منو
 کاربر Online
1812 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 28 بهمن 1395 [17:00 ]
  آیا ماموریت جدید ناسا پرده از اسرار منظومه شمسی بر می دارد؟
 

هرچند سال، ناسا حدود ۴۵۰ میلیون دلار آمریکا برای ماموریت های اکتشافی منظومه شمسی اختصاص می دهد. روز چهارشنبه آژانس فضایی اعلام کرد که امسال نه تنها یکی بلکه دو ماموریت اکتشاف فضایی از بین پنج فینالیست انتخاب خواهند شد. به گزارش کلیک، یکی از آن‌ها پرواز به مشتری برای کشف سیارک های مرموز کبود رنگ آن خواهد بود. ماموریت دوم به بررسی سیارک تمام فلزی ۱۶ Psyche است: هسته ی یک سیاره مرده که میلیاردها سال پیش نابود شده است. ناسا می گوید “این ماموریت ها به ما کمک می‌کنند در مورد دوران شکل گیری منظومه شمسی اطلاعات بیشتری کسب کنیم، دوره ای که تنها ۱۰ میلیون سال پس از تولد خورشید رخ داده است.” دو فضاپیما پرواز تاریخی در بین سایر ۱۲ ماموریت های کلاس اکتشافی خواهند داشت و برنامه آن نیز کاملا انقلابی است. برای مثال فضاپیمای کلاس دیسکاوری به بشر کمک می‌کنند تا به دور سیارک ها بگردد، گرد و غبار تازه به زمین بیاورد، سیاره های کوتوله در کمربند سیارکی کشف کند، هزاران کاندیدای مشابه زمین پیدا کند، جاذبه ماه را اندازه بگیرد و هزاران کار برجسته دیگر.
ماموریت اکتشافی جدید ناسا
مشتری نه تنها بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی است بلکه با وجود کمربند سیارکی، پلیس ترافیک منظومه شمسی محسوب می شود. اما قبل و بعد از مشتری یک ترافیک اسرارآمیز وجود دارد: دو دسته سیارک تروجان، یا سنگ های فضایی که دنباله سیارات هستند. بشر در مورد تروجان های مشتری مطلب اندکی می داند. تنها رنگ آن‌ها(شرابی تیره) و این که تقریبا هم سن خورشید هستند، تنها اطلاعات ما از این تروجان ها محسوب می شود. به این ترتیب می توان گفت تمثیلی از فسیل خورشید محسوب می شوند. جیم گرین می گوید “ما بسیار کم در مورد این اجرام می دانیم. آن‌ها ممکن است سیارک، دنباله دار، و یا حتی اجرام کمربند کوپر را اسیر کنند.” فضاپیمای لوسی می تواند با سر زدن به شش سیارک تروجان مشتری، اسرار ناگفته ای در مورد منظومه شمسی برملا کند. این ماموریت ۱۱ ساله در سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد و هارولد لویسن رهبری آن را بر عهده خواهد داشت.
Psyche: کاوش قلب دنیای مرده
اوایل تشکیل منظومه شمسی یک کابوس است.۴٫۶ میلیارد سال پیش جنین سیارات با غبار و گاز آمیخته شدند. زمین و ماه در چنین تغییر و تحولاتی ایجاد شده اند اما سایر جهان ها چندان خوش شانس نبودند. یکی از آن‌ها با هسته فلزی در اندازه سیاره مریخ، با نام ۱۶ Psyche یک سیارک بسیار نادر و بزرگ است که در کمربند سیارکی واقع شده است. این سیارک حدود ۱۵۵ مایل(۲۵۰ کیلومتر) پهنا داشته و از نیکل خالص ساخته شده، با این حال به نحوی عجیبی با آب پوشیده شده است. کاوشگر Psyche قرار است اکتبر ۲۰۲۳ پرتاب شده و به سمت سیاره مرده برود. رهبری این ماموریت توسط دانشمند علوم فضایی دانشگاه آریزونا، لیندا الکینز خواهد بود که می گوید “این یک راه جدید برای بشر است تا بتواند هسته یک سیاره را ببیند.” مارک اسکایز، مدیر عامل موسسه علوم سیاره ای معتقد است ناسا از برنامه های اعلام شده ی ۲۵ ساله خود عقب مانده است. وی می گوید انتخاب دو ماموریت، قدم مهمی برای ساخت برنامه ها است. اسکایز عضو یکی از پنج ماموریت فینالیست بود که نتوانست بودجه را بگیرد. ماموریت وی شکار سیارک خطرناک NEOCam بود.
منبع: http://click.ir/1395/11/02/nasa-budget-for-space-missions-announced/

  امتیاز: 0.00