منو
 کاربر Online
804 کاربر online
 : دین و زندگی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  سه شنبه 14 تیر 1384 [18:03 ]
  چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

با سلام

یک گیر تازه lol

یادمان باشد که ائمه با پرسش و تفکر مشکلی ندارند ؛
هر چه بپرسیم و اشکال کنیم ،
بهتر می فهمیم و
آنها بیشتر خوشحال می شوند .

چرا امام حسین علیه‌السلاممی گویند من برتر از یاران خود ندیده ام ؟

آنها چه ویژگی داشته اند که چنین بوده اند ؟

واقعا مگر نمی دانستند که قطعا یاری امام ع فایده ای نخواهد داشت ،
پس چرا بازهم ماندند ؟

اگر می رفتند و به ترویج اهداف حضرت ع می پرداختند ،
بهتر نبود ؟

نظر شما چیست ؟wink  امتیاز: 0.40     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline شکوفه رنجبری 2 ستاره ها ارسال ها: 29   در :  چهارشنبه 15 تیر 1384 [04:43 ]
  > چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

با سلام
اول اینکه برجسته ترین ویژگی یاران امام حسین علیه السلام ایمان خالص و اعتقاد قلبی آنها نسبت به پروردگار و مقام ائمه بود که این ویژگی و درجه خلوص آن کمتر در بین یاران دیگر امامان یافت می شود همچنان که از امام صادق علت عدم قیام ایشان پرسیده شد و ایشان به گوسفندانی که در آنجا مشغول چرا بودند اشاره کردند و فرمودند اگر به تعداد این گوسفندان هم یار مخلص و مؤمن داشتم من هم نمی نشستم و قیام می کردم حال آنکه یکی از یاران حضرت که از ایشان این حدیث را روایت می کند می گوید من تعداد آنها را شمردم و دیدم فقط هفده تا هستند.
در صورتیکه در زمان امام صادق علیه السلام با توجه به شرایط جامعه آن دوران افکار شیعه و مسلمین به اوج خود رسیده بود.
دوم اینکه به نظر من شهادت یاران امام حسین خود بزرگترین ترویج برای اهداف امام حسین و یارانشان در واقعه کربلاست همچنانکه بعد از قرن ها از آن واقعه تاریخی هنوز هم پابرجاست آنها با خون خود اهداف مقدس اسلام و سنت پیامبر گرامیمان را به اثبات رساندند .
آنها یاران برگزیده و مخلص حضرت بودند که ایشان را در این هدف مقدس یاری کردند وگرنه امام اصحاب دیگری هم داشتند که ایشان را یاری نکردند و در خانه های خود ماندند.

  امتیاز: 0.80    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 05 مرداد 1384 [06:07 ]
  >چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

نمی دانم نویسنده محترم این همه اطلاعات دقیق از ظاهر و باطن تاریخ و حوادث تاریخی را از کجا بدست آورده اند.
به عنوان نمونه این که نوشته اند "واقعا مگر نمی دانستند که قطعا یاری امام فایده ای نخواهد داشت."
در جواب یک جمله بیشتر نمی گویم و آن این که دوست عزیز، مهم ترین ویژگی یاران امام حسین امام شناسی و درجه بالای تسلیم آنان در برابر امام بود و فقدان چنین یارانی مشکل تمام امامان در همه عصرها بوده است. روشن است که کسی که امام را بشناسد می داند که عمل به توصیه ها و پیشنهادها و فرمان های او جز مصلحت و فایده و خیر و سلامت راستین رهاوردی ندارد. به نظر شما در عاشورا جز این حقیقت چیز دیگری تحقق یافت؟

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 08 مرداد 1384 [04:59 ]
  > چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

با عرض سلام و خسته نباشید

دوست عزیز

فرهنگ عاشورا و فلسفه قیام امام حسین علیه‌السلام و یارانشان ، ابعاد گسترده و پیچیده بسیاری دارد، باید عاشورا را درک کرد و مطالعه دقیق تاریخ کمک بزرگی به این فهمیدن می‌کند.

