منو
 صفحه های تصادفی
رشته علوم اجتماعی
روشهای سریع محاسبه
معماری چند لایه نرم افزار
آموزش مجازی در آموزش و پرورش
سهمی
شرکت سهامی
فعالیت مسلم در کوفه و اقدام بنی امیه
امام زمان علیه السلام در قرآن- الغاشیه : 1
کاردان بهداشت خانواده
آذربایجان
 کاربر Online
350 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 15 خرداد 1384 [04:37 ]
  !کور رنگی: آزمایش چشمان" جان دالتون" از زمان فوت
 

کور رنگی: آزمایش چشمان" جان دالتون" از زمان فوت


جان دالتون،شیمیدان ،که به خاطر تئوری اتمی شهرت دارد، مبتلا به کور رنگی بود. وی معتقد بود که مایع زجاجیه ی چشمانش ( مایعی که کره ی چشم را در پشت عدسی ها پر می کند ) بر خلاف مایع بی رنگ موجود در چشمان طبیعی، آبی کمرنگ می باشد.

وی پیشنهاد نمود که بعد از مرگش، چشمانش را در آورند و رنگ مایع زجاجیه ی آن را تعیین نمایند. به آرزوی وی احترام گذاشته شد، روز بعد از مرگ دالتون در ماه جولای 1844 " ژوزف رانسوم " چشمان او را درآورد و دریافت که مایع زجاجیه ی آن کاملا" بی رنگ می باشد. رانسوم همانند بسیاری از دانشمندان دیگر مایل به دور انداختن نمونه ها نبود.

وی چشمان دالتون را در یک محل حفاظت شده قرار داد و تا اواسط دهه ی 1990 در آن محل باقی ماند، تا در این زمان بیولوژیستهای مولکولی انگلستان، نمونه ی کوچکی از این شبکیه ی 150 ساله را برداشته و DNA آن را استخراج نمودند.

با استفاده از اطلاعات موجود در مورد توالی های ژنی " اپسین " رنگدانه های نوری قرمز و سبز، این محققین توالی های مربوطه را تکثیر داده و مشخص نمودند که دالتون ژن اپسین رنگدانه ی نوری قرمز را داشته، ولی فاقد ژن اپسین رنگدانه ی نوری سبز بوده است.

150 سال بعد از مرگ دالتون، آزمایشی که خودش با فرض علت کور رنگی چشمانش آغاز نموده بود، بالاخره به پایان رسید.

  امتیاز: 1.00