منو
 کاربر Online
1072 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 07 خرداد 1395 [06:48 ]
  کودکان ویتامین D می‌خواهند.
 

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد زیادی از کودکان بویژه در شهرهای بزرگی مثل تهران، کمبود ویتامین D دارند.
در کودکان پوکی استخوان وجود ندارد، مگر در شرایط خیلی خاص که تغذیه بسیار نامناسب باشد و مواد معدنی، مواد عالی و ویتامین‌های غیرمعدنی در بدن وجود نداشته باشد.

پوکی استخوان به کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها گفته می‌شود و علائم و اثرات آن در کودکان در حال رشد که صفحه رشد استخوانی آنها باز است نسبت به افراد بالغ متفاوت است، اما نکته مهمی که والدین باید توجه داشته باشند آن است که معمولا کمبود مواد معدنی در سنین رشد، موجب نرمی استخوان می‌شود که اثرات آن بیشتر در نزدیکی صفحات رشد دیده می‌شود.

بیماری پنهان در بزرگسالی
بی‌شک، کودکانی که به واسطه کمبود ویتامین D و اختلال جذب کلسیم در معرض نرمی استخوان قرار می‌گیرند و کمبود این ویتامین در آنها بسرعت تشخیص داده نشده و درمان نمی‌شوند، در سال‌های بعدی زندگی به پوکی استخوان مبتلا خواهند شد.
البته این بیماری در افراد بالغ و بخصوص در بانوان بیشتر است و ضرورت دارد خانم‌ها برای بهتر شدن ساختار استخوان تغدیه مناسب و ورزش کافی داشته باشند.
با وجود برخی تصورات غلط در بانوان مبنی بر کافی بودن تغذیه مناسب و مصرف ویتامین D برای پیشگیری از پوکی استخوان، در صورتی که خانم‌ها از فعالیت فیزیکی مناسب برخوردار نباشند، ساختار استخوانی آنها اشکال پیدا خواهد کرد.

فرزندانی با استخوان محکم
خوب است بدانید شایع‌ترین بیماری استخوانی در اطفال، نرمی استخوان است که این نرمی استخوان به طور معمول به دلیل کمبود ویتامین D است.

- منبع اصلی تامین ویتامین‌D نور آفتاب است که متاسفانه کودکان ما به دلایل مختلف قادر به تامین آن نیستند .

- گرچه منابع تغذیه‌ای بویژه لبنیات، تخم‌مرغ و غذاهای دریایی نیز منابع خوبی برای تامین بخشی از ویتامین D مورد نیاز روزانه کودکان محسوب می‌شود، اما در مجموع منابع غذایی ما غنی از این ویتامین نیستند و به این ترتیب چاره‌ای جز تامین این ویتامین از طریق مصرف مکمل دارویی آن وجود ندارد.

بسته به میزان کمبود این ویتامین (از طریق آزمایش خون باید مشخص شود) باید مکمل دریافت کنند. با این حال باید بدانید هر فرد به طور روزانه باید از طریق منابع مختلف 400 تا 800 واحد ویتامین D دریافت کند.

کودکانی‌که باید قرص ویتامین‌D بخورند
ویتامین D از ویتامین‌های محلول در چربی است که برای جذب کلسیم از روده و استحکام استخوان‌ها لازم است.
نوزادان و کودکان تا دو سالگی ویتامین D مورد نیازشان را از طریق قطره خوراکی دریافت می‌کنند، اما در سنین بالاتر میزان مورد نیاز روزانه را باید از طریق مصرف روزانه لبنیات غنی از ویتامین D، تخم‌مرغ و ماهی (حداقل دو تا سه بار در هفته) و قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم به مدت 20 دقیقه در روز دریافت کنند.‌

از آنجا که تامین 400 تا 800 واحد ویتامین D روزانه از طرق فوق معمولا مقدور نیست، مصرف قرص این ویتامین در کودکان با توجه به میزان کمبودشان ضروری است که برای این منظور به طور معمول باید مصرف یک قرص 50 هزار واحدی در هفته به مدت دو تا سه ماه صورت بگیرد.

کمبود ویتامین D با ما چه می‌کند؟
در اثر کمبود ویتامین D در بدن، نرمی استخوان ایجاد می‌شود.
در اثر کمبود ویتامین D، جذب کلسیم از روده‌ها متوقف می‌شود و مشکلات استخوانی بروز می‌کند.
دندان‌های کودک دیر درمی‌آیند و دچار پوسیدگی زودرس می‌شوند.
بچه‌ها دیرتر راه می‌افتند.
بد شکل شدن لگن بویژه در دخترها بروز می‌کند که می‌تواند سبب تنگی لگن در آنها شود.
افراد، کوتاه قد می‌شوند.

  امتیاز: 0.00