منو
 کاربر Online
444 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 22 تیر 1394 [11:16 ]
  تایرهای مولد انرژی!
 

تایرهای مولد انرژی ‌

محققان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون آمریکا برای نخستین بار موفق به ساخت نوعی تایر با استفاده از نانوفناوری شدند که قادر است انرژی اتلاف شده ناشی از اصطکاک تایر با سطح جاده را به الکتریسیته تبدیل کند.

‌اگرچه خودروها یکی از خلاقانه‌ترین دستاوردهای بشر هستند، اما مانند سایر فناوری‌های امروز همیشه فرصتی برای ارتقای آنها وجود دارد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از مطالعات اخیر دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، حدود 10 درصد از سوخت خودروها صرف مقابله با اصطکاک سطح مسیر می‌شود. محققان معتقدند که می‌توان این اتلاف انرژی را با استفاده از نانوتکنولوژی به فرصتی برای تولید برق تبدیل کرد.

تولید انرژی الکتریکی در این روش بسیار شبیه تولید الکتریسیته هنگام شانه کردن موها است. در واقع به کمک نانومواد می‌توان انرژی سایش جاده طی مسیر را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد.

در این فناوری برخلاف نوآوری‌های گذشته شرکت تایرسازی میشلن که گرما و حرکت را به برق تبدیل می‌کند، تنها با تماس تایر با جاده و چرخیدن آن برق تولید می‌شود.

محققان برای اثبات تولید انرژی به کمک این روش، تایرهای یک ماشین اسباب‌بازی را به نانومواد مولد انرژی و سیستم چراغ‌های ال‌ای‌دی مجهز کردند و مشخص شد هنگامی که خودرو حرکت می‌کند انرژی لازم برای روشن شدن چراغ‌ها تنها از تماس نانومواد با سطح مسیر حاصل می‌شود.

تولید انرژی با این روش به طور مستقیم با وزن و سرعت خودرو ارتباط داشته و محققان معتقدند که به کمک نانومواد مولد برق می‌توان حدود 10 درصد مسافت حرکت خودرو را افزایش داد. این یافته‌ها در مجله Nano Energy منتشر شده است. (منبع: ايسنا)

  امتیاز: 0.00