منو
 صفحه های تصادفی
لعن
تجسم ملائکه
هدایا ونحوه ارسال
رمز محبوبیت امام علی علیه السلام نزد مؤمنان
توزیع شهرهای ایران برحسب ارتفاع از سطح دریا
محافظت امام کاظم علیه السلام از علی بن یقطین
ساختار کامپایلر
مستحبات ولادت
امام علی علیه السلام و افشای عوامل نفوذی معاویه
اشیای اصلی
 کاربر Online
454 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 12 مهر 1396 [04:51 ]
  چند سوال و پاسخ در مورد رصدخانه ملی ایران (2)
 

آیا در عصر تلسکوپ های ۴۰ متری و تلسکوپ های فضایی، رصدخانه ملی ایران امکان رقابت دارد؟
موضوع ساخت تلسکوپ های بسیار بزرگ و عظیم مربوط به امروز نیست. در عصر تلسکوپ های ۱۰ متری چندین تلسکوپ ۱ تا ۴ متری ساخته شده و تولید علمی بسیار خوبی داشته اند. تلسکوپ های بسیار بزرگ و عظیم محرک های علمی خودشان را دارند و تلسکوپ های متوسط حتی کوچک نیز کاربری مخصوص خود را دارند. پس در بیشتر موارد، دامنه فعالیت تلسکوپ ها همپوشانی ندارد. اما سرمایه گذاری در تلسکوپ های بسیار بزرگ و عظیم فرا ملی است. از سوی دیگر، آموزش پرسنل و منجمان نیازمند ابزار علمی حرفه ای است که باید به سهولت در دسترس محققان و دانشجویان قرار گیرد.


آیا این طرح باعث رونق گردشگری علمی می شود؟
بدون تردید اجرای این طرح به جذابیت طبیعی منطقه می افزاید و با افزایش حضور گردشگران و سرمایه گذاران موجب رونق اقتصادی و گردشگری منطقه می شود.


آیا تلسکوپ مورد نظر طرح رصدخانه ملی ایران در ایران ساخته می شود؟
تلسکوپ ۳/۴ متری و سایر سازه های مربوطه مانند محفظه تلسکوپ و تجهیزات لایه نشانی توسط مهندسان و منجمان ایرانی طراحی و ساخته می شود. با این وجود بخش مدیریت و فنی و علمی طرح همواره از نظر کارشناسان و مشاوران خارجی برای اطمینان از صحت طراحی ها و ساخت و آزمون های مربوطه بهره مند شده است.


آینه تلسکوپ از کدام کشور خریداری شده است؟
شیشه خام از شرکت شوت آلمان خریداری شده است و بر مبنای ویژگی های فنی، یکی از بهترین قطعه شیشه های تولید شده این شرکت است. صیقل شیشه در کشور فنلاد و توسط یکی از شرکت هایی که آینه تلسکوپ فضایی هرشل را صیقل داده است انجام گرفته است. تولید شیشه فرآیندی طولانی مدت است. صیقل آن حدود ۳ سال و آزمون کیفیت سنجی حدود ۱ سال طول کشیده است. آزمون اپتیکی توسط متخصصان ایرانی و با همکاری مشاوران خارجی انجام گرفته است. شیشه در سال ۱۳۹۳ به ایران منتقل شده است و برای تبدیل آن به آینه عملیات لایه نشانی اجرا خواهد شد.


منبع: http://ino.org.ir

  امتیاز: 0.00