منو
 کاربر Online
970 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 30 خرداد 1384 [07:31 ]
  رآکتور هسته ای,سوخت هسته ای و فرایند شکافت هسته ای
 

این روزها بحث غنی سازی اورانیم توسط ایران و مخالفت اروپا و آمریکا داغ است. شاید بخواهید اطلاعاتی راجع به این که چرا ایران به اورانیم غنی شده احتیاج دارد, کسب کنید.

شکافت هسته ای فرایندی است که در آن, یک هسته سنگین به دو هسته میان وزن شکافته می شود.

شکافت کنترل شده سوختهای هسته ای در یک واکنشگاه هسته ای یا رآکتور هسته ای
به عنوان یک منبع انرژی ( همچنین به عنوان منبع جلو برنده در زیر دریاییها و کشتیهای اتمی ) و یا منبع نوترون و تابش گاما برای پژوهشهای علمی و تولید نوکلیدهای مصنوعی, مورد استفاده قرار می گیرد. چندین نوع واکنشگاه هسته ای برای تولید نیروی برق به کار برده می شوند.

در یک رآکتور هسته ای, اورانیم طبیعی, اورانیم غنی شده با اورانیم با جرم مولکولی 235 , Pu با جرم مولکولی 239 یا اورانیم با جرم مولکولی 233 یا مخلوطی از اینها را می توان به عنوان سوخت به کار برد.متداول ترین سوخت مصرفی عبارت از اورانیم غنی شده همراه با اورانیم باجرم مولکولی 235 است.

المنتهای سوخت متشکل از قرصهای UO2 پوشیده از فولاد زنگ نزن یا آلیاژ زیرکونیم است.المنتهای سوخت با یک کند کننده که معمولا آب, آب سنگین یا گرافیت است, احاطه شده اند. کند کننده وظیفه کند کردن نوترونهای به وجود آمده از شکافت را بر عهده دارد. به این ترتیب امکان گیر انداختن نوترونها افزایش می یابد.

ضریب تکثیر نوترون در حدود 1 نگه داشته می شود. به این معنی که هر شکافت که خود توسط یک نوترون آغاز می شود باید به طور متوسط یک نوترون تولید کند تا زنجیره واکنش استمرار یابد. اگر ضریب تکثیر کمتر از یک باشد فرایند در نهایت متوقف می شود.اگر این ضریب از یک خیلی بیشتر باشد, فرایند ممکن است به نحو خطرناکی سریع شود و به ذوب المنتها و فاجعه ای نظیر چرنوبیل بیانجامد.

فرایند را با استفاده از میله های کنترل که به هر عمق دلخواه در فضای بین المنتهای سوخت قابل فروبردن هستند, کنترل می کنند. جنس این میله ها از کادمیم , بور , فولاد یا مواد دیگری است که توانایی جذب نوترونهای اضافی را دارند:

113Cd + n -----> 114Cd


با حرکت دادن این میله ها, مقدار نوترون در دسترس و در نتیجه سرعت فرایند قابل کنترل است.در ضمن در واکنش بالا اشعه گاما نیز تولید می گردد.

شکافت سوخت در رآکتور , مقدار زیادی انرژی آزاد می کند. با استفاده از یک سیستم خنک کننده این گرما را از بخش اصلی رآکتور خارج می کنند و در جای دیگر گرمای انتقال یافته را برای تولید بخار که در یک مولد توربین بخار مورد استفاده قرار می گیرد به کار می برند. گاهی آب به عنوان خنک کننده به کار می رود. در انواع دیگر خنک کننده, هوا , هلیم , دی اکسید کربن , سدیم مایع و آب سنگین استفاده می شود.


  امتیاز: 0.40