منو
 کاربر Online
694 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 25 فروردین 1384 [17:25 ]
  دستگاه غدد درون ریز
 

از پیوند دستگاه غدد درون ریز برای بحث در مورد این صفحه استفاده کنید.

  امتیاز:      
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 27 فروردین 1384 [07:43 ]
  > دستگاه غدد درون ریز
 

questionآزمایش پی تی اچ خون چه نوع آزمایشی است؟


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 06 اردیبهشت 1384 [08:37 ]
  > دستگاه غدد درون ریز
 

آزمایش پاراتورمون (PTH) :
هورمون غده ی پاراتیروئید یا پاراتورمون از یک پلی پپتید با وزن مولکولی 8500 دالتون و 84اسید امینه تشکیل شده است .غلظت پلاسمایی پاراتورمون بین 3/0-7/1 نانو گرم در میلی لیتر میباشد . نیم عمر آن حدود 15 دقیقه است . روش اندازه گیری آن بوسیله ی رادیوایمنولوژی ( بر روی کربوکسیل انتهایی و آمین انتهایی است ) .
پاراتورمون عمدتا" در استخوان و کلیه عمل خود را انجام می دهد .این هورمون باعث آزاد شدن کلسیم - فسفات ها - هیدروکسی پرولین از بافتهای استخوانی میشود. این هورمون در کلیه ها باعث تحریک دفع ادراری فسفر - مهار جذب مجدد سدیم از قسمتهای لوله ای سلولهای کلیه می شود .
برای اینکه عمل پاراتیروئید روشن شود باید چندین ترکیب را مورد مطالعه قرار داد : اندازه گیری کلسیم خون - فسفاتاز آلکالن خون و ... یکی از آزمایشات مهم در این مورد آزمایش پاراتورمون است که عبارتند از : آزمایش و اندازه گیری فسفر ادرار - کلسیم خون - CAMP خون و ادرار میباشد .
اختلالات پاراتورمون بدو صورت می باشد : ا- هیپو پاراتیروئیدی که از علایم آن می توان به تشنج - اضطراب - رعشه دست و پا - اختلالات در الکتروانسفالو گرام اشاره کرد .
2- هیپر پاراتیروئیدی که از علایم آن میتوان به عطش_ پرادراری _ اختلالات عصبی _ دردهای استخوانی و تغییر اسکلت اشاره کرد .
  امتیاز: 0.00