منو
 صفحه های تصادفی
تلسکوپ رادیویی
نوشیدنی
کار و دانش
تیرولیت
کلینوکلاز
آزمایش عینک سوراخ سوزنی
مقایسه منبع صنعتی با تهیه آزمایشگاهی
فرهنگسرای بهمن
سیکورسکی
روانشناسی نظامی
 کاربر Online
244 کاربر online
 : دین و زندگی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 09 مرداد 1384 [10:44 ]
  آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

با سلام ، من یک سوال داشتم و آن اینکه:

آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است یا بلا و ناراحتی و رنج فقط مخصوص کافران و عصیانگران است؟

عرفان
  امتیاز: 1.40     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline عبدالله حقیقت 3 ستاره ها ارسال ها: 50   در :  چهارشنبه 12 مرداد 1384 [13:35 ]
  >آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

بسم اله الرحمن الرحيم

با سلام

رنج و بلا اختصاص به كفار و عصيانگران ندارد بلكه پيامبران و اولياء الهي نيز مبتلا مي شده اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 15 مرداد 1384 [08:42 ]
  > آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

با سلام

خداوند سبحان هم پیامبران را گرفتار بلا می‌فرموده و هم کافرن را ، با این تفاوت که دچار بلا و مصیبت کردن کافران و عصیانگران برای عذاب دادن و تنبیه کردن آنها و نتیجه عمل خودشان بوده و هست ولی در مورد پیامبران ، برای امتحان کردن ایشان و سنجیدن میزان ایمانشان.

خداوند پنج پیغمبر را به بلا افکند و آنها او را عبادت کردند :

  1. نوح علیه‌السلام که او را به بلا و رنج قومش مبتلا کرد.
  2. ابراهیم علیه‌السلام که او را به آتش مبتلا کرد.
  3. یوسف علیه‌السلام که او را به بندگی و رنج زندان مبتلا کرد.
  4. ایوب علیه‌السلام که او را به بلا کرمان مبتلا کرد.
  5. یونس علیه‌السلام که او را در شکم ماهی زندانی کرد.

نیر فارابی اصل
  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه یاری 3 ستاره ها ارسال ها: 237   در :  یکشنبه 23 مرداد 1384 [05:37 ]
  > آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

هرکه در این بزم مقرب تر است
جام بلا بیشترش می دهند

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین غراب 3 ستاره ها ارسال ها: 63   در :  دوشنبه 24 مرداد 1384 [12:40 ]
  > آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

با سلام و تقدیر از ذهن پرسش گر شما .
در جواب سوال شما میتوان پاسخ " بله " را داد
البته با توجه به اینکه بلای که خداوند به پیامبران خود میدهد از ان جهت نیست که انها در عذاب و سختی باشند بلکه از ان جهت است که پیامبران خود را ازمایش کند و درجات آنان را بالا ببرد و انان را پاداش دهد .
اگر بخواهیم مثال بیاوریم حضرت ابراهیم است که با قربانی کردن اسماعیل امتحان شد و بعد از این ازمایش به مقام امامت به همراه مقام نبوت رسید وتنها پیامبری است که مقام امامت را دارد .
این امتحاناتهم برای پیامبران هست و هم از بندگام مخلص و خوب خداوند که بندگان مخلص بتوانند درجات عرفان و معرفت را طی کنند و بالاتر بروند .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  سه شنبه 25 مرداد 1384 [11:39 ]
  > آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

با سلام خدمت شما دوست عزیز و تشکر از حسن توجه‌تان

پدر و مادر هیچ وقت فرزندانشان را به مصیبت و رنج دچار نمی‌کنند در حالیکه خود مخلوق خداوند یکتا هستند. من هم این باور را دارم که خداوندی که هزاران هزار مرتبه رئوف‌تر و ارحم الراحمین‌تر از مخلوقات خودش است هیچوقت به ناراحتی بندگانش راضی نمی‌شود مگر اینکه از به رنج انداختن بندگانش هدفی والا داشته باشد.

