منو
 کاربر Online
1566 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 23 تیر 1384 [08:38 ]
  سال 2004 وبرترین دانشمندان ایرانی خارج از کشور (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:گروه علمی نابغه های ایران
arteur_c_clark@yahoo.com از اعضای گروه

سال 2004 وبرترین دانشمندان ایرانی خارج از کشور

1.بی شک در صدر این دانشمندان باید از دانشمند ایرانی تبار فیروز نادری نام برد. دکتر نادری که ۲۵ سال است در ناسا کار می کند، رئیس پروژه اکتشاف آثار حیات در مریخ بود که برنامه موفق سفر کاوشگران مریخ زیر رهبری او، توجه جهانی را به خود جلب کرد. دکتر نادری اخیرا به علت موفقیت چشمگیرش در این پروژه، به مقام مدیریت اکتشافات در سراسر کهکشان ارتقا یافت.2.در همین عرصه باید از دکتر آزاده تبازاده نام برد که تحقیقات مهمی در زمینه ارتباط ابرها و آلاینده ها در جو زمین داشته است. به همین علت، ضمیمه علم و تکنولوژی مجله تایم، در ماه ژانویه گذشته، تصویر او را روی جلو خود به چاپ رساند و مقاله ای در تجلیل از فعالیت علمی این داشمند ۳۹ ساله ایرانی منتشر کرد.3.از جمله دیگر ایرانیان موفق در خارج از کشور، دکتر شهریار افشار استاد فیزیک دانشگاه روان در ایالت نیوجرسی آمریکا بود که مدل آزمایشی جدیدی برای اصل تکمیلی بُهر ساخته و در این زمینه مجله نیوساینتیست، در تابستان گذشته، مقاله ای در تجلیل از او به چاپ رساند.

4.از دیگر موفقیت های علمی ایرانی ها در خارج از کشور، باید از کاشف گیرنده سلولی ویروس سارز یعنی دکتر مایکل فرزان استادیار دانشگاه هارواد نام برد. مقاله او در مجله علمی نیچر Nature به چاپ رسید و توجه زیادی را در محافل علمی به خود جلب کرد.


5.دکتر فرزین فرزانه رئیس دانشکده پزشکی مولکولی کالج کینگ لندن، در این سال راهبرد جدیدی برای تهیه واکسن سرطان خون تدوین کرد که در مجله درمان مولکولی به چاپ رسید.6.یک دانشمند جوان ایرانی صبا ولدخان در سال گذشته جایزه انجمن توسعه علم آمریکا را از آن خود کرد. این جایزه به پاس تحقیقات مهم این پژوهشگر دانشگاه کلمبیا در زمینه زیست شناسی مولکولی به وی اعطا شد.7.از دیگر دانشمندان موفق در این سال می توان از دکتر رامین شیخ عطار استاد زیست شناسی مولکولی از دانشگاه پنسیلوانیا8.دکتر فرح خردمند محقق پزشکی بیماری آسم از کالج پزشکی بیلر در تگزاس .9.دکتر عماد تاج خورشید از دانشگاه ایلی نوی اربانا شامپن نام برد.

منبع:گروه نابغه های ایران
www.groups.yahoo.com/group/nabegheha
  امتیاز: 0.60