منو
 صفحه های تصادفی
نایب السلطنگی نادر
فضیلت عاشورا
رشته تاسیسات شاخه فنی و حرفه ای
امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی
رکورد
انواع عکسهای هوایی
گ.دوران امامت
اقامه
گریه فاطمه علیهاسلام در بیت الاحزان
پیدازادان حد واسط
 کاربر Online
325 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 30 آذر 1394 [12:48 ]
  تهیه طیف اتمی عناصر
 

تهیه طیف اتمی عناصر

می دانیم که برای تهیه طیف اتمی هر عنصری ابتدا لازم است تا آن عنصر را در شرایطی قرار دهیم تا ملتهب شود و از خودش نور تابش کند . در مورد هیدروژن هم همین فرآیند صادق است، یعنی باید مقداری گاز هیدروژن را در محفظه ای شیشه ای قرار دهیم و با عبور جریان الکتریکی با ولتاژ زیاد هیدروژن را وادار به تابش کنیم .از آنجایی که هیدروژن گاز خطرناک و واکنش پذیری است و کار کردن با آن همیشه لازم نیست . معمولا در آزمایشگاه ها و کارهای تحقیقاتی معمولی به طور مستقیم از هیدروژن و لامپ آن برای طیف سنجی و سایر آزمایشات استفاده نمی کنند . در این گونه آزمایشات از نوع دیگری از لامپ ها مرسوم به لامپ بالمر ( Balmer Lamp ) استفاده می شود .

در لامپ بالمر به جای هیدروژن از یونیزه کردن بخار آب استفاده می شود . در مخزن وسط لامپ که در تصویر هم مشاهده می کنید مقداری آب قرار دارد ، که با قرار دادن لامپ در اختلاف پتانسیل بسیار بالا که در این لامپ حدود ۳۵۰۰۰ ولت است ، علاوه بر تبخیر آب، مولکول های آب یونیزه شده و اکسیژن و هیدورژن های آن از هم جدا می شود . به علت انرژی بالاتری که اکسیژن برای تابش در ناحیه مرئی نیاز دارد تنها شاهد تابش طیف مرئی اتم هیدروژن در این حالت هستیم . در واقع ما ترکیبی از گاز داغ و پلاسما از اتم هیدروژن در این حالت داریم که شروع به تابش طیف مرئی می کند . لازم به ذکر است که طیف های تابشی هیدروژن در ناحیه مرئی را خطوط طیفی ناحیه بالمر می نامند .

  امتیاز: 0.00