منو
 صفحه های تصادفی
اداره کردن و راندن توپ در فوتبال
عکس العمل ایرانیان در برابر موسیقی
انرژی جزر و مد
حرکت با توپ و دریبلینگ «فوتبال»
دین در دوره هخامنشی
خط مایل در عکاسی
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 84 سوره بقره و آیه9,8 سوره تکویر
امام سجاد علیه السلام در زندان کوفه
کارشناس اشتغال و کاریابی
شیمی سموم
 کاربر Online
796 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 23 خرداد 1395 [21:08 ]
  کشف ستاره های متغیر در خوشه ستاره ای مسیه 54
 

در فاصله 87000 سال نوری از ما، خوشه ستاره پرجرمی به نام مسیه 54 (Messier 54) وجود دارد. این خوشه ستاره ای همانند معدن طلا برای منجمان می ماند. مطالعه این خوشه و جمعیت ستاره ای آن اطلاعات گرانبهایی در مورد خوشه ها و تحول آن ها به دست می دهد.
اخیرا یک تیم بین المللی به نام مایندستپ به مطالعه ای این خوشه ستاره ای پرداخته و 67 ستاره متغیر جدید کشف کرده است. جالب توجه است که آقای دکتر سهراب راهوار از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف عضو این گروه بین المللی است.
یافته های این گروه تحقیقاتی در وبگاه آرشیو https://arxiv.org/abs/1605.06141 موجود است و در مجله نجوم و اخترفیزیک Astronomy & Astrophysics چاپ خواهد شد.
این تیم تحقیقاتی به رهبری روبرتو فیگویرا جیمز از رصدخانه جنوبی اروپا European Southern Observatory –ESO از تلسکوپ 1.54 متری دانمارکی که در رصدخانه ESO در لاسیا شیلی است استفاده کرده است. این تیم قسمت مرکزی M54 را نورسنجی بسیار دقیق انجام داده است و نمودار نوری 1405 ستاره را آنالیز کرده و 67 ستاره متغیر جدید را کشف کرده است.
از این 67 ستاره متغیر 30 ستاره از نوع RR – Lyrae است، 21 ستاره دوره تناوب بلند نامنظم دارد. 3 ستاره شبه منظم است یکی از ستاره از نوع W Virgins است یکی از آن ها دوتایی اختفایی است و 11 ستاره در دسته بندی های قبلی قرار ندارد.
ستاره های RR – Lyrae جز رشته تپنده افقی و مربوط به ستاره های کلاس طیفی A و F می باشند. جرم آن ها حدود نیم جرم خورشید است. این ستاره ها به عنوان شمع استاندارد برای اندازه گیری فواصل فراکهکشانی استفاده می شود.
به گفته جیمز و همکارانش جالب ترین کشف میان 67 ستاره جدید، تک ستاره W Virgins است که الگوی تغییر این ستاره با سایر ستاره های کشف شده همخوانی ندارد. دامنه این ستاره 14.8 روز است و قدر آن 0.71 می باشد. این تنها ستاره جدیدی است که در سمت آبی نمودار قدر-رنگ و دورتر از رشته غول های سرخ قرار دارد.
محققان نتیجه گیری می کنند که یافته های جدید آن ها به خصوص کشف متغیرهای RR – Lyrae نشان می دهد که خوشه مسیه 54 از نوع استرهوف میانی intermediate Oosterhoff type است. این نوع خوشه ها از قدیمی ترین خوشه های ستاره ای هستند و سنی تقریبا برابر با سن عالم دارند.
منبع اصلی: phys.org
منبع: http://www.psi.ir/news2_fa.asp?id=2033
نویسنده خبر: شانت باغرامیان
ویرایش نگارش: دبیر گروه نجوم شبکه رشد

  امتیاز: 0.00