منو
 صفحه های تصادفی
آغاز به کار مجلس دوم
فضیلت روز جمعه
کاروان اسرای حسینی و مصائب شام
مسمط
نادر قبل از همراه شدن با شاه طهماسب
اصول شیمی درمانی
تکنیسین امور باغبانی
سرمایه متغیر
گوارش
تسلیم در برابر امام علیه السلام
 کاربر Online
375 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 02 اردیبهشت 1395 [10:32 ]
  اختر زیست شناسی چيست؟
 

اختر زیست شناسی یک رشته ی تحقیقاتی است که کار آن مطالعه و بررسی حیات در کیهان است، یک زمینه ی تحقیقاتی چند رشته ای که حوزه ی تحقیقاتی آن شامل: بررسی و جستجو برای محیط های سکونت پذیر در داخل منظومه ی شمسی و همینطور سیارات زیست پذیر در خارج از منظومه ی شمسی است. جستجو برای حیات فراتر از زمین نیاز به درک درستی از حیات و ماهیت طبیعتی که آن را حمایت می کند همچنین شناخت درستی از سیستم های سیاره ای و ستاره ای دارد.
برای همین، پاسخگویی به این مفهوم دراین حوزه ، این رشته را با بسیار ی از دانش ها و رشته های علمی مثل نجوم، زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، علوم هوایی، جو شناسی، اقیانوس شناسی و....ترکیب کرده است. یک زیست اخترشناس به تنهایی می تواند روی یک مسئله ی خاص علمی کار کند اما اغلب برای پاسخ گویی به سئوال های پیچیده، یک متخصص به تنهایی نمی تواند پاسخ گو باشد و متخصصین رشته های مختلف با همکاری یک دیگر سئوال ها را بررسی می کنند.
سئوال هایی که می توان آن ها را این گونه بیان کرد:
• حیات چگونه شکل گرفته است؟
• تکامل حیات به چه صورت بوده است؟
• شرایط محیطی لازم برای شکل گیری حیات و زندگی چیست؟
• محدودیت ها ی محیط زیستی که حیات می تواند در آنها ایجاد شود چیست؟
• آیا زندگی در خارج از منظومه ی شمسی ما وجود دارد؟
• چگونه می توان یک جهان قابل سکونت را مشاهده و شناسایی کرد؟
• و آینده ی بشریت روی زمین و یا فراتر از آن چیست؟
این رشته برای اولین بار در ماه می ۱۹۹۸ میلادی توسط سازمان ناسا با ایجاد موسسه ی زیست اخترشناسی در مرکز تحقیقات ایمز Ames بنیان‌گذاری شد.
شاید بتوان این رشته را در چهار حوزه ی برون زیست‌شناسی، زیست‌شناسی سیاره‌ای، منشاء حیات و آینده انسان در فضا تقسیم بندی کرد.
با اینکه اختر زیست شناسی یک رشته ی نسبتاً جوان است اما می توان گفت آینده ی آن امن و امیدوار کننده است، تحقیقات زیست اخترشناسی روی برنامه های سازمان هایی مثل: ناسا و آژانس فضایی اروپا و مأموریت های فضایی کنونی و آینده تاثیر مهمی گذاشته است. برای مثال ماموریت های اخیر تمرکز زیادی روی کشف نشانه هایی از جهان زیستمند در منظومه ی شمسی خودمان داشته است مثل ماموریت هایی که در سطح مریخ و یا مأموریت هایی که توسط کاوشگرهای Cassini وHuygens در مورد تیتان صورت گرفته است.
البته در همین زمان پیشرفت های قابل توجه و سرمایه گذاری های کلان روی فناوری تلسکوپ ها (کپلر و تلسکوپ فضایی جیمز وب) به محققان و دانشمندان این اجازه را داده است که تحقیقات و جستجو برای سیارات قابل سکونت در خارج از منظومه ی شمسی را نیز شروع کنند.
ناسا و موسسه ی اختر زیست شناسی ناسا NAI: NASA Astrobiology Institute سیاستگذاران و تأمین کنندگان مالی برای پروژه های این زمینه ی تحقیقاتی هستند.
در این مورد شبکه های زیست اخترشناسی و مؤسساتی در اروپا، استرالیا، کانادا، مکزیک و جنوب امریکا تأسیس شده است که از جمله ی آن ها میتوان مرکز Astrobiologia در اسپانیا و شبکه Nordic اخترزیست شناسی دانشکده های تحصیلات تکمیلی و مرکز اخترزیست شناسی استرالیا را نام برد.
وب سایت ها و شبکه های مناسبی نیز وجود دارند که شبیه به یک کتابخانه ی مجازی عمل می کنند که مطالب زیادی را در مورد این رشته برای علاقه مندان و پژوهشگران اختصاص داده اند که میتوان با مراجعه به آن ها اطلاعات زیادی در مورد این رشته و همچنین پیشرفت ها و اخبار وابسته به آن بدست آورد که چند لینک معتبر مربوط به آن در زیر مقاله آورده شده است.
https://astrobiology.nasa.gov
http://www.astrobio.ne
https://depts.washington.edu/astrobio


منیع: http://nssri.ir/research/astrobiology/107
مترجم: زهرا سلطاني
كارشناس زيست شناسي از دانشگاه گيلان

  امتیاز: 0.00