منو
 کاربر Online
798 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدی سالم 3 ستاره ها ارسال ها: 552   در :  دوشنبه 16 خرداد 1384 [06:36 ]
  glass (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی: علی میرعلیجانی

پیرامون شیشه
اخیرا شمیدانان کالج لندن، موادی از جنس فلزی (دی اکسید وانادیوم) را طی یک شرایط کاتدی و در محیطی پلاسمایی به صورت لایه‌ای نازک روی شیشه قرار داده اند که خواص ضریب هدایت حرارتی و همچنین ضریب جذب حرارت انرژی خورشیدی را تا 40% کاهش می دهد و این دو عامل باعث شده است که شیشه هوشمند در مقابل نورخورشید به شکلی هوشمندانه عمل کرده و از نفوذ گرمای شدید آفتاب جلو گیری کند. مهمترین فاکتور شیشه هوشمند کاریرد آن درخودرو ها می باشد که می تواند دمای درون خودرو راتا زیر 29 درجه سانتی گراد حفظ کند.
البته تاکنون شیشه‌های LOW-E توانسته بود که باپوشش انتخاب طیفی لایه های اکسید فلز یا لایه های فلزی که بسیار نازک و نامرئی بوده و به صورت پوششی رو ی صفحات شیشه قرار داده می شود، ضریب هدایت حرارتی شیشه را با کم کردن جریان گرمای تابشی پایین بیاورد. بعضی از این پوشش‌ها طیف‌های خورشیدی (نور مرئی و تشعشعات با طول موج پایین مادون قرمز)راعبورمی‌دهند
و اشعه‌های مادون قرمز با طول موج بالا را انعکاس می‌دهند.
همچنین در شیشه L-C ،Liquid crystal glazing لایه‌ای شفاف و روشن باویژگی های نوری قرار دارد که این خصوصیات بوسیله جریانی الکتریکی کنترلشده می‌تواند (بسته به وجود نور زیاد یا کم ) روشن یا تیره شود.
در کشور ما به سبب وجود منابع فراوان انرژی (نفت وگاز) هزینه سوخت در زمستان اندک است امادر تابستان هزینه برق مصرفی برای وسایل خنک کننده بسیار زیاد بوده ازاین رو تازمان بکارگیری شیشه‌های مدرن در صنعت ساختمان داخل کشور، بهترین روش برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان شیشه های دو جداره استاندارد با قاب PVC است.
علیرغم وجود منابع فراوان کانی ها در معادن کشور، توجه درخور پیرامون روند تولید شیشه های مدرن نشده‌است؛ اکثر تولیدات شیشه جام یه صورت شیت (کششی) است که قدیمی‌ترین روش تولید شیشه درجهان است! البته ناگفته نماند که شیشه فلوت( شناور)نیز تولید می شود ولی به علت کم توجهی مهندسین ناظرساختمان و کاهش هزینه ساخت وساز توسط مالکین در اکثر ساختمان‌ها از شیشه شیت با کیفیت بسیار پایئن (ضخامت 3 میلیمتر) که بسیار خطرناک بوده، با سرعت باد بسیار پایین ممکن است در ساختمان بشکند استفاده می‌شود.
باتوجه به اینکه کشور ما کشوری زلزله خیز است باید حتما از شیشه‌های سکوریت در ابنیه استفاده شود، چراکه شیشه بزرگ ترین عامل خطرساز در جراحت افراد هنگام زلزله است. متاسفانه در برخی موارد ازجمله نماهای سقفی بسیار دیده شده است که شیشه های جام به صورتی خطرناک روی زوار فلزی توسط بتونه قرار گرفته‌اند که باکوچکترین ضربه‌ای شکسته شده و با قطعاتی برنده به طرف زمین سقوط می کنند. استفاده از شیشه های لامینیت نیز تنها تا حدودی می تواند خطرات تلفات جانی زلزله را کاهش دهد، لذا در نماهای سقفی یکی از راه حل ها استفاده از ور ق‌های پلی کربنات است که از کاربرد‌های شهری آن می توان سقف پل‌های عابر پیاده را نام برد.


Page printed from:
http://about.aruna.ir/archives/2005/Jun/%204/217.php

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline خدیجه جفاکش 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 01 تیر 1384 [04:49 ]
  > glass (از طریق تماس با ما)
 

کاربر محترم جناب آقای علی میر علیجانی،
با سلام ایمیل شما در تاریخ دوشنبه 16 خرداد 1384 دریافت گردید و مطلب جالب شما مطالعه شد. آرزوی ما توفیق روزافزون شما در مقاطع بالای علمی میباشد .

با تقدیم احترام ،
موفق باشید .

  امتیاز: 0.00