منو
 صفحه های تصادفی
بوزجان
طلب شهادت یا طول عمر
روان درمانی
ایوان کسری
ظهور طراحی صنعتی حرفه ای
مولیبدنم
اصول تاکتیک دفاعی
رشته راهنمایی و مشاوره
بلاروس
مویرگ
 کاربر Online
595 کاربر online
 : دین و زندگی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 28 تیر 1384 [09:51 ]
  سعادت؛ در این دنیا یا آن دنیا؟
 

دیروز در جایی بحثی درباره سعادت پیش آمد.
بحث این بود که سعادت چیست یا بهتر بگویم آیا سعادت در این دنیا وجود دارد یا فقط در دنیای دیگر قابل حصول است؟
کسی گفت که بستگی دارد که از چه منظری به موضوع بنگریم و ملاک ما برای سعادت چه باشد؟
ولی نگاه دین به این موضوع چیست؟ طبیعی است که دین سعادت اصلی را به آن دنیا حواله داده است. اما سوال این بود که آیا از دید دین در این دنیا اساسا سعادت وجود دارد یا نه؟ اگر شخص دینداری هستیم بدون جهت به دنبال سعادت می گردیم؟
و همه می دانیم که از دید دین و حتی متفکران، سعادت با لذت یا خوشی فرق دارد؛ یعنی ممکن است شخص سعادتمند هیچ خوشی از زندگی خود نبیند.
آیا واقعا این طور است؟

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline شکوفه رنجبری 2 ستاره ها ارسال ها: 29   در :  چهارشنبه 29 تیر 1384 [05:37 ]
  > سعادت؛ در این دنیا یا آن دنیا؟
 

با سلام خدمت شما دوست ناشناس
به نظر من هم سعادت هر انسانی به افکار و عقائد او و میزان توقعی که از دنیای اطراف خود دارد بستگی دارد و نمی شود یک معنی کلی برای آن تعریف کرد البته به غیر از سعادت اخروی که همه ما کمابیش در مورد شرایط آن شنیده و خوانده ایم اما اینکه گفتید دین سعادت را به آخرت حواله کرده این درست نیست دین ما اسلام که یک دین کامل و سعادت پیشه است به انسانها در مورد زندگی دنیا سفارش کرده که در این دنیا هم با سعادت زندگی کنند و آن را پست و حقیر نشمرند و از آن راهی برای رسیدن به سعادت اخروی استفاده کنند اسلام هیچ وقت انسانها را از رسیدن به ثروت و مال باز نداشته و راحت زندگی کردن در کنار زن و فرزندان و در آسایش بودن را برای آنها منع نکرده بلکه آنها را به این کار ترغیب کرده البته تحت ضوابط و قوانینی که برای آن شرح داده و معین کرده که آن هم باز برای انسان برای اینکه در معاملات و تجارت و کسب و کار و ... به دردسر نیفتد سودمند است نه دست و پاگیر و همه اینها برای آن است که انسان از مال و دیگر نعمتهای دنیوی در آرامش استفاده کند نه اینکه مایه دردسر او شود و اینها همه برای این است که انسان در این دنیا هم سعادتمند شود نه چیز دیگر
مال برای آرامش جسمی و معنویات برای آرامش روحی که انسان از نظر روحی هم تخلیه شود و بتواند به وسیله آن امیال خدادادی خود را کنترل و ارضا نماید
خوب به نظر شما سعادت در چیست در آرامش جسمی و روحی در این دنیا و نتیجه اش آماده سازی خود و رسیدن به قرب الهی برای رسیدن به سعادت جاودانی آخرت.
امیدوارم همیشه سعادتمند باشید.

