منو
 صفحه های تصادفی
مواد نگهدارنده
عبدالله یحیی کاهلی
فیزیک سیارات
امیر تیمور تاش
حضرت ایوب علیه السلام
رادیولوژی
لشگرکشی محمد شاه به هرات
بوئینگ777
واگذاری فدک به فاطمه علیها السلام پس ازجنگ خیبر
پارادکس راسل
 کاربر Online
1534 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 13 مهر 1394 [09:29 ]
  ویتامینی که کمبود آن برای استخوان‌ها مشکل ساز می شود!
 

ویتامینی که کمبود آن براي استخوان‌ها مشكل ساز مي شود!

کمبود ویتامین B3 در کودکان موجب پرانتزی شدن پاها و تشدید پوکی استخوان می‌گردد.

يك متخصص ارتوپد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره استخوان گفت: یک پنجم وزن بدن را استخوا‌ن ها تشکیل می دهند اگرچه سبک‌اند و به راحتی خم و راست می‌شوند اما بسیار قوی و محکم هستند و عناصری از قبیل کلسیم، فسفر،‌ آب و پروتئین در آنها وجود دارد که عناصر مهم تشکیل استخوان هستند.

وی افزود: استخوان از دو لایه تشکیل شده یکی قسمت بیرونی که بافتی فشرده و محکم و مسئولیت نگهداری عضلات را دارد و لایه بعدی که همان لایه درونی است از بافتی اسفنجی و شبیه شبکه‌های پیچ در پیچ ساخته شده است .

وی بیان کرد: این شبکه‌ استخوان‌ها از فولاد محکمتر هستند. در طول قسمت اسفنجی کانالهایی وجود دارد که سرخرگ‌ها، سیاه‌رگ‌ها،‌سلول ها و مایعاتی که باعث استحکام و سلامت استخوان ها می شود از داخل آنها عبور می‌کند.
دکتر وحید اظهار داشت: در قسمت میانی بافت اسفنجی، مغز استخوان قرار دارد که از گلبول‌های قرمز خون ساخته شده و ذخیره انرژی بدن به حساب می‌آید.

این متخصص ارتوپد خاطر نشان کرد: پوکی استخوان به دلیل کمبود ویتامین B3 است و در سن‌های بالای 15 تا 16 سال ، اگر این کمبود ویتامین اتفاق افتد باعث می شود که پوکی استخوان رخ دهد.

کمبود این ویتامین B در کودکانی که هنوز راه نمی‌روند به پرانتزی شدن پاها و در کودکانی که راه افتاده‌اند به ضرب‌دری شدن پاها (پاها به حالت ایکس می شود) منجر گردد. همچنین معمولا در خانم‌ها بعد از قطع تغییرات هورمونی پوکی استخوان شدید‌تر می شود و سریعتر اتفاق می‌افتد.

  امتیاز: 0.00