منو
 کاربر Online
1543 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 13 دی 1394 [15:57 ]
  جهان فیزیک و نجوم در سال 2016
 

در پایام سال میلادی، سایت physics world.com نگاهی انداخته است به اتفاقات فیزیک در سال 2016 که با توجه به انبوه پروژه های تعریف شده در زمینه های فیزیک ذرات، نجوم و کیهان شناسی احتمالا رخ خواهد داد. در زیر ترجمه این متن را می خوانید:
اجازه بدهید با سرن شروع کنیم، جایی که فیزیکدان ها در برخورد دهنده بزرگ هاردونی HLC سال 2016 را با برخورد دادن پروتون ها با انرژی 13Tev به یکدیگر به عنوان بخشی از پروژه Run II که سال گذشته آغاز شده، ادامه خواهند داد.
فابیو جیاتونی، پانزدهمین مدیر کل سرن که ماه گذشته این مسئولیت را از رالف دیتر هیور تحویل گرفته مصمم است تا حتی اگر LHC احتمالا نتواند به برنامه خود برای برخوردهایی با Tev14 یا رسیدن به (یک فیزیک جدید فراتر از مدل استاندارد) دست یابد، بیشترین داده های آزمایشگاهی ممکن با کیفیت بالا را جمع آوری کند. در واقع طبق اولین داده هایی از Run II در ازمایش های ATLAS و CMS که دقیقا پیش از کریسمس در سرن ارائه شد، دست یافتن به ذرات ابرمتقارن هنوز نیازمند انرژی بالاتری است. آن بالاها در فضا، ماموریت جونو متعلق به ناسا(NASAs Juno mission ) برای ورود به مدار مشتری در 4 جولای آماده می شود، یعنی زمانی که مردم آمریکا بتوانند ببینند. بعد از فضا پیمای گالیله در1995، جونو اولین فضا پیما یی خواهد بود که پس از یک سفر پنج ساله به مشتری می رسد. آژانس فضایی ژاپن ( JAXA) را هم سال پر کاری را خواهد داشت. فضا پیمای آکاتسوکی( Akatsuki) ماه گذشته وارد مداری به دور ونوس شده است و دانشمندان این ماموریت انتظار دارند که اولین داده ها را در آوریل دریافت کنند .JAXA همچنین برنامه دارد که تلسکوپ پرتوی ایکس آسترو اچ (ASTRO-H X-ray)را امسال به مداری نزدیک زمین بفرستد تا همه چیز از ساختار های بزرگ مقیاس کیهان گرفته تا توزیع ماده ی تاریک در خوشه های کهکشانی را مطالعه کند.
آژانس فضایی اروپا نیز نخستین داده ها از ماموریت گایا(Gaia mission) را، که در صدد تهیه کاتولوگی سه بعدی از حدود یک میلیارد شیء سماوی است، اوایل سال جدید منتشر خواهد کرد. در ماه مارس شاهد آغاز به کار فضا پیمای مسیر یاب لیزا(Lisa pathfinder) متعلق به آژانس فضایی اروپا خواهیم بود که به اتحان کردن فناوری برای رصد خانه ی امواج گرانشی در آینده می پردازد. از دیگر چشم اندازهای هیجان انگیز در سال 2016، تلسکوپ افق رویداد (Event Horizon) است که برای اولین از یک سیاهچاله تصویر برداری خواهد کرد.
در همین حال، فیزیکدان های ذرات سماوی در حال آماده سازی پروژه ای 14 میلیون دلاری برای به روز رسانی رصد خانه ی پی یر اوژه ( Pierre Auger Observatory) – بزرگترین رصد خانه ی پرتوکیهانی – در آرژانتین هستند. به روز رسانی اولیه اوژه (Auger Prime Upgrade) شامل نصب آشکارسازهای الکترونیکی در کنار 1660 آشکار ساز چرنوف آبی موجود است که به پژوهشگران اجازه می دهد تا الکترون ها و میون هایی را که در آبشار ذرات ثانویه ای که از برخورد یک پرتوهای کیهانی با جو زمین به وجود می آید، به طوری موثرتری از هم تفکیک کنند. این کار به نوبه خود باید تشخیص پرتوهای کیهانی را که پرتون هایی پر انرژی هستند ساده تر کند.
فراز و نشیب
البته همه چیز در نجوم آنقدر ها هم خوب نیست. به تازگی، رای دادگاه عالی هاوایی مجوز ساخت 1.4 میلیارد دلاری برای تلسکوپ سی متری ( TMT) ( Thirty Meter Telescope) بر فراز کوه موناکی را لغو کرده است. با این حکم، طرفداران تلسکوپ مجبورند مراحل کسب مجوز را از ابتدا آغاز کنند که باعث تاخیر پروژه و بلاتکلیفی های بعدی می شود. ساخت TMTاز آوریل گذشته در پی اعتراض اهالی هاوایی که بنا کردن آن روی موناکی را بی احترامی به قله ی معنوی و فرهنگی شان می دانستند، به حالت تعلیق در آمده بود.
در فیزیک هسته ای،در فیزیک هسته ای،رآکتور گداخت توکامک ITERکه در کاداراچ (Cadarache) در جنوب فرانسه در حال ساخت است، سال پر تلاطمی را پیش رو خواهد داشت.پس از جلسه شورای ITER در نوامبر گذشته، شایعاتی به گوش می رسد که تکمیل پروژه ممکن است6 سال یعنی از 2019 به 2025 به تعویق بیفتد. این شورا تا ماه ژوئن به بررسی امکان قطعی کردن زمانبندی و کم کردن هزینه ها با ارائه یک طرح یا پایه جدید خواهد پرداخت. در همین راستا، استلراتور وندلشتاین (Wendestein 7-X stellerator) 7-x در گرینز والد آلمان که هفته ی گذشته کلید خورد، قرار است سال آینده شروع به کار کند تا پژوهشگران این نوع از ابزار گداخت را امتحان کنند.
مرزهای کوانتوم
پیش بینی آنچه در بقیه بخش های فیزیک و صنایع وابسته به آن اتفاق می افتد سختتر است زیرا پیشرفت در این حوزه ها اساسی اما در گروه ها، بخش ها و تجارت های بیشمار پراکنده است. به عقیده من پایLi-Fi -جایگزین نوری برای Wi-Fi با فرکانس رادیویی- توجه بازار را جلب خواهد کرد. تحقیق بر روی گرافین و سایر موارد دوبعدی با تمرکز بر روی لایه بندی برخی از این مواد برای تولید ساختارهای گوناگون «طراح» جدید با استفاده از مثلا لایه های گرافین به عنوان الکترود و نیترید بروم بعنوان عایق ادامه پیدا می کند. کاربردهای فیزیک بسیار مهم هستند و به لطف آنها-و حمایت سازمان هایی مانند موسسه ی فیزیک را منتشر می کند- است که بودجه علمی انگلستان از تعدیل کلی هزینه های کشور که اخیرا انجام شد جان سالم بدر برد. با گشایش موسسه 650 میلیون پوندی فرانسیس کریک در سال 2016، پیشرفت های مثبت دیگری هم برای علم انگلستان در راه است. این موسسه به نام همکار کاشف ساختار DNA نامگذاری شده و با داشتن 1250 پرسنل که یک پنج آنها فیزیکدان، شیمیدان، ریاضیدان و یا مهندس هستند، گل سرسبد آزمایشگاه های علوم زیست پزشکی این کشور خواهد بود. بخاطر داشته باشید که طبق لیست آلترمتریک در بین 100 مقاله علمی برتر سال2015، که بر اساس میزان اشتراک گذاری و مطرح شدن آنها در در رسانه های اجتماعی انتخاب میشوند؛ علوم زیستی و محیطی در صدر آن قرار دارند. البته به قول برندگان دستاورد بزرگ سال 2015 از طرف physics world ، زیبایی فیزیک در این است که حتی مبهم ترین تحقیق ها هم ممکن است به مزایای پیش بینی نشده ای منجر شود.ما،جیان-وی پَن و چانو یانگ لو از دانشگاه علم و فناوری چیندر هُی فُی را برگزیدیم. چوننخستین کسانی بودند که با انتقال کوانتم از راه دور دو خاصیت ذاتی یکذره بنیادی-فوتون- بطور همزمان دست یافتند. این پژوهشگران از کاربردهایی نظری مخابرات کوانتمی دور برد با امنیت نفوذ ناپذیر، رایانه های کوانتمی فوق سریع و شبکه های کوانتمی خبر داده اند. بعلاوه باتوجه به پروژه فناوری های کوانتمی ملی انگلستان با هزینه هنگفت 270 میلیون پوندی، که در پی راه اندازی کاربردهای فیزیک کوانتوم است، می توان انتظار پیشرفت های بیشتری را در سال 2016 داشت.
راستی آیا سال 2016 سالی خواهد بود که آنتوان زیلینگر، پیش کسوت مخابرات، محاسبات و اطلاعات کوانتومی بلاخره جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کند؟ من مدتهاست که روی اساتید کوانتوم اتریش برای دریافت جایزه نوبل حساب کرده ام و 2016 احتمالا با آلن اسپِک و جانکلوزر به خاطرآزمایش های نامساوی بل باید چنین سالی باشد. کمیته نوبل فیزیک در این باره تصمیم خواهد گرفت.
منبع: www.psi.ir/news2_fa.asp?id=1919
نویسنده خبر: مریم ذوقی
تلخیص و اضافات: دبیر انجمن نجوم شبکه رشد.

  امتیاز: 0.00