منو
 کاربر Online
1812 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  سه شنبه 29 دی 1383 [16:17 ]
  __مرکز جرم تخم مرغ کجاست؟__
 

چرا نمی توان تخم مرغ خام یا پخته را بصورت طولی در بین دو دست نگه داشته و با فشار متقارن از طرفین آن را شکست؟

منتظر جوابهای داغ شما هستیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline احمد رزاقی 3 ستاره ها ارسال ها: 44   در :  سه شنبه 29 دی 1383 [17:54 ]
  > __مرکز جرم تخم مرغ کجاست؟__
 

سلام...
شاید به خاطر اینکه محل امتداد سر تخم مرغ به طور یک اندازه و در یک جهت اند و وقتی دو طرف به یک جور و یک شکل باشند نیروی یکدیگر رو بتوانند خنثی کنند.
امید وارم منظورمو فهمیده باشید.question

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 03 بهمن 1383 [06:12 ]
  > __مرکز جرم تخم مرغ کجاست؟__
 

دنبال جواب دقیق علمی هستیم و مهمتر جوابی برای شکستن تخم مرغ با رعایت شرایط مذکور پیشنهاد کنید. آیا شدنی است؟

راهنمایی:توجه به فیزیک تخم مرغ شما را به راه حل مساله نزدیک می‌کند.

به زودی جواب دقیقش را نیز خواهیم آورد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 28 بهمن 1383 [15:57 ]
  آخه چرا نمی‌شکند؟
 

آخه چرا نمی‌شکند؟

اگر تخم مرغ را به صورت متقارن طولی بفشاریم توزیع نیروهای وارده از طرفین قرینه‌های متناظری در طرفین دارند و چون امتداد این نیروها از مرکز جرم نسبی تخم مرغ که بر روی محور تقارن که دو سر آن را به هم می‌رساند، می‌گذرد همدیگر را خنثی می‌کنند. بنابرین با اعمال نیروی بیشتر هم نمی‌توان آن را شکست. و اینجاست که حرفهای افسانه‌ای پیشینیان مبنی بر اینکه تخم مرغ زیر پای شتر هم نمی‌شکند صحت می‌یابد.

اما چه کار کنیم که تخم مرغ را بشکانیم؟

برای شکستن تخم مرغی ابتدا آن را به صورت آب پذر پخته (توجه داشته باشید که ترکیدگی نداشته باشد.) و به صورت وارونه روی سرش حول محور تقارنش چندین بار دوران دهید این امر سبب می‌شود که مرکز جرم تخم مرغ بسته به ممان اینرسی ایجاد شده از روی محور تقارنش به بیرون انحراف یابد. حال آن را برداشته و به صورت متقارن فشار دهید چون مرکز جرم روی خط تقارنش نیست برآیند نیروها دیگر صفر نمی شود و حتی با نیروی کم نیز می‌توانید آن را بشکنید.

چند نکته

  1. چون تخم مرغ پخته شده به عنوان جسم صلب واحدی است پس سرعت زاویه‌ای چرخش آن بالاتر از حالت خام خواهد بود و انحراف مرکز جرم سریعتر و راحتتر صورت می‌گیرد.
  2. شکستگیهای روی تخم مرغ به لحاظ اعمال نیروی متقارن از طرفین اندازه‌های یکسان متناظر در طرفین خواهند داشت و الا تقلب کرده‌اید.
  3. برخی تخم مرغها که فرم متقارن کامل بیضوی دارند اصلا نمی‌شکنند چون حتی با چرخاندن هم مرکز جرم آنها منحرف نمی‌شود.
  4. در باره حباب داخل تخم مرغ هم چیزی می‌دانید؟ (این یک معماست!)

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [08:58 ]
  > __مرکز جرم تخم مرغ کجاست؟__
 

دارا

مرکز جرم یعنی چه؟ جرم که مرکز ندارد , نکند منظورتان مرکز ثقل است. ضمنا دست شما نیروی لازم را برای شکستن تخم مرغ خام یا پخته ندارد خام و پخته آن تفاوتی در استقامتش نمیکند.
برای اینکه آنرا خوب متوجه شوید یک پل قوسی را در نظر بگیرید که فشاری که به بالای پل وارد میشود تا زمانی که انتهای پل از جا نجنبیده است استقامتش نه تنها کم نمیشود بلکه بیشتر میشود -مثال دیگر اگر فشاری بر بالای کنبدی وارد شود فشار به پایه ها منتقل میشود. مثل اینست که شما چوبی را بخواهید با فشار در دو سر آن آنرا بدون خم کردن بشکنید که البته شدنی است ولی مشکل تر است شما یک چوب میله ای شکل 10 سانتیمتری را بطور قائم زیر پرسی فشار دهید میبیند که خواهد شکست.

تخم مرغ مثل گنبد است با اینکه زیرش خالی است ولی فشار به لایه زیرین منتقل میشود و جایی برای رفتن پوست آن نیست چون نیرو در همه جهات منتشر میشود از همین خاصیت برای ساختن ورزشگاه های بدون ستون استفاده میکنند که سقف تحت فشار از بالا نه تنها مقاومتش کمتر نمیشود بلکه بیشتر میشود .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [09:51 ]
  > __مرکز جرم تخم مرغ کجاست؟__
 

با سلام

همکار محترم آیا دلیلش را فقط مقاومت پوسته میدانید؟

البته به نظر میرسد دلایل محکمتری هم وجود دارد که در پاسخ اخیر برخی از آنها را آورده‌ایم.

باز هم مطالبی به ذهنتان میرسد با گوش و جان میپذیریم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 03 دی 1384 [05:19 ]
  > __مرکز جرم تخم مرغ کجاست؟__
 

شاید زور شما نرسد ولی زور من می‌رسد


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 05 بهمن 1384 [05:36 ]
  > شکستن تخم مرغ با فشار دست!!
 


تخم مرغ را در دست بگیرید. سعی کنید آن را با فشار انگشتان دست بشکنید. به احتمال زیاد نمی توانید... حتی اگر با دو دست آن را بفشارید! پذیرفتن این نکته که یک تخم مرغ نازک و شکننده از چنان استحکامی برخوردار است که می تواند در برابر فشار دو دست نیرومند، مقاومت کند دشوار است- البته تا وقتی که آزمایش نکرده اید.

فکر کنید به طور معمول چگونه یک تخم مرغ را می شکنید. آن را به یک چیز محکم می زنید تا نیرویی از زیر در سطح کوچکی از پوسته تخم مرغ متمرکز شود. هنگامی که تخم مرغ را در دست فشار می دهید، نیروی دست شما در سطح نسبتا بزرگی توزیع میشود. این حقیقت به تنهایی کافی است تا استحکام فوق العاده تخم مرغ را توضیح دهد.
با وجود نازکی پوسته، تخم مرغ از نظر شکل ظاهری شبیه به طاق ضربی (هلالی)- یکی از مستحکم ترین آشکال معماری- است.

چه تقلبی

وقتی مشغول انجام این آزمایش هستید، انگشتر نیروی دست را روی سطح کوچکی از پوسته تخم مرغ متمرکز می کند و موجب شکستن آن می شود.
ضمنا فقط محض اطمینان توصیه می شود آزمایش را در ظرفشویی انجام دهید!
البته اگر حوصله دارید با تخم مرغ آب پز این کار را بکنید.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 20 بهمن 1384 [15:36 ]
  جواب
 

به دلیل توزیع نیرو بر روی سطح بیشتر ،فشار کمتری بر تخم مرغ وارد میشود

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 17 اسفند 1384 [16:26 ]
  چرا تخم مرغ نمي شكند
 

علت اين مساله (عدم شكست تخم مرغ) را بايد در مباحث مقاومت مصالح جستجو كرد.
شكل بيضوي تخم مرغ سبب اين حالت است. در بيضي تنش روي رووس بيضي كمترين مقدار را دارد پس براي شكستن تخم مرغ از اين دو سر بايد بيشترين نيرو را اعمال كرد.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست