منو
 کاربر Online
619 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 07 دی 1396 [00:48 ]
  کارشناس سازه و زلزله: زمین لرزه های اخیر طبیعی و هارپ شوخی است
 

مازیار حسینی دکترای مهندسی عمران گرایش سازه و زلزله روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه فعالیت گسل، روند زمین لرزه و پس لرزه های آن کاملا مشخص است، افزود: کنش های ایحاد شده و انرژی هایی که آزاد می شود و مجدد به حالت تعادل می رسد، نشاندهنده سیکلی کاملا طبیعی است.
وی با بیان اینکه ریزلرزه ها همیشه هستند و بسیاری از آنها توسط دستگاه ها ثبت می شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از این زمین لرزه ها محسوس نیست و زمانی که ازحدی بالاتر باشند، احساس می شوند.
دکتر حسینی با اشاره به 2 زلزله اخیر استان های تهران و البرز اظهار کرد: از آنجایی که این زلزله در منطقه ای با تراکم جمعیت بالا(حدود 15 درصد جمعیت کشور را دارد) روی داده، حساسیت نسبت به آن بالا رفته است.
به گفته وی، مشابه زلزله هایی که در استان تهران رخ داده در سایر کشور نیز اتفاق افتاده اما به دلیل تراکم جمعیت کم در آن منطقه در مقایسه با تهران حساسیتی زیادی به دنبال نداشته است.
این کارشناس سازه و زلزله با بیان اینکه گسل های تهران فعال هستند، یادآور شد: علاوه بر گسل ملارد، وضعیت گسل مشا نیز همین طور است.
وی درخصوص فعالیت گسل ها و وقوع زمین لرزه گفت: گسل ها تا زمانی که به مانعی برخورد کنند در حال حرکت هستند و زمانی که با مانعی برخورد می کنند انرژی جنبشی حرکتی در آنها ذخیره می شود.
دکتر حسینی اضافه کرد: زمانی که گسل ها این سد و مانع را برطرف کنند زلزله اتفاق می افتد.
وی خاطرنشان کرد: هرچه مانع مستحکم تر باشد زمان ذخیره انرژی طولانی تر و در نتیجه زلزله قوی تر خواهد بود.
دکتر حسینی اظهار کرد: وقوع یک زلزله 5 ریشتری 200 سال و زلزله 7 ریشتری 2 هزار سال به طول می انجامد.
وی تصریح کرد: زلزله 7 ریشتری هزار برابر از زلزله 5 ریشتری قوی تر است.
با تلخیص

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82777478

  امتیاز: 0.00