منو
 کاربر Online
1274 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 12 فروردین 1395 [14:02 ]
  سیاره مریخ
 

رنگ قرمز سیاره ی مریخ به دلیل وجود اکسیدآهن در خاک آن می باشد.

اندازه : قطر سیاره ی مریخ (بهرام) تقریباً 4212 مایل ( 6779 کیلومتر ) است.
فاصله از خورشید : سیاره ی مریخ چهارمین سیاره از طرف خورشید است و تقریباً در 142 میلیون مایلی ( 229 میلیون کیلومتری ) آن میچرخد. این رقم 53 درصد یا کمی بیشتر از نصف قطر زمین است.
گردش به دور خورشید : 687 روز زمینی طول می کشد، تا این سیاره ی سرخ به دور خورشید بچرخد .
چرخش : مریخ در محور خودش با سرعتی مشابه سرعت زمین می چرخد . تقریباً 24 ساعت و 37 دقیقه (حدوداً یک روز زمینی) طول میکشد تا مریخ یک بار برمحور خود دوران کند (بچرخد).

سطح : کانالهای خشک فراوانی بر روی سیاره ی مریخ وجود دارندکه شبیه کانال های رودهای کره ی زمین می باشند. بیشتر دانشمندان معتقدند که زمانی بر روی سطح مریخ آب جریان داشته است ، اما تحقیقات جدید نشان می دهند که هنوز ممکن است در بعضی از نقاط روی سطح سیاره ی مریخ یا زیرآن ، آب وجود داشته باشد.

مریخ بزرگترین دره های عمیق و باریک (VallesMarineris = والس مارینرس ) و مرتفع ترین آتشفشان (Olympus mons) را در منظومه ی شمسی دارد.
اگر والس مارینرس (VallesMarineris) روی کره ی زمین بود ، می توانست ایالات متحده را ، از نیویورگ در ساحل شرقی تا کالیفرنیا در ساحل غربی پوشش دهد.
Olympus Mons حدوداً سه برابر مرتفع تر از کوه اورست است ، که تقریبا 14 مایل (22 کیلومتر) از سطح مریخ بالاتر است . این پایگاه آتشفشانی عظیم، به وسعت ایالت میسوری است . رنگ مایل به قرمز سیاره ناشی از مقدار زیاد آهنی (یا اکسید آهنی) است که در خاکش وجود دارد. یخ پهنه ها ( یا قله های یخی ) روی سیاره ی مریخ از دی اکسیدکربن، یخ خشک (یا همان دی اکسید کربن جامد ) ، به علاوه ی یک پوشش فصلی از یخ آب تشکیل شده اند.
جو : جو مریخ خیلی سبک و ناچیز است که 95% آن را دی اکسیدکربن ، 3% آن را نیتروژن و 1% آن را آرگون و دیگر گازها تشکیل می دهد.
دما : پائین ترین دما روی سطح کره ی مریخ 190 – درجه فارنهایت ( 123– درجه ی سانتیگراد) است ، در حالی که بالاترین دما روی زمین 90 درجه فارنهایت (32 درجه ی سانتی گراد) می باشد .
سرعت گریز : در مقایسه با سرعت 25000 مایل (40200 کیلومتر) در ساعت که برای گریز از جاذبه ی زمین لازم و ضروری است، برای فرار از جاذبه ی مریخ ، شما باید با سرعت 11200 مایل (18000 کیلومتر) در ساعت سفر کنید.
اطلاعات دیگر : از آن جایی که رنگ قرمز این سیاره برای ستاره شناسان باستان، یادآور خون می باشد، آنها این سیاره را به خدای جنگ نامگذاری کردند. مریخ خدای جنگ رومیان باستان بود، در حالی که Ares نسخه ی یونانی آن بود . هم چنین دو قمر سیاره نام هایی مرتبط با جنگ دارند، نام این قمرها فوبوس به معنای «ترس» و دیموس به معنای «درد» می باشد. فوبوس حدوداً قطری معادل 17 مایل (27 کیلومتر) ودیموس قطری معادل 9 مایل (14 کیلومتر) دارد.


منبع: http://www.astronomy.com/observing/astro-for-kids/2008/03/mars
مترجم:
فاطمه اشعاری
دانش آموز پایه هفتم، مدرسه فرزانگان زینب شهر ری ( تیزهوشان )، دوره اول

  امتیاز: 0.00