منو
 صفحه های تصادفی
رشته مامائی
باب تزاحم چیست؟
ویژگی های اخلاقی معاویه
شناسایی با فرآیند انحلال
درس ماشین های الکتریکی AC
موزه امام علی علیه السلام
خشکسالی
تقید به زیارت
ماهیچه
اعجاز امام کاظم علیه السلام در خروج از زندان
 کاربر Online
1010 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 11 آبان 1396 [04:16 ]
  ناسا برای تشخیص منبع امواج گرانشی دست به دامن لابسترها شد
 

محققان ناسا با الهام ازساختار چشم‌های لابستر در حال طراحی و ساخت یک ابزار فضایی جدید هستند که قادر است رخدادهای کیهانی را که منبع تولید امواج گرانشی هستند، شناسایی کند. به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، امواج گرانشی یکی از بزرگترین اکتشافات علمی سال‌های اخیر محسوب می‌شوند، اما تا کنون محققان نتوانسته‌اند منبع آن‌ها را شناسایی کنند. این امواج سرنخ‌های مهمی را برای درک بهتر ماهیت جهان هستی در اختیار متخصصان فیزیک نظری قرار می‌دهند. همچنین از آنجا که امواج گرانشی از هر چیزی عبور می‌کنند و نوعی اشعه X جهانی محسوب می شوند، ابزار بسیار توانمندی برای ستاره شناسان هستند. این امواج معمولا در اثر پدیده‌های بسیار کمیاب و پرانرژی مانند برخورد دو سیاهچاله یا انفجار یک ابرطوفان فضایی ایجاد می‌شوند. بنابر این محققان برای پیدا کردن این امواج گرانشی باید ابتدا منبع آن‌ها را بیابند.
برای این منظور محققان ناسا قصد دارند ابزار بسیار دقیقی را بسازند که پس از استقرار در ایستگاه فضایی بین‌المللی بتواند فضا را برای یافتن آثار اشعه X و گاما ناشی از پدیده‌های پرانرژی اسکن کند. این ابزار که WFI نام دارد بر اساس ساختار اپتیکی چشم لابستر طراحی شده است. چشم این جانور دارای سلول‌های دراز و باریکی است که مقدار بسیار اندک نور را که از هر جهت دریافت شوند، بازتاب می‌دهند و میدان دید بسیار وسیعی را به صورت یک تصویر واحد از محیط به دست می‌دهند و امکان دید در تاریکی مطلق را فراهم می‌کنند. محققان ناسا برای ساخت ابزار خود از اجزای اپتیکی جدید استفاده می‌کنند که از لایه‌ها نازک و منحنی شکلی استفاده می‌کنند که روی سطح آن‌ها توسط تیوب‌های کوچکی موسوم به صفحات میکروکانال پوشیده شده است. این صفحات شباهت زیادی به سلول‌های چشم لابستر دارند. اشعه X که از جهات مختلف به این تیوب‌ها وارد شده، در یک فرآیند پیچیده متمرکز می‌شود و سپس اطلاعات حاصل از آن مورد پردازش قرار می‌گیرد. برخوردهای پرشتاب اجرام بزرگ موجب تشکیل موج در فضا زمان شده و این موج در فضا با سرعت نور منتشر می‌شود. وجود این امواج که تحت عنوان امواج گرانشی شناخته می‌شوند، اولین بار توسط اینشتین پیش‌بینی شد.


منبع: http://www.parssky.com/view/FA/71133.aspx

  امتیاز: 0.00