منو
 کاربر Online
1201 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 09 تیر 1384 [08:59 ]
  منیزیم
 

منیزیم از چه منابعی و چگونه استخراج می شود؟

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 09 تیر 1384 [15:36 ]
  > منیزیم
 

برای کسب اطلاعات در مورد منیزیم می توانید به مقاله منیزیم واقع در دانشنامه یا مطلبی تحت عنوان استخراج منیزیم واقع در انجمن زمین شناسی مراجعه فرمایید.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 07 فروردین 1386 [09:06 ]
  منیزیم، ماده‌ای شگفت انگیز
 

سلام

منیزیم بدون تردید یکی از حیرت آورترین فلزاتی است که انسان آن را شناخته است. به قدری سبک است که وزن آن حدود شصت درصد آلومینیوم می شود. شما در آشپزخانه ظروف آلومینیومی را دیده اید. بنابراین می توانید سبکی منیزیم را حدس بزنید. در حقیقت منیزیم سبکترین فلزی است که در صنعت بکارمی رود. منیزم علاوه بر سبکی خاصیت جالب دیگر نیز دارد! در مواقعی که بصورت گرد یا تراشه های ظریف است به اسانی آتش گرفته و به شدت می سوزد. خواص دیگر این ماده مشابه سایر فلزات است. رنگ آن سفید نقره ای و درخشان است و کمی از آلومینوم سخت تر است و به سرعت نیز زنگ میزند و در رطوبت هوا فرسوده می گردد. برای زیاد شدن استحکام منیزیم وسختی مقاومت آن در مقابل زنگ زدگی، آن را مخلوط می کنند یا اینکه با کمک روی، منگنز وآلومینیوم به صورت آلیاژ در می آورند. آلیاژهای منیزم موارد استفاده مهمی دارند. از آنها ورقه، صفحه، لوله، میله و سیم درست می کنند. آن را درساختن هواپیما مور استفاده قرار می دهد. همچنین به علت قابلیت بالای سوختن، در مشعلها، موشکها و فشنگهای رسام، مورد استفاده قرار می گیرد.

منیزیم در حالت نمکی آن، در داروسازی وصنایع شیمیایی به کارمی رود. جالب است بدانید که مدتی به طول انجامید تا دانشمندان علم شیمی، قادر شده اند منیزیم خالصی را تهیه کنند! منیزیم به قدری فعال است که در طبیعت به حالت آزاد یافت نمی شود. این ماده به صورت ترکیبی حدود2 درصد پوسته سطح زمین را تکمیل می دهد!

  امتیاز: 0.00