منو
 کاربر Online
837 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 28 فروردین 1394 [09:42 ]
  محرک های سردرد را بشناسیم.
 

محرک های سردرد را بشناسیم.

استرس محرک سردرد:
هر چیزی که استرس تان را افزایش دهد احتمال سردرد تنشی و یا میگرن را در شما افزایش می دهد. هنوز دقیقا مشخص نیست چطور استرس موجب سردرد می شود. عصب های مغز که مسئول انتقال درد هستند، وقتی تحت استرس قرار می گیرید حساس تر می شوند. تغییراتی در خود مغز نیز می تواند در ایجاد سردرد میگرنی نقش داشته باشد.

آب و هوا محرک سردرد:
با تغییرات آب و هوا احتمال سردرد میگرنی زیاد می شود. چه هوا سرد شود چه گرم، این تغییر موجب تحریک سردرد در برخی افراد می گردد. روزهای سوزان و آفتابی و رطوبت زیاد نیز محرک های متداول دیگر سردرد هستند. باران، باد یا تغییرات فشار نیز می توانند به سردرد منجر شوند.
اگر چه نمی توانید آب و هوا را تغییر دهید، اما می توانید با استفاده از عینک آفتابی در روزهای آفتابی و دوری از نور مستقیم خورشید به خصوص در وسط روز احتمال سردرد را کاهش دهید.

بوهای شدید محرک سردرد:
بوهای شدید حتی اگر خوب باشند، در بسیاری افراد سردرد ایجاد می کنند. هنوز مشخص نیست چرا چنین اتفاقی می افتد اما بوها میتوانند دستگاه عصبی را تحریک کنند. متداولترین بوهای محرک بوی رنگ، عطر و برخی گلها هستند.

لوازم و زیور آلات مو محرک سردرد:
شیوه بستن مو می تواند سردرد ایجاد کند. اگر موهایتان را با کش سفت ببندید، بافتهای پوست سرتان تحت فشار قرