منو
 کاربر Online
1448 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 07 دی 1394 [06:37 ]
  فضا پیمای داون در نزدیکترین فاصله از سرس
 

فضاپیمای داون یا کاوشگر بامداد یک کاوشگر فضایی ناسا است که مأموریت آن مطالعهٔ سرس و وستا دو جسم بزرگ کمربند سیارک‌ها است. این فضاپیما در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۷ به سوی فضا پرتاب‌ شد و در ۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ وارد مدار وستا شد. این فضاپیما در ۵ سپتامبر ۲۰۱۲ از مدار وستا خارج‌ شد و به سوی سرس رفت و سرانجام اکنون به نزدیکترین مدار خود از سرس رسیده و در فاصله‌ 386 کیلومتری آن به ثبت تصاویری پرداخته که سطح سیاره کوتوله را با وضوح بالا نمایش می‌دهند. ماموریت داون اولین فضاپیمایی بود که از سرس بازدید کرد. پس از ورود در ماه مارس، این کاوشگر به مدارگردی و بررسی این سیاره کوتوله پرداخته که همچنین به عنوان سیارک نیز طبقه‌بندی شده و بزرگترین سیارک موجود در کمربند بین مریخ و مشتری است. دیدگاه داون از سرس از فاصله 386 کیلومتری مانند نگهداشتن یک توپ بسکتبال از فاصله 18 سانتیمتری چشم‌ها است. وضوح تصاویر جدید حدود 42 متر در پیکسل را نشان می‌دهد. فضاپیمای داون مابقی عمر خود را در این مدار خواهد گذراند؛ از این رو تصاویر بیشتری در آینده به زمین ارسال خواهد کرد. این ماموریت به نقشه‌برداری از سطح و جستجو برای اطلاعاتی در مورد عناصر موجود در پوسته سرس مانند ترکیبات نقاط براق آن می‌پردازد.


تصویر
مکان کمربند سیارکها در منظومه شمسی نسبت به دوری از خورشید، کمربند سیارکها بین مدار سیاره مریخ Mars و سیاره مشتری Jupiter قرار دارد و در تصویر با صفحه خاکستری مشخص شده است، ASTEROID BELT.


تصویر
نمایی از کمربند سیارکها به دور خورشید و نشان دادن سیارک سرس به دور خورشید


گالری تصاویر از فضاپیمای داون از شروع تا اکنون

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
نمایی از فضاپیمای داون


منابع:
https://fa.wikipedia.org/wiki/
http://www.isna.ir/fa/news/94100502249/
http://www.space.com/24368-dwarf-planet-ceres-photos-largest-asteroid.html
گردآوری توسط: غلامحسین رستگارنسب، دبیر انجمن نجوم شبکه رشد

  امتیاز: 0.00