منو
 صفحه های تصادفی
ویتریت
روشهای ارتباط با کودکان
طبقه بندی تاریخ
شبهه تصاحب کالای قریش توسط پیامبر
مردم مدینه و خبر شهادت
پیوند هیدروژنی
تمرکز حواس در ذن
طبقه بندی آنزیمها
شعر ابوطالب در حمایت از پیامبر
بیماری‌ اسگود ـ شلاتر
 کاربر Online
1507 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 24 بهمن 1383 [08:09 ]
  آبله (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی: علیرضا اسماعیل بیگی


آبله بیماری ویروسی حاد با قابلیت سرایت فوق العاده شدید و خطرناکی است که در اثر ویروسی از دسته ویروس هایpox ایجاد می شود.
علائم بروز این بیماری عبارتند از : تب دامنه دار ، کمر درد ، خارش بینی ، بی خوابی ، مور مور شدن بدن ، تورم صورت ، برافروختگی رنگ صورت ، قرمز شدن گونه ها و چشم ها . بیمار به خود می پیچد و دهان دره و خمیازه میکشد و در گلو وسینه احساس درد می کند .
این بیماری در ادوار گذشته در بسیاری از کشورها بخصوص هندوستان ، چین و کشورهای آفریقایی وجود داشته و در قرن ششم ، اولین اپیدمی در عربستان گزارش شده که به وسیله سربازان حبشی به این منطقه وارد شده بود . در قدیم کار آبله کوبی بر عهده جراحان و دلاکان بود . ابوبکر محمد زکریای رازی اولین پزشکی بود که شرح کامل این بیماری را در قرن دهم هجری به رشته تحریر در آورد . در دوره صدارت امیرکبیر ، بنا به قول پولاک ، طبیبان مایه کوب با حقوق مکفی به استخدام در می آمدند و آبله کوبی رایگان انجام می دادند . لازم به ذکر است که واکسن آبله در سال 1796 توسط جنر کشف شد . اندازه ویروس آبله در حدود 200 میکرون است که در دمای معمولی می تواند یک تا دو سال به حیات خود ادامه دهد. برخی بر این باورند که آبله خون حیض می باشد که بچه در شکم مادرش خورده است و باید از بدن او خارج شود .
واکسیناسیون آبله را که در زیر پوست شانه چپ انجام می شود ، می توان در زمان تولد یا هر زمان دیگر پس از آن انجام داد . تزریق آبله زخم ایجاد کرده و یک نشانه گرد کوچکتر از یک ریالی بر روی پوست برجا می گذارد . این واکسن احتمالا تب خفیفی که شاید یک تا دو روز طول بکشد ، را ایجاد کرده و خارش موضعی دارد که نباید بیش از حد به خاراندن آن پرداخت . جوشانده انجیر خشک به صورت تیزان جهت درمان آبله می تواند مورد استفاده واقع شود . مردم بوشهر به آبله ، اوله می گویند .
سازمان جهانی بهداشت ، از اول ژانویه 1980 میلادی ، جهان را عاری از آبله اعلام کرده است . ایمن سازی تنها برای برخی از دانشمندان رشته های پژوهشی که با ویروس آبله کار می کنند ، لازم است .
سال 1980 سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد بیماری ویروسی آبله که سبب مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان شده بود برای همیشه از سیاره زمین محو شده است. این نخستین پیروزی نهایی بود که مقابل یک بیماری واگیردار به دست می آمد. این پیروزی با آزمایشی آغاز شد که 200 سال قبل از آن به وسیله یک پزشک انجام شده بود. برای قرنها دانشمندان در آسیا به این نکته توجه داشتند مردمی که یک بار به بیماری ای مبتلا بوده اند، برابر آن مصونیت پیدا می کنند. اوایل قرن 18 این ایده به وسیله بانو ماری درتلی مونتاج ، همسر یک دیپلمات انگلیسی در ترکیه به اروپا برده شد. جنر درباره این موضوع تحقیق کرد. وی 14 می 1796 مقداری از ویروس ضعیف شده آبله گاوی را به بازوی کودک 8 ساله ای به نام جیمز فیپز تزریق کرد. بعد از 10 روز فیپز علایمی از بیماری آبله را از خود نشان داد. اول جولای ، جنر بار دیگر کودک را معاینه کرد و این بار هیچ نشانه ای از بیماری در او نیافت. طی چند سال عمل واکسیناسیون به وسیله پزشکان در انگلستان و بقیه نقاط به کار گرفته شد، اما سازوکار این که چنین عملی چرا باید باعث ایجاد مصونیت در افراد شود تا زمانی که سیستم دفاعی بدن به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفت ، مشخص نشد. بعد از آن بود که نظریه علمی عملکرد این عمل مشخص شد و عصر مقابله و پیشگیری در برابر بیماری ها به کمک واکسیناسیون مشخص شد.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline خدیجه جفاکش 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 01 تیر 1384 [07:48 ]
  > آبله (از طریق تماس با ما)
 

کاربر محترم جناب آقای علیرضا اسماعیل بیگی ،
با سلام و تشکر مجدد از ایمیل شما در تاریخ شنبه 24 بهمن 1383 ، مطلب فوق مطالعه شد. برایتان آرزوی موفقیت میکنیم .

با تقدیم احترام ،
موفق باشید .


  امتیاز: 0.00