منو
 صفحه های تصادفی
اصول اولیه تفکر از دیدگاه افلاطون
استجابت دعای امام جواد علیه السلام
عبادت امام باقر علیه السلام
شهریار بن شروین
تنین «صورت فلکی»
آرسنیت
شهریار پسر شروین
نقاشی
حضور امام حسین علیه السلام در جنگ جمل
نخود «داروئی»
 کاربر Online
781 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 07 اردیبهشت 1384 [07:21 ]
  ویژه تولد پیامبر اکرم(ص)و امام صادق(ع) (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:گروه ادبیات نابغه های ایرانمیلاد خجسته و مبارک گل خوش بوی آمنه ، سراج منیر و نوربخش دیده افلاکیان و خاکیان حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و در دریای عصمت ، تلالو نگین انگشتری امامت ،مغز متفکر جهان شیعه صادق آل محمد علیه‌السلام بر تمام دوستداران معرفت و حقیقت مبارک باد .

امام جعفر صادقعلیه‌السلام:ادب عبارت از جامه ایست که بر آنچه میگویند و مینویسند میپوشانند تا در گوش و ذهن شنونده و خواننده جالبتر جلوه کند.

شاعر جاودانه سرود (ای ایران)
گل گلاب

حسین گل گلاب فرزند میرزا مهدی خان مصور الملک(نقاش و عکاس دوره قاجار) سال 1274
در تهران متولد شد و در تاریخ 22 اسفند 1363 در تهران چشم از جهان فروبست.گل گلاب تحصیلات ابتدائی را در مدرسه علمیه و متوسطه را را در دارالفنون در سال 1295 به پایان رسانید.وی از سال 1298 که به تدریس علوم طبیعی در مدرسه دارلفنون مشغول بود تا سال 1307 دوازده جلد کتاب در رشته علوم طبیعی به رشته تحریر در آورد. به اذغان نویسندگان کتابهای علوم طبیعی گل گلاب اولین کسی بود که در ایران کتاب طبیعی را نوشت و بعد از او دیگران دست به خلق آثاری در این حوزه زدند.
زنده یاد گل گلاب در حوزه علوم طبیعی از سر آمدان روزگارخود بود. وی سال 1307 تصدی کارهای علمی گیاهشناسی در دانشکده پزشکی را بر عهده گرفت و از سال 1307 تا 1313 در دبیرستان نظام دانشکده پزشکی تدریس گیاهشناسی را به عهده داشت. ضمن آنکه سال 1314 به معاونت دانشسرای عالی و دانشکده علوم و ادبیات منصوب شد.
در همین سال به دریافت درجه دکترا در رشته علوم نایل شد و به تدریس فیزیولوژی گیاهی در دانشسرای عالی و گیاه شناسی در دانشکده پزشکی پرداخت.
دکتر گل گلاب در سالهای 1324 و 1326 علاوه بر تدریس به معاونت دانشکده پزشکی منصوب شد و تا سال 1327 در این سمت خدمت کرد و بعد از آن فقط به تدریس اشتغال داشت.
وی از کسانی بود که هنگام تشکیل فرهنگستان اول به عضویت دایم این موسسه در آمد و در سال 1315 به عنوان سر دبیر فرهنگستان نیز برگزیده شد.
گل گلاب از چهرهای علمی – ادبی ایران است که در ساخت واژه ها و معادل یابی واژها نیز ید طولانی داشت. شاید خیلی از ایرانیان ندانند که بسیاری از لغت های زیبا و مرسومی که در زبان علوم طبیعی ما رواج دارد ساخته دکتر گل گلاب است.
واژه هائی مانند: کاسبرگ – گلبرگ – پرچم – تخمدان و...
که خیلی ها نمیدانند که این لغات قبلا اصلا وجود نداشته است.واژه هایی که امروز جزیی از زبان ما شده است و مردم نیز آنها را پذیرفتند.

ادامه این مطلب به مراتب ارسال میگردد

ای ایران ای مرز پر گهر ای خاکت سر چشمه هنر
دور از تو اندیشه بدان پاینده باشی جاودان
ای دشمن ار تو سنگ خاره ای من آهنم جان من فدای خاک پاک میهنم
مهر تو چون شد پیشه ام دور از تو نیست اندیشه ام
در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما پاینده باد خاک ایران ما


  امتیاز: 1.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline خدیجه جفاکش 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  یکشنبه 29 خرداد 1384 [10:50 ]
  > ویژه تولد پیامبر اکرم(ص)و امام صادق(ع) (از طریق تماس با ما)
 

موفقیت روزافزون را برای شما خواستاریم .

  امتیاز: 0.00