منو
 کاربر Online
964 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 11 آبان 1396 [04:13 ]
  چند سوال ها و پاسخ در مورد رصدخانه ملی ایران (3)
 

قله گرگش چگونه انتخاب شده است؟
مکان یابی طرح رصدخانه بین سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ با تحلیل اطلاعات مختلف به انجام رسیده است. بر این اساس قله دینوا و قله گرگش برای نصب تلسکوپ تحقیقاتی کلاس متوسط مناسب تشخیص داده شد. بر اساس مطالعات سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ سایت گرگش به دلیل مزیت نسبی رصدی، برای نصب تلسکوپ انتخاب شد.

آیا آلودگی نوری مشکلی برای طرح رصدخانه ملی ایجاد نمی کند؟
آلودگی نوری، عارضه اجتناب ناپذیر توسعه شهری و صنعتی است. متاسفانه عدم اشاعه الگوی صحیح نور پردازی باعث اتلاف انرژی و آلودگی نوری شده است اما این معضل فقط محدود به رصدخانه ملی ایران نیست. طرح رصدخانه ملی جلسات متعددی با مدیران منطقه برگزار کرده و برنامه مشخصی برای اصلاح سبک نور پردازی ارایه کرده است که نه تنها تضمین کننده کاهش آلودکی نوری است بلکه از اتلاف بیهوده انرژی برق نیز جلوگیری می کند.

راهبرد علمی طرح رصدخانه ملی ایران چیست؟
برنامه علمی رصدخانه ملی بر اساس استفاده از موقعیت جغرافیایی ویژه طرح، دید نجومی خوب، آموزش منجمان و پژوهش های تاثیر گذار چیده شده است. برنامه علمی تلسکوپ ۳/۴ متری در ۲ سند مکمل ارایه شده است که از لینک زیر قابل دریافت است. هر یک از تجهیزات رصدی دیگر طرح، اهداف علمی خود را دنبال می کند.


منبع: http://ino.org.ir

  امتیاز: 0.00