منو
 صفحه های تصادفی
رشته روابط سیاسی
عفو عمومی امام علی علیه السلام پس از پیروزی در جنگ جمل
نشانگان مفصل گیجگاهی ـ فک تحتانی
شفق قطبی
حضور فرشته الهی در ولادت امام حسین علیه السلام
عدسی مقعر ( کاو )
چک
واژگان چینه شناسی
گ.آداب پس از ولادت
صدارت امین السلطان در دوره ناصرالدین شاه
 کاربر Online
753 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 03 اسفند 1394 [20:13 ]
  کارگاه رصدی ویژه اجرام آسمانی در پژوهش سرای دانش آموزی کاوش کهریزک
 

به مناسبت تجمع سیارات بطور ویژه در آسمان، با همکاری پژوهش سرای دانش آموزی آموزش و پرورش منطقه کهریزک و پژوهش سرای دانش آموزی بصیرت آموزش و پرورش ناحیه 2 شهر ری، در تاریخ 21 بهمن 94 کارگاه رصدی ویژه دانش آموزان علاقه مند به دانش نجوم و ستاره شناسی برگزار شد. این کارگاه رصدی شامل دانش آموزان دختر از منطقه کهریزک و آموزش و پرورش ناحیه 2 شهر ری و همچنین دبیرانی ازمدارس دخترانه منطقه کهریزک و آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرری و آموزش و پرورش ناحیه 1 شهر ری حضور داشتند. در مجموع با حدود 80 نفر این شب رصدی برگزار شد. تجهیزات به کار گرفته شده در این رصد شامل دو دستگاه تلسکوپ هشت اینچ تال روسی بود. در ابتدا، همه شرکت کنندگان در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش منطقه کهریزک گرد آمدند. جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و خوش آمدگویی توسط مسئولین آموزش و پرورش منطقه کهریزک انجام گرفت. سخنران این جلسه آقای غلامحسین رستگار نسب بود. ایشان مربی انجمن نجوم پژوهش سرای کاوش و همچنین مربی نجوم پژوهش سرای بصیرت می باشند، رستگار نسب در ابتدای سخنرانی خود به موضوع خلقت آفرینش اشاره کرد و اینکه میزان جرم موجود در جهان چقدر می باشد و میزان جرم موجود در جهان به نسبت فضای جهان چقدر می باشد. سپس جزوه ای 16 صفحه ای در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. این جزوه شامل نقشه آسمان در سر شب و نزدیک صبح و توضیح برخی صورفلکی و افسانه های مربوط به آنها و جدول اسامی لاتین و فارسی و عربی صورفلکی و قبله یابی به ساده ترین روش بود. پس از توزیع جزوه، شرکت کنندگان در حیاط پژوهش سرای کاوش حضور یافته و با استفاده ازتجهیزات رصدی به جرم یابی اجرام آسمان پرداختند. مربیان رصد در این بخش از کارگاه، غلامحسین رستگارنسب و سرکار خانم زهرا استیری بودند.
در این شب رصدی که از حدود 10شب تا 6 صبح ادامه داشت، آنچه مورد مشاهده قرار گرفت شامل: صورفلکی ، تعدادی از اجرام مسیه ، ستارگان دوتایی و سیارات مشتری، بهرام، کیوان، ناهید و تیر بود. یکی از دلایلی انتخاب این مرکز، نسبتاً به دور بودن آن از آلودگی نوری شهر تهران بود. این شب رصدی همچنین دارای یک فعالیت جنبی بود. در این فعالیت جنبی، شرکت کنندگان در نمازخانه اداره آموزش و پرورش کهریزک گرد آمدند. سپس رستگارنسب از شرکت کنندگان خواست تا هر دو نفر، یک صورت فلکی را انتخاب کنند و آن را به بخش تقسیم کرده یا از هر دو صورت فلکی یک صورت فلکی جدید بسازند. سپس آن را نام گذاری کرده و یک افسانه جدید برای آن بنویسند. در مجموع حدود 35 صورت فلکی جدید ساخته شد و افسانه هایی نیز برای آنها نوشته شد. سپس همه آنها در جمع حاضرین خوانده شد و 20 هدیه به 10 افسانه ساخته شده صورفلکی اهداء گردید. همچنین با هماهنگی های به عمل آمده با مرکز آموزش های ضمن خدمت فرهنگیان و صدور مجوز ، پس از آزمون رصدی و تئوری، گواهی ضمن خدمت به فرهنگیان گرامی شرکت کننده تقدیم شد.


تصویر
جلسه نظری نجوم در سالن اجتماعات


تصویر
دانش آموزان در حیاط پژوهش سرا


تصویر
دانش آموزان در حال نوشتن افسانه های صور فلکی


تصویر
عکس دسته جمعی تعدادی از دانش آموزان

  امتیاز: 0.00