منو
 کاربر Online
757 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 09 تیر 1394 [06:31 ]
  وعده افطار و شام را یکی نکنید
 

وعده افطار و شام را یکی نکنید

به گفته يكي از متخصصان تغذیه ، یکی کردن وعده های افطار و شام باعث مشکلات گوارشی برای فرد روزه دار می شود.


اين متخصص گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر در فصل گرما به سر می بریم و طول مدت روزه داری نیز زیاد است توصیه ای که به افراد می کنیم این است که حتما یک برنامه غذایی صحیح داشته باشند. متاسفانه برخی از افرادی که وزن بالایی دارند تصور می کنند که روزه داری فرصتی است که می توانند وزنشان را کم کنند اما باید این نکته را متذکر شد که هدف ما از روزه داری در ابتدا جنبه های معنوی و بالا بردن اراده است.

وی افزود: کسانی که سحری و شام نمی خورند اما وعده افطاری سنگین می خورند نه تنها کاهش وزن پیدا نمی کنند بلکه دچار افزایش وزن نیز خواهند شد حتی به فرض اینکه فکر کنند وزنشان کاهش پیدا کرده باید بدانند این عضلات آنهاست که تحلیل رفته است و بعد از ماه رمضان به شدت دچار افزایش وزن می شوند بنابراین توصیه می شود که افراد حتما وعده های سحر ، افطار و شام را داشته باشند.

متخصص تغذیه مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه انجام فعالیت بدنی در روزه داری ضروری است، گفت: روزه داران انجام فعالیت بدنی در طی روز را فراموش نکنند حتی کسانی که لاغر هستند می توانند یک ربع تا ۲۰ دقیقه فعالیت داشته باشند و سعی کنند از غذاهایی استفاده کنند که دارای مقادیر بالایی انرژی و ریز مغذی ها است.

وی افزود: فعالیت سیستم گوارشی فردی که ۱۶-۱۵ ساعت روزه باشد کم می شود بنابراین اگر بخواهد وعده افطار را شروع کند باید از غذاهایی که خیلی خشک نیست مثل سوپ، آش، حلیم و یا حتی شله زرد استفاده شود.

جعفریان با اشاره به اینکه در افراد روزه دار ممکن است افت قند خون ایجاد شود، گفت: توصیه می کنیم در وعده افطار از مواد شیرین مثل خرما و یا میوه های خشک استفاده شود.

این متخصص تغذیه اظهار کرد: وعده افطار باید یک وعده سبک باشد افرادی هستند که ولع زیادی برای خوردن دارند و حتی وعده افطار و شام را یکی می کنند که این می تواند مشکلات گوارشی برای فرد روزه دار ایجاد کند.

وی افزود: بهتر است بعد از افطار یک میان وعده مثل میوه استفاده شود در وعده شام نیز می توان از نان، غلات، حبوبات و یا سبزیجات بهره برد اما بهتر است از غذاهای سرخ کردنی در وعده شام اجتناب کرد زیرا دیر تر هضم می شوند و خواب فرد را نیز مختل می کنند.

وي با تاکید بر استفاده بیشتر از سبزیجات در در وعده سحر و افطار، گفت: استفاده از سبزیجات برای جلوگیری از تشنگی گزینه بسیار مناسبی است همچنین می توان از نوشیدنی هایی مانند خاکشیر و یا تخم شربتی نیز استفاده کرد.

این متخصص تغذیه در خصوص وعده سحری تصریح کرد: وعده سحری تفاوت زیادی با وعده ناهار ندارد اما بعضی افراد نمی توانند در سحر مانند ناهار غذا بخورند اینها حتی می توانند از حلیم یا نان و پنیر هم در وعده سحر استفاده کنند اما توصیه ما این است که سعی کنند حتما یک وعده گرم را در سحر استفاده کنند تا انرژی و قند لازم را در طول روز تامین کنند.

وي خاطرنشان کرد: به تمامی روزه داران توصیه می کنم که وعده سحری را حذف نکنند به طوریکه در اسلام سفارش شده که حتی به قدر نوشیدن یک لیوان آب در سحر بیدار شوید اگر هم میلی به خوردن غذا ندارید چنانچه زودتر بیدار شوید اشتهایتان باز می شود.

منبع:(مهر)

  امتیاز: 0.00