منو
 صفحه های تصادفی
الکترولیز آب
روشهای مطالعه
ماهیت
جنگ سرد
محبت پیامبر به جابر
موروثی کردن خلافت معاویه
امامت امام حسین در حدیث لوح
spondylitis ankylosing
معتمد خلیفه عباسی
ملکشاه سلجوقی
 کاربر Online
1231 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 24 بهمن 1383 [08:09 ]
  مندلیف (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی: علیرضا اسماعیل بیگی

دیمتری ایوانویچ مندلیف
وی از معروف ترین شیمیدانان روسیه است که به سال 1834 میلادی در تبلسک واقع در سیبری شرقی به دنیا آمد . هفت ساله بود که همراه مادرش به سن پترزبورگ رفت و در همانجا بعدها وارد دانشسرای تربیت معلم شد و با رتبه اول از آن دانشسرا فارغ التحصیل شد . سپس به کریمه رفت ولی به خاطر شروع جنگ به سن پتزربورگ بازگشت . پس از چندی با استفاده از بورس دولتی عازم آلمان و سپس فرانسه شد و با همکاری گوستاو کیرشهوف دستگاه اسپکتروسکوپ را تکمیل نمود . مندلیف و لوتار میردر موردخواص عنصرهاو ارتباط انها بررسی های دقیق تری انجام دادندودر سال 1869م به این نتیجه رسیدند که خواص عنصرها تابعی تناوبی از جرم انهاست به این معنا که اگر عنصرها را به ترتیب افزایش جرم اتمی مرتب شوند نوعی تناوب در انها اشکار میگرددوپس ازتعداد معینی از عنصرها عنصرهایی با خواص مشابه خواص پیشین تکرار می شوند .
مندلیف در سال 1869 بر پایه ی قانون تناوب جدولی از 63عنصر شناخته شده ی زمان خود منتشر کرد .در فاصله ی بین سالهای 1869 تا 1871م مندلیف هم مانند لوتار میر با بررسی خواص عنصرها و ترکیب های انها متوجه شد که تغییرهای خواص شیمیا یی عنصرها مانند خواص فیزیکی انها نسبت به جرم اتمی روند تناوبی دارد.از این رو جدول جدیدی در 8 ستون و12سطر تنظیم کرد.او با توجه به نارسایی های جدول نیو لندز ولوتار میر و حتی جدول قبلی خود جدولی تقریبابدون نقص ارایه دادکه فراگیر وماندنی شد.

نویسنده : علیرضا اسماعیل بیگی از کتاب : دانشنامه علیرضا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline خدیجه جفاکش 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 01 تیر 1384 [07:39 ]
  > مندلیف (از طریق تماس با ما)
 

کاربر محترم جناب آقای علیرضا اسماعیل بیگی ،
با سلام مطلب شما مطالعه شد موفق باشید .

با تقدیم احترام .


  امتیاز: 0.00