اینکه چرا پیروان سایر ائمه راه قیام و شهادت در پیش نگرفتند، مهمترین دلیل ( علاوه بر داشتن حس یقین و ایثار و شجاعت تا این حد ) وجود زمینه وشرایط لازم برای قیام بود، باید جامعه این آمادگی را می‌داشت تا اینکه هر قطره خون شهید درخت بیداری مردم را آبیاری کند.

شهادت مظلومانه سیدالشهدا و یاران با شهامتش در کربلا و وقایع "مو بر بدن سیخ کن " عاشورا ، تاثیر بیدارگر و حرکت آفرین داشت و خونی تازه در رگهای جامعه اسلامی دواند و پرده از چهره ضد اسلامی و جنایتگر حکومت حاکم زمان برداشت و دین خدا را که می‌رفت تا در پشت دیوار سیاه تزویر کافران و جنایتکاران ، مظلومانه مدفون گردد، بار دیگر زنده ساخت__. امام حسین علیه‌السلام و یارانشان با خون خود بر قلب تاریخ نوشتند که "مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است."

و این درس بزرگ زندگی برای همه انسانها در همه زمانها و مکانهاست که هر که به آن عمل کند سعادتمند می‌شود. چنانکه تاثیر این درس بزرگ و داشتن روحیه شهادت طلبی برای آزادگی و عزت را در طول تاریخ در انقلاب مردم ایران ، در 8 سال دفاع مقدس ، در فلسطین اشغالی و...شاهد هستیم.

تراژدی اسارت اهل بیت و سخنرانیهای افشاگرانه آنها در زمان اسارت نیز تفسیری عظیم بر واقعه عاشورا بود تا این واقعه و درس‌ بزرگ برای همیشه در قلبها و اذهان جهانیان ثبت شود و تا قیام قیامت فراموش نگردد، چنان کار یا اثری که با زنده ماندن امام و یارانش و توضیح دادن و آموختن آن به مردم هرگز حاصل نمی‌شد.

به امید آنکه ما نیز از پیروان واقعی و ادامه دهندگان راه ایشان باشیم.

نیر فارابی اصل  امتیاز: 0.20    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 26 مرداد 1384 [21:22 ]
  >> > > > >> چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

با سلام
من گمان مي كنم كه مقصود امام حسين عليه السلام از اين كه مي گويد من بهتر از ياران خود نديده ام اين است كه باوفاتر و خوبتر از اين ياران سراغ ندارم. زيرا:
1- در هيچ جنگي تعداد نيروها اينچنين متفاوت نبوده است؛ هفتاد و دو نفر در مقابل دست كم سي هزار سپاهي.
2- در هيچ جنگي نيروهاي اقليت اينچنين به مرگ خود در فدا روزي مطمئن نبوده اند.
3- در هيچ جنگي فرمانده نيروهاي اقليت چنين فردي نبوده است؛ نوه و محبوب پيامبر الهي.
4- در هيچ جنگي سپاه اقليت اينچنين در مظلوميت نبوده است.
5- در هيچ جنگي خانواده و همسران، به اين گونه همراه سپاه نبوده است.
باز هم مي توان مي گفت. اما همين مقدار كافي است.
حال اگر در چنين جنگي ياراني در حداقل تعداد حاضر باشند و حاضر به دادن جان خود باشند، طبيعي است كه بهترين ياوران در تاريخ خواهند بود.
مي دانيد در چه صورتي سخن امام حسين نقض مي شود؟
در صورتي كه جنگي اتفاق افتاده باشد و يا بعدا به وقوع بپيوندد كه شرايطش از همه جهت سخت تر و در عين حال بيشتر از عاشورا تراژيك باشد.
و اين نيز ناشدني است؛ زيرا حادثه عاشورا حادثه اي بود الهي و گويا خود خدا مستقيما در آن دخالت داشت و چنين حادثه اي تكرار ناشدني است.
سخن امام حسين عليه السلام از همه جهت درست و عالي است.
كسي كه تحليل مي كرد...!

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 29 مرداد 1384 [09:51 ]
  >>>> > > > >> چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

با سلام
یک بار دیگر ببینیم که سوال چه بود:
چرا امام حسین علیه السلام می گوید که من برتر از یاران خود ندیده ام؟

باید دید بهتر بودن و برتر بودن در نظر امام حسین چیست. آنگاه می توان جواب را پیدا کرد.
آنچه نوشتم به نظرم گوشه هایی از این ملاک برتری بود. بنابراین نمی توان یک مثال آورد که فقط در قسمتی از آن، شباهتی با شرایط امام حسین وجود دارد. بلکه باید مثالی زد که از همه جهت مانند شرایط آن امام باشد.
به نظرم یکی از ملاک های امام حسین در بهتری و برتری، الهی بودن و اخلاص در کارها است.
سر مثال نمی خواهم توقف کنم، ولی واقعا هدف یاران امام حسین با هدف فردی که به خاطر حقوق خودش یا حقوق اطرافیانش یا محیط زیست مقابل سازمان سیا یا سازمان ملل کشته می شود، یک ارزش را دارد؟
ارزش هدف چنین فردی را نمی خواهم منکر شوم؛ اما کشته شدن برای خداوند با کشته شدن به خاطر یک امر فانی فرق می کند.
این فقط یک توجه بود. مقصود اصلی آن است که به ملاک های برتری از نظر آن امام توجه کنیم. به نظرم با توجه به آن ملاک ها حرف امام درست است. توجه داشته باشید که داریم درباره حرف امام حسین و ملاک ایشان صحبت می کنیم؛ نه هر حرفی. و گرنه در نظر هیتلر بهترین یاران کسانی بودند که یا در نبرد کشته شوند و یا خودکشی کنند.
همچنین مقصود آن نبود که خداوند آن بالا ایستاده که کسی حرف امام حسین را نقض نکند؛ بلکه منظور آن بود که چنین شرایطی تکرار نخواهد شد. زیرا در جهان هیچ چیزی تکرار نمی شود!
علاقمند به تحلیل...!!  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین غراب 3 ستاره ها ارسال ها: 63   در :  یکشنبه 30 مرداد 1384 [11:58 ]
  Re: چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

سلام آقای قدوسی
چرا فکر میکنید یاری امام فایده ای نداشته ؟
چه فایده ای بالاتر از اینکه بعد از 1400سال هنوز نام اسلام با نام حسین علیه‌السلام زنده است
امام خمینی ( ره ) فرموده اند : این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته .
کدام تبلیغ می توانست آن چنان تاثیری داشته باشد که هنوز من و شما برای حسین علیه‌السلام و اصحاب با وفای او این چنین ابراز علاقه داشته باشیم . حسین وحسینایان را سر لوحه خود قرار دهیم .
چرا ؟ چرا امام حسین علیه‌السلام به حر ، به عباس ، علی اکبر ، علی اصغر، عون ، جعفر و غیره ... نباید افتخار کند ، اگر به اینها افتخار نکند به چه کسی افتخار کند .
به آنهای که با امام به خاطر مقام و پول همراه شده بودند و تا متوجه شدند که خبری از دنیا نیست شبانه امام را تنها گذاشتند
و فرار کردن و با سکوت خود جزو یزیدان شدند . آیا امام به اینها افتخارکند .
چه ویزگی بالاتر از مردانگی ، غیرت ، امام دوستی ، بریدن از دنیا و شعار مهم (هیهات من ذله )text
ایا ویزگی بهتر از این سراغ دارید ؟

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدی خراسانی 1 ستاره ها ارسال ها: 11   در :  سه شنبه 09 خرداد 1385 [05:45 ]
  پاسخ به : چرا یاران امام حسین ع منحصرند ؟
 

دوست عزیز سلام
در پاسخ به شما باید بگویم که چون قیام امام حسین منحصر بود پس افراد شرکت کننده و دارنده ی نقش در قیام نیز منحصر اند
اول بیایید ببینیم که چرا قیام امام حسین منحصر است سپس به بحث و کفت . گو بنشینیم که چرا اصحاب امام منحصرند
قیام امام حسین فقط جنگ او نبود بلکه از زمان به خلافت رسیدن یزید و شاید قبل تر امام حسین شروع کرد به کار فرهنگی کردن و همچنین آموزش ما آیندگان برای من چند نمونه را برای تو میگویم
امام حسین وقتی که یزید به والی مدینه نامه نوشت که آمام را یا از او بیعت بگیر یا او را بکش امام وقتی دبد که ممکن است کشته شود به جوانان بنی هاشم گفت که مسلح همراه من بیایید در در پشت کاخ منتظر بمانید اگر والی قصد گشتن من را داشت شما را خبر می کنم و این نشان می دهد که انسان باید اولویت ها را در نظر بگیرد و حتی در موقع شهادت ببیند مرگ او هیچ تاثیری ندارد یا زندگی او مفیدتر برای جامعه خواهد بود باید از مرگ فرار کند
دوست عزیز مثال دیگری را برایت می زنم
می دانی چرا امام به مکه رفتند برای آنکه دیدند حاجیان در زمان حج بهتر تحت تأثیر سخنان خیر خواهانه قرار می گیرند امام از ماه مبارک رمضان در مکه شروع کردند به ایراد سخنانی در مورد مبازه با ظلم و ستم و عنوان اینکه دین تحریف شده
تو اگر تاریخ قیام ها را ببینی متوجه خواهی شد که هیچ قیامی این همه فرهنگ سازی و این چنین اقداماتی نکرده
حالا می رسیم به یاران امام برای آنکه قیامی منحصر به فرد داشته باشد باید افرادی منحصر به به فرد از همه اقشار انتخاب می کرد جوان ، پیر ، زن ، کودک ، برده و... این افراد همه در قیام کارهایی کرده اند که خود نمونه ی کوچکی از کار های فرهنگی امام بود البته این ها همه برای کمک به قیام امام بود یکی عروسش را رها می کند یکی در سن پیری به امام می پیوندد یکی با توجه به داشتن فرماندهی لشگر یزید پشیمان می شود و از همه چیز می گزرد و به امام می پیوندد یکی فرزندانش را بدون هیچ ناراحتی به میدان می فرستد یکی با وجود تشنه بودن و مجاز بودن آب خوردن می گوید با ید اول سروم آب بخورد حال ببین آیا این اصحاب منحصر نیستند آیا در هیچ قیامی یاران قیام اینکارها را که خود نوعی فرهنگ سازی است را کرده اند
دوست عزیز چرا می گویی که قیام امام حسین نتیجه ای نداشته آیا اگر امام حسین قیام نمی کرد امروز حتی نامی از شیعه و حتی اسلام باقی می ماند ؟ اگر اسرا به شام نمی رفتند مردم از جنایات یزید با خبر می شدند ؟ آیا اگر اسرا آن رفتار ها را نداشتند مردم می فهمیدند که یزید با چه کسانی جنگ کرده
دوست عزیز اگر قیام نتیجه ای نداشته پس چرا حضرت زینب می گوید ` ما رأیت الا جمیلا ` این زیبایی جز پیروزی است
شاید تو فیلم روز عاشورا را دیده باشی اگر قیام نبود آیا دیگر کسی مسلمان می شد
دوست عزیز اگر کمی فکر کنی خواهی فهمید که در صورتی که قیام امام حسین نتیجه ای نداشت مردم می گفتند که حالا که امام حسین جنگ کرد و جنک او هم نتیجه ای نداشت پس شیعه بر حق نیست پس چرا امروز این همه شیعه در جهان است و چرا روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود ؟
خب دیگه سرت را در آوردم برای تفکر بهتره به کتاب ` حماسه ی حسینی` استاد مطهری یک سر بزنی خیلی مفیده

  امتیاز: 0.00