خداوند انسانهای پاک و صدیق را به قصد امتحان کردن دچار بعضی مسائل می‌کند تا به آنها این فرصت را بدهد خود را به جایگاهی که شایسته آن هستند برسانند و همانطور که می‌دانیم، هر رنجی که به مومن می‌رسد ،حتی خاری که به پایش فرو می‌رود به حساب کفاره گناهان او گذاشته می‌شود.

اما در مورد کافران و بدکاران ، خداوند به همه آنها نیز فرصت و امکان کافی برای اصلاح شدن و برگشتن و رسیدن به خیر و سعادت ابدی می‌دهد ولی آنها خود استفاده نمی‌کنند و در نتیجه نظام جزا و پاداش خداوند عادل و حکیم در پایان کار وموقع حسابرسی ، آنها را به سزای این نافرمانی‌ها می‌رساند.
و این کار به نظرمن کاملا عادلانه و منصفانه است. شما نظری غیر از این دارید؟
  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  شنبه 12 شهریور 1384 [09:39 ]
  > آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

باسلام

آقای قدوسی ، آیا شما تا به حال "دعای معراج" ، "دعای جوشن کبیر " ، یا دعاهای صحیفه سجادیه و ... را خوانده‌اید؟

مثل اینکه شما فقط چسبیده‌اید به این یک صفت خدا یعنی رئوف و مهربان بودن او ، و در نظر نمی‌گیرید که اولا: او عادل و سمیع و قاضی‌الحاجات و... نیز هست ، ثانیا :او فقط برای ستمگران و کافران رئوف نیست ،بلکه مظلومانی که این کافران حق آنها را ضایع کرده‌اند نیز بنده همان خداوند رئوف هستند، ثالثا : شما مثل اینکه هدف آفرینش را هم فعلا به مرخصی فرستاده‌اید.

در ضمن پدر و مادر با اینکه خود دریایی از مهر و محبتند، ولی به هر حال خود مخلوق خدا هستند. به نظر من ،این مقایسه شما یعنی مقایسه دو موجود از مخلوقات خدا که خود هر چه دارند از اوست، با خالق کل جهان که همه چیز از قبل از وجود تا وجود و بعد از وجود در دست اوست،اصلا منطقی و درست نیست.در ثانی آیا مفاهیمی از قبیل عاق والدین ، قهر والدین ، تنبیه والدین و... تا به حال به گوش شما نخورده؟

زندگی در این دنیا چه معنی برایمان داشت و چه انگیزه‌ای برای ایثار و فداکاری و خوب بودن برایمان می‌ماند اگر می‌دانستیم که این جهان را سرانجامی نیست و پایان کار و زندگی بعد از مرگ نمرودها و صدام‌‌ها و بوش‌ها و... که این همه انسان را بی دلیل و برای لذت و آسایش خود قتل عام می‌کنند، با شهدا و یا مردم عادی یا حتی پیامبران و امامان یکی خواهدبود .

آیا در این شرایط ، حاضر بودید حتی یک لحظه دیگر به زندگی در این جهان ادامه دهید؟
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 شهریور 1384 [07:50 ]
  > آیا خداوند پیامبران خود را نیز به بلا دچار می‌کرده است
 

چطور است که اگر ما هر کار خواستیم بکنیم و هر گناهی را انجام دهیم اما خداوند در برابر این گناهان ما هیچ کاری نکند اول باید خود را اصلاح کنیم
در جواب محمد رضا قدوسی
در جواب عرفان هم باید بگویم خداوند پیامبران را دچار بلا نکرده است و همه اینها امتحان است نه بلا از سوی خداوند بلا را و مصیبت ها را فقط فقط کافران و ستمگران به پیامبران و امامان رسانده اند.
والسلام
smile

  امتیاز: 0.00