منو
 کاربر Online
654 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 18 اردیبهشت 1384 [09:46 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ : اشنایی با کاربرد کروم cr در صنایع رنگسازی (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:سعید پسیان


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 22 اردیبهشت 1384 [13:24 ]
  > کروم و صنعت رنگ
 

کروم و صنعت رنگسازی
فرمولاسیون یک روکش رنگ عبارت است از: رنگ پایه, رنگ دانه, حلال, افزودنی ها.
رنگ دانه بیشتر وظیفه دکوراسیون دارد. گاهی برای مقاومت رنگ دانه در برابر اشعه X, رنگ دانه هایی که مقاوم در برابر UV است علاوه می شود.
ترکیبات کروم اغلب به عنوان رنگدانه سبزاستفاده می شوند.اما گاهی ترکیبات کروم به عنوان جزء دیگری از فرمولاسیون به کار می رود; به عنوان مثال کرومات سرب به عنوان افزودنی درترکیب روکش کاربرد دارد.
اما کاربرد بسیار مهم کروم در کروماته کردن آلومینیوم است.آلیاژهای آلومینیوم به مقدار زیادی در ساختمان هواپیما به شکلهای مختلف برای مصالح ساختمانی, رویه کاروانها و قوطی های نوشابه به کار میروند. در هر حال آنها به وسیله پوششهای آلی سطح از بیرون و درون پوشش داده می شوند و محافظت می شوند.قبل از پوشش دادن فلز را برای بهبود محافظت در برابر خوردگی آماده می کنندو معمولا با عمل آوردن با کرومات, عملیات کروماته کردن خوب تثبیت شده که عمدتا عمل می شوند, عبارتند از عملیات کرومات بی شکل و فرایند کرومو فسفات بی شکل.
آماده سازی با کرومات بی شکل با محلول دارای کروم 6 ظرفیتی ( کروماتها و دی کروماتها) و فلوئورید و نیز بعضی مواقع یک شتاب دهنده ای که واکنش را تسریع نماید صورت می گیرد.آنها قویا اسیدی هستند و دز دماهای بین 20 تا 40 دزجه سانتیگراد عمل می کنند. این مواد آماده ساز برای اجزاء آلومینیومی هواپیما و پیچکهای آلومینیومی پوشش دار و تهیه یک پوشش زرد رنگ طلایی مناسب می باشند.وزن پوشش از 100 تا 600 میلی گرم بر متر مربع تغییر می کند.
مواد آماده سازی کروم فسفات بی شکل دارای کروم شش ظرفیتی, فلوئورید و فسفات می باشند و در یک PH=1 و در دمای 40 تا 50 درجه سانتیگراد عمل می کنند و برای پوشش قوطی ها, ترجیح دارند ( به خصوص قوطی سر بسته ) و لایه های بی رنگ تا سبز رنگ با وزن های پوشش 50 تا 500 میلی گرم در متر مربع به وجود می آورد.
سمیت کروم 6 ظرفیتی یک مشکل اساسی برای ظروف مواد غذایی می باشد و روش های دیگری برای آماده سازی طلب می کند.

  امتیاز: 0.00