منو
 صفحه های تصادفی
برونشیولیت‌
توصیف آماری وضعیت مشتریان گلدکوئست
خصوصیات چهارها
سلیمان بن صرد خزاعی
حکاکی
شتاب نداشته باشید
آغاز و شکل‌ گیری کائنات
دیدار با امام حسن عسگری در رویا
لیزیژن
خلقت بهشت و حور از نور حسین علیه السلام
 کاربر Online
851 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 21 آذر 1394 [11:00 ]
  بارش شهابی جوزایی در 23 آذر 94
 

بارش شهابی جوزایی یکی از بزرگترین بارش های شهابی سالانه است که کانون بارش آن در صورت فلکی جوزا می باشد. این بارش شهابی، از زمانی که بشر آن را شناخته همیشه جزء چند بارش شهابی بزرگ سال بوده و معمولا بزرگ ترین بارش شهابی سال شناخته می شود و به همین دلیل هواداران زیادی دارد. این بارش معمولاً در حدود روز ۱۶ ماه آذر شروع می‌شود و در روز ۲۳ ماه آذر به اوج می‌رسد. بامداد روز ۲۳ آذر را خیلی‌ها به همین خاطر برای رصد این بارش انتخاب می‌کنند. این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشأ آن دنباله دار نیست و سیّارک است. منشا این بارش سیّارک ۱۹۸۳TB یا فایتون ۳۲۰۰ است که به نظر برخی اخترشناسان نوعی جرم به نام دنباله دار خاموش است. شهاب‌های این بارش قطر زیادی دارند. به همین دلیل این بارش شهاب‌های روشن زیادی دارد و آذرگوی‌ها در میان آنان فراوان هستند. سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به سیّاره زمین در اوقات اوج بارش شهابی جوزایی معمولاً حدود ۳۵ کیلومتر بر ساعت است که برای یک بارش شهابی بزرگ سرعت کمی به شمار می‌آید.
برای دیدن این بارش شهابی نیاز به هیچ وسیله خاصی ندارید. با چشم‌های معمولی هم می‌توان این بارش را دید اما باید برای رصدش حتما از آلودگی نور شهرها دور شوید. باید به جایی بروید که آسمانی پاک دارد و خبری از هیاهوی پر نور شهرها نیست. معمولا علاقه‌مندان به روستاهای دور از شهرها و کویرها می‌روند تا بتوانند این بارش شهابی هیجان‌انگیز را رصد کنند.
برای رصد بارش شهابی اما بیشتر از هر چیز باید صبر و حوصله و دقت داشته باشید. بیشتر شهاب‌ها در کسری از ثانیه پدیدار می‌شوند و فقط انواع بسیار پر نور هستند که ممکن است یک تا دو ثانیه در آسمان دیده شوند.تصویر
سومین مدار سفید رنگ از خورشید مربوط به زمین است و مدار آبی رنگ، مدار سیارک فایتون است. همانطور که در تصویر دیده می شود(مدار مربوط با سال 84 است) زمین هنگام گردش به دور خورشید، مدار سیارک فایتوم را قطع کرده است.


منابع:
http://parssky.com/view/6680.aspx
http://www.windows2universe.org/asteroids/asteroid_3200_phaethon.html
با تلخیص و اضافات توسط دبیر انجمن نجوم شبکه رشد

  امتیاز: 0.00