای این کار، آب پیاز می‌باشد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 24 آبان 1385 [07:10 ]
  فرمول شیمیایی جوهر نامریی
 

دانشمندان موفق به شناسایی فرمول شیمیایی جوهر نامریی شده‌اند که نیروهای امنیتی دولت کمونیست آلمان شرقی در زمان جنگ سرد از آن برای نگارش نامه‌های محرمانه استفاده می‌کرده‌اند. به گزارش سایت اینترنتی `لایوساینس`، باوجود گذشت بیش از ‪ ۱۵‬سال از فروریختن دیوار برلین و اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی، فرمول شیمیایی جوهر نامریی مورد استفاده نیروهای امنیتی پلیس `استاسی`(‪ (Stasi‬همچنان مخفی مانده بود که سرانجام محققان دانشگاه ایالتی میشیگان موفق به کشف آن شدند.

به گفته دانشمندان، پلیس `استاسی` در زمان حکومت کمونیستها در آلمان شرقی و قسمت شرقی شهر برلین با الگوبرداری از روشهای مرسوم در سازمان جاسوسی شوروی سابق (سازمان کی‌جی‌بی)، برای نوشتن و همچنین خواندن پیغامهای محرمانه از روش بسیار پیچیده‌ای استفاده می‌کرد. در این روش ماموران امنیتی یک غشای نازک را به یک محلول شیمیایی ویژه و بی‌رنگ با فرمول محرمانه آغشته کرده و از آن برای نوشتن روی کاغذ استفاده می‌کردند (مشابه نوار جوهر مورد استفاده در ماشین‌های تایپ و چاپگرها) و فرد خواننده پیغام نیز برای آشکار کردن نوشته‌های روی کاغذ باید از ماده شیمیایی دیگری با فرمول محرمانه دیگر استفاده می‌کرد.

باوجود آنکه این دو ماده شیمیایی به میزان زیادی در نامه‌نگاری‌های محرمانه آلمان شرقی استفاده می‌کردند، اما حتی درون سازمان `استاسی` نیز افراد بسیار محدودی از فرمول شیمیایی این مواد آگاهی داشتند. پس از فروپاشی دولت کمونیست و فروریختن دیوار برلین در سال ‪۱۹۸۱‬ باوجود آنکه بسیاری از آرشیوهای محرمانه `استاسی` منتشر شد، اما روش کامل نامه‌نگاری محرمانه `استاسی` در این اطلاعات ذکر نشده بود و معدود افراد مطلع در این زمینه نیز از فاش کردن آن خودداری کردند.

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان در این مطالعه با روش آزمون و خطا فرمول شیمیایی جوهر نامریی و واکنش شیمیایی به کار رفته در آشکارسازی این جوهر را شناسایی کردند و متوجه شدند ‪ pH‬و درصد دقیق مواد به‌کاررفته در این فرایند شیمیایی نقش بسیار مهمی دارند. به گفته `کریستی مک‌راکیس` سرپرست این مطالعه، در گذشته تلاش شده بود با کارشناسان آلمانی که احتمالا از این فرایند اطلاع داشته‌اند تماس گرفته شود، اما برخی از این کارشناسان ناپدید شده و برخی دیگر از آنان نیز همچنان از بازگو کردن اسرار `استاسی` سرباز می‌زنند.

  • خبرگذاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00