منو
 کاربر Online
677 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 28 خرداد 1384 [08:54 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ : شیمی هسته ای (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:


من یه سول داشتم در زمینه شیمی هسته ای : شیمی هسته ای با فیزیک هسته ای چه تفاوتهایی داره؟

با تشکر از سایت خوبتون

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 29 خرداد 1384 [06:31 ]
  > انتقال یافته از پرسش و پاسخ : شیمی هسته ای (از طریق تماس با ما)
 

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا تفاوت شیمی و فیزیک را بدانیم.

لازم به ذکر است که هیچ کدام از علوم جدا از هم نمی باشند و وابستگی ما بین علوم آنقدر تنگا تنگ است که گاه مرزی مابین آنها نمی توان قائل شد.

شیمی هسته ای ابتدا به ساختار اتم می پردازد و سپس تحولات و تغییراتی را که به هر علتی در اتم, رخ می دهد بررسی می کند. سپس به واکنشهای هسته ای می پردازد;مانند : واپاشی پرتوزایی, تبدیل هسته ای, شکافت هسته ای, همجوشی هسته ای.

به عنوان مثال, فرایندی را که برای اولین بار, " جیمز چادویک " با استفاده از آن وجود نوترون را مشخص می کند در نظر بگیرید:

Be + He -----> c + n


معادله نشان می دهد که بمباران یک هسته Be با یک ذره آلفا به تولید یک هسته کربن و یک نوترون می انجامد. ذره آلفا محصول نوعی واپاشی پرتوزا و متشکل از دو پروتون و دو نوترون یعنی در واقع هسته هلیم است.

این نمونه ای از یک واکنش هسته ای است که منجر به بحث های علمی عظیم و در نتیجه دستاوردهای بزرگ تکنولوژی اعم از انرژی و.... می گردد که در این مقال نمی گنجد.

هنگامی که واکنشهای هسته ای و به دنبال آن فرایندهای ناشی از یک واکنش هسته ای مانند واپاشی هسته ای, اثرهای بیو شیمی تابش, سرعت واپاشی مواد پرتوزا ووو را بررسی می کنیم ( که همگی در شیمی فیزیک بررسی می شوند ) کم کم به محدوده فیزیک قدم خواهیم گذاشت:

بررسی انرژی های حاصل از هر تبدیل شیمیایی و واکنش شیمیایی هسته ای و همینطور تبدیلهای انرزی هسته ای, مکانیک کوانتم, امواج الکترومغناطیسی دخیل در هر تبدیل شیمیایی مانند امواج آلفا ووو.


البته باید خاطرنشان کرد که هیچ کدام از مباحثی که در بالا اشاره کردیم, جدا از شیمی نیستند و باز هم نمی توان مرز مشخصی را بین آنها قائل گردید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالاتی که در این زمینه ها در دانشنامه موجود است ویا به زودی در دانشنامه قرار خواهد گرفت مراجعه کنید, مانند:

شیمی هسته ای, فیزیک هسته ای, واکنشهای هسته ای, لیزر, اتم و ..... .


  امتیاز: 0.40