منو
 کاربر Online
1064 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 12 مهر 1396 [05:44 ]
  چند سوال ها و پاسخ در مورد رصدخانه ملی ایران (1)
 

منظور از تلسکوپ ملی و رصدخانه ملی ایران چیست؟
رصدخانه ملی ایران بستری برای نصب و کاربری از تجهیزات مختلف نجومی و کیهان شناسی است و محدود به یک ابزار یا تلسکوپ نیست. با سرمایه گذاری در زیرساخت نظیر مکان یابی، احداث جاده اختصاصی، پایشگاه دائمی و تدوین برنامه توسعه، سایت رصدی گرگش یکی از مهمترین قدم های عملی برای ایجاد یک ازمایشگاه ملی در نجوم و کیهان شناسی ایجاد می کند. اصطلاح تلسکوپ ملی به تلسکوپ ۳/۴ متری رصدخانه ملی ایران داده شده است. این تلسکوپ در حال حاضر بزرگترین پروژه رصدخانه ملی ایران است.


اهمیت علمی این طرح برای کشور چیست؟
طرح رصدخانه ملی ایران نخستین طرح کلان ملی در حوزه علوم پایه است و به تصویب شورای عالی عتف و هیات دولت رسیده است. این طرح در اولویت طرح های علم و فناوری نیز قرارگرفته است. این امر نه تنها به اهمیت علمی و فرهنگی نجوم در ایران اشاره دارد، بلکه این طرح را به دلیل چالش فنی که برای صنعت کشور ایجاد می کند و باعث بهبود دقت ساخت در صنایع ملی تا ۱۰۰ برابر میزان متعارف می شود از طرح های دیگر متمایز می کند. نجوم به عنوان علم پیشران فناوری در کشورهای صنعتی شناخته می شود و به این دلیل مورد توجه کشورهای مختلف است.


جایگاه رصدخانه ملی در ایران، منظقه و جهان چیست؟
بنابه اهداف این طرح، تلسکوپ 3.4 متری رصدخانه ملی ایران، بزرگترین تلسکوپ کشور و رقیبی برای تلسکوپ های منطفه و همچنین جهان است. این تلسکوپ با بهره گیری از فناوری اپتیک فعال و همچنین بهره مندی از سایت رصدی مناسب با دید نجومی خوب و موقعیت جغرافیای مناسب، ابزار منحصر به فردی برای تحقیق در حوزه های مختلف نجوم و کیهان شناسی است که در اسناد علمی به آن اشاره شده است.


منبع: http://ino.org.ir

  امتیاز: 0.00