منو
 کاربر Online
935 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 28 خرداد 1384 [06:20 ]
  سرگذشت مظلومانه قلع:از عصر برنز تا عصر قوطیهای کنسرو
 

قلع فلزی است پست و به نظر شایان توجه نمی آید. به ندرت از آن گفتگو می شود, در صورتیکه روزانه غالبا آنرا به کار می بریم.frown

علت مظلوم واقع شدن قلع به خاطر کاربرد نامهای دیگری از آن است.بیشتر مردم نمی دانند که برنز ( مفرغ ), حلبی, حروف چاپ
, مینا کاریهای زیبای ظروف چینی, رنگها,همه این مواد پر سود اساسا از قلع ترکیب شده اند.

قلع خالص, نرم و زودشکن بوده و فایده عملی ندارد. اما برنز یا مفرغ یعنی مسی که به آن 10درصد قلع افزوده اند دارای صفات پرارزشی است:
بسیار استوارتر از مس می باشد و قطعه های عالی خوش ریخت, خوش ساخت و تفته پذیر فراهم می آورد. اگر درجه سختی قلع را به طور قراردادی 5 و سختی مس را 30 بگیریم سختی برنز(مفرغ), 100 تا 150 است.
همین خاصیت در گذشته چنان مقامی برای این آلیاژ به وجود آورد که باستان شناسان, آن را دوره برنز نامیدند; یعنی دوره ای که همه چیز مانند سلاح ها, افزارها, ظرف ها, زینت کاری ها را از این ماده می ساختند.
باستان شناسان ضمن کاوش, ظرفهای خانگی, سکه ها و مجسمه های برنزی بسیار با ارزشی یافته اند.

پاره ای از کشورها بر سر قلع به شدت مبارزه می کردند. در جنگ جهانی دوم, ژاپن تصمیم گرفت بستره های قلع را در قسمتهای قاره ای و جزیره ای احتکار کند تا کارخانه های ذوب قلع شنگاپور را که متعلق به شرکتهای انگلیسی بود برای تدارک نیازمندیهای صنایع جنگی خود و کمک به آلمان هیتلری که فاقد این فلز پر ارزش بودند به خود اختصاص دهد. در عین حال هدف این بود که کشورهای متحده آمریکا و انگلستان را از این فلز محروم سازد.

تاکنون به نقش قوطیهای فلزی که محتوی میلیونها کیلوگرم گوشت, ماهی, سبزی و میوه است, اندیشیده اید؟
حلبی چیست؟
ورقه آهنی است که از لایه ای قلع تقریبا به قطر یک صدم میلیمتر پوشیده شده است.
این سفیدگری, آهن را از زنگ خوردن محفوظ می دارد. قلع خالص در شربتهای کنسرو حل نمی شود و برای سلامتی زیان بخش نیست. هیچ پوشش دیگری مانند آن پایدار نمی باشد.

می توان گفت که امروزه قلع از دوره برنز بیرون آمده و تبدیل به فلز قوطیهای کنسرو شده است.
  امتیاز: 0.00