منو
 کاربر Online
819 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 30 مرداد 1394 [05:11 ]
  عکس‌ جدیدی از پلوتو
 

داده‌های جدید فضاپیمای ناسا از سیاره‌ی پلوتو، یک دنیای فعال زمین‌شناسی را در حاشیه‌ی منظومه‌ی شمسی به تصویر می‌کشد.


تصویر
دشت‌های یخی پلوتو


عکس‌های جدید فضاپیمای افق‌های نو (New Horizons) نشان می‌دهد که سیاره‌ی پلوتو دشت‌های وسیعی یخی در قالب اشکال چندگوشه‌، رگه‌هایی تاریک و تپه‌هایی گرد دارد.
عکس‌هایی از این سیاره که در 17 جولای منتشر شده است، سطح جوانی را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد به طور پیوسته تغییر شکل می‌دهد. هر کدام از تکه‌ها بین 20 تا 30 کیلومتر طول دارند و شبیه نواحی موجود در قطب شمال هستند.
جو سیاره‌ی پلوتو از یخ‌هایی که در روی سطح آن به گاز تبدیل می‌شود، تشکیل شده است و این فعالیت به جوان ماندن آن کمک می‌کند.
تصاویر رشته‌کوه‌ها متفاوت از آن‌هایی است که پیشتر توسط این فضاپیما بدست آمده بود. فرو رفتگی‌های کم‌عمق در دشت‌ها برای چندگوشه‌ای‌ها مرز تعیین کرده است و برخی از آن‌ها با ماده‌ی تاریک‌تری پرشده‌اند.
لکه‌های تیره‌ای که در سطوح روشن وجود دارد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی اثر وزش باد و یا حتی دهانه‌ی گازهای یخی یا آبفشان باشد. فعالیت زمین‌شناسی گسترده حکایت از آن دارد که این سیاره هنوز منبع گرمای داخلی دارد؛ احتمالاً ناشی از واپاشی پرتوزای عناصر شیمیایی که در نتیجه‌ی تشکیل آن در میلیاردها سال پیش به وجود آمده‌اند.

منبع عکس: http://www.nature.com/news/pluto-s-vast-icy-plains-and-gentle-hills-emerge-in-new-images-1.18013
منبع: http://www.psi.ir/news2_fa.asp?id=1821

  امتیاز: 0.00