  امتیاز: 0.60     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 02 مرداد 1384 [08:15 ]
  >> سعادت؛ در این دنیا یا آن دنیا؟
 

با سلام
سوال من این است:
تعریف اسلام از سعادت چیست؟
این را که بفهمیم خیلی چیز ها روشن می شود.
مثلا تعریف یک مکتب لیبرالی از سعادت، لذت یا خوشی است؛ تعریف یک مکتب شرقی یا هندویی مثلا آرامش در روح است.
آخر کسی درباره نظر اسلام در مورد سعادت می گفت که در اسلام حدیث داریم که بزرگی خانه از سعادت مرد است. (نقل به مضمون)
درباره این حدیث تردیدی نیست؛ اما بلاخره نظر یک مکتب باید بسیار کلی تر و والاتر از یک مورد کوچک و جزئی باشد. (مثلا لقاء الله)
اگر در این باره اطلاعاتی داده شود، تازه اول بحث خواهد بود!!
با تشکر

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 02 مرداد 1384 [14:37 ]
  >>> سعادت؛ در این دنیا یا آن دنیا؟
 

سعادت یعنی خوشبختی. و این خوشبختی را خداوند معرفی می کند. همان طور که خود شما در نامه اول متذکر شده ای سعادت در نظر اسلام با لذت و خوشی تفاوت دارد. در اسلام بسیاری از امور هست که به حسب بشری درد و رنج است، اما سعادت و یا عامل سعادت معرفی شده است. در این باره می توان شهادت در راه خدا را به عنوان نمونه ذکر نمود. شهادت امری است سراسر درد و الم. و یا دادن مال در راه خدا که انسان را از زندگی سراسر خوشی دور می سازد. همچنین بجای آوردن حج که تا چندی پیش سفری سراسر مشقت بوده و هم اکنون نیز کسی که بخواهد به سفری لذت بخش از نظر دنیوی برود به اسپانیا و فرانسه می رود نه به مکه و مدینه.
نظر نهایی اسلام در باره سعادت را بایستی از اسلام شناسان پرسید و بیش از این نمی دانم. ضمنا نوشته ام که خوشبختی را خداوند معرفی می کند. زیرا در آیه ای دیده ام که در باره روابط زن و شوهر و این که ممکن است که روابطشان ناسازگارانه باشد، خداوند می فرماید که "ممکن است از چیزی بدتان بیاید و آن برایتان خوب باشد و ممکن است از چیزی خوشتان بیاید و آن برایتان شر و بدی باشد."
آیا معنای این امر جز این است که خوشبختی واقعی را فقط خداوند می تواند تشخیص دهد؟ یعنی جز این که با عمل به فرامین الهی می توانیم به سعادت برسیم؟

  امتیاز: 1.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 04 مرداد 1384 [07:27 ]
  > سعادت؛ در این دنیا یا آن دنیا؟
 

سلام
شما گفتید باید دید اسلام سعادت را چه طور تعریف کرده. سئوال من این است: تعریف سعادت در دیگر ادیان مثل مسیحی یا یهودی چیست؟ اگر حضرت محمد و عیسی و موسی همه فرستادگان خدا هستند پس باید کلام نهایی شان یکی باشد ، وگرنه سخن خداوند که هیچ وقت دو جور متفاوت نمی شود.
حرف دیگرم در مورد سختی های حج است. شما عنوان کرده اید که حج سفر پر مشقتی بوده و "هم اکنون نیز کسی که بخواهد به سفری لذت بخش از نظر دنیوی برود به اسپانیا و فرانسه می رود نه به مکه و مدینه."
راستی شما سفری به مکه و مدینه رفته اید تا ببینید الان آن جا چه خبر است؟ rolleyes


  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 04 مرداد 1384 [07:40 ]
  >> سعادت؛ در این دنیا یا آن دنیا؟
 

از جواب شما متشکرم.
با نظر اول شما کاملا موافقم و خود این مسئله یعنی دیدگاه های مختلف ادیان در مورد سعادت با این که همه از سوی خداوند آمده اند، یک سوال جدی و اساسی است.
درباره مورد دوم هم با شما موافقم!! زیرا تا حالا نه به مکه و مدینه رفته ام و نه به اسپانیا و فرانسه!!! اما فکر می کنم که همه با من همعقیده باشند. همه برای تفریح خالص به این کشور ها می روند؛ حتی خود شما!!

  امتیاز: 2.00    نمایش یاسخ های این پست