منو
 صفحه های تصادفی
آرتیت روماتویید
گارنیئریت
تمرینات شوت
عدسی مقعر ( کاو )
ریشه پیدایش اندیشه شانس و بخت
جدول مبناها
آل قارن
خط سومری
جوانی چنگیز خان و آغاز قدرت طلبی او
گردش وجوه نقد تنزیلی
 کاربر Online
538 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدی سالم 3 ستاره ها ارسال ها: 552   در :  شنبه 12 دی 1383 [08:31 ]
  چگونه و با چه زبانی برنامه نویسی کنیم؟
 

سلام و تبریک به مناسبت شروع فعالیت این انجمن

من مدتها برایم این سوال بوده که با توجه به اینکه:
 • تکنولوژی هر روز یا هر ماه یا هر سال روشها و نوآوریهای جدیدی عرضه می کند
 • تست و ارزیابی این روشهای جدید و تعیین مزیت یا معایب آن نیز دقیقا مشخص نیست( و تحت الشعاع تبلیغات مجلات و ... بوده و گاها دور از واقعیت است)
 • برنامه نویسی یک لایه پائین تر است
 • عموما، تکنولوژیهای جدید بسیار بالاتر از نیاز ها بوده، و گاها عمرشان کوتاه است

و بازهم با توجه به اینکه:
 • با زمان طولانی جهت طراحی و برنامه نویسی
 • نیاز به اعمال تغییرات در نرم افزار
 • تعییر نیازها به صورت پایه ای و شدید، که عملا نرم افزار تهیه شده را از حیث کارائی و انتفاع می اندازد
 • و اینکه اصولا می بینیم که تمام زبانهای برنامه نویسی مطرح،در تهیه همه نوع کاربردی، هم رایج است

چرا مهندسین نرم افزار ما بیشتر به نوع زبان برنامه نویسی یا نوع تکنولوژی حساسیت داشته و اصلا نوع کاربرد و نتیجه سیستم تهیه شده برایشان مهم نیست!

مثلا :
 • در ساختن یک سازه مانند بیمارستان، تعداد تخت، نوع سرویسهای درمانی، کیفیت درمان، ارتباط بخشهای مختلف و ... بسیار مهم هستند.
 • و نه اینکه دارای سازه بتنی یا فولادی می باشد(که اصولا هردو می توانند مانند یکدیگر عمل کنند)
 • و عموما براساس یک نقشه محکم و تقریبا غیر قابل تغییر(فقط تغییرات جزئی) ساخته می شوند.
 • طراحان یک سازه یا اتومبیل یک مهندس معمار یا طراحی صنعتی با سابقه طولانی در آن رشته است و نه یک مهندس ساختمان یا متالوژیست.
در حالیکه:
 • فعالیتها و سرویسهای یک نرم افزار تحت الشعاع تکنولوژی نحوه نوشتن یا زبان برنامه نویسی می شود! تا جائی که ممکن به قیمت از دست دادن آن سرویس منجر شود!
 • در نرم افزار تغییرات شدید است و اصولا نقشه اولیه هیچ اعتباری ندارد!
 • طراحان یک سیستم نرم افزاری، عموما جوانان رایانه هستند که شاید هیچ سابقه فعالیتی در نوع سرویس درخواستی (از طرف کارفرما) -مثل مدیریت یک واحد در تهیه گزارشات مدیریتی یا آشنایی با تدارکات در یک سیستم سفارشات- نداشته اند. (و گاها حتی بهتر از متخصصان آن رشته نیز مطالب را درک می کنند!)

خلاصه:
چگونه باید یک سیستم رایانه‌ای را طراحی و تولید کرد؟
  امتیاز: 0.60     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline احمد رزاقی 3 ستاره ها ارسال ها: 44   در :  یکشنبه 13 دی 1383 [11:22 ]
  > چگونه و با چه زبانی برنامه نویسی کنیم؟
 

سلام...
خوب در مورد برنامه نویسی کدوم یکی از اینها بهتر هست؟
VB
++C

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدیار نوید 3 ستاره ها ارسال ها: 500   در :  سه شنبه 15 دی 1383 [08:32 ]
  > چگونه و با چه زبانی برنامه نویسی کنیم؟
 

با سلام. اقای رزاقی!

آیا شما متوجه سوال مطرح شده توسط اقای سالم شده اید؟؟


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد خالدی 3 ستاره ها ارسال ها: 153   در :  چهارشنبه 16 دی 1383 [14:58 ]
  > چگونه و با چه زبانی برنامه نویسی کنیم؟
 

با تشکر از دوست و همکار عزیزم، جناب آقای مهندس سالم، به خاطر سوال خوب و جامعی که مطرح کردند.
البته متن طولانی، دقیق، و همه جانبه ی سوال پاسخی مبسوط نیز می طلبد. اما من سعی می کنم در حد دانش خودم و تا حد امکان به اختصار، به سوال ایشان جواب دهم. بدیهی است پاسخ من فصل الخطاب این بحث نخواهد بود و خوشحال می شوم اگر سایر دوستان و صاحب نظران نیز نظرشان را مطرح کنند.

متاسفانه اکثر ما متخصصین نرم افزار، غالبا به دنبال مد هستیم و علاقه ی شدید (و عموما بی دلیل) به کار کردن با زبانی داریم که فکر می کنیم مد دنیای برنامه نویسی است. گواه بر این مدعا، جواب هایی است که افراد علاقه مند به یک زبان خاص در مورد کارآئی و قابلیت ها ی آن زبان در مقایسه با سایر زبان ها می دهند که با کمال تاسف، اغلب این جواب ها مبالغه آمیز و معمولا همراه با هجو سایر زبان هاست.

در یک دنیای ایده آل یا شبیه به آن، وظیفه ی یک متخصص خوب، مطالعه ی نیازمندی های یک سیستم و تعیین زبان برنامه نویسی مناسب، با توجه به آن نیازهاست. این در حالی است که متخصصین ما (اگر بشود آن ها را متخصص نامید) سعی می کنند زبان برنامه نویسی را که می دانند به سیستم تحمیل کنند. به عبارت روشن تر، این جا دانش و علاقه ی برنامه نویس است که زبان برنامه نویسی را تعیین می کند و نه نیازهای سیستم. همین امر باعث به هدر رفتن مقادیر معتنابهی از امکانات و منابع می شود.

به امید روزی که متخصصین کامپیوتر ما به این باور برسند که تجزیه و تحلیل، طراحی و برنامه نویسی یک سیستم هر یک مقوله ای جدا و نیازمند به دانش، تخصص و تجربه ی مربوط به خود است و از همه مهمتر آن که:
همه چیز را همگان داند و همگان هنوز از مادر زاییده نشده است!


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline احمد رزاقی 3 ستاره ها ارسال ها: 44   در :  چهارشنبه 16 دی 1383 [19:26 ]
  > چگونه و با چه زبانی برنامه نویسی کنیم؟
 

سلام...
اقای نوید ببخشید من منظور شما رو متوجه نشدم!!!!!!!!!!!exclaimexclaim

  امتیاز: 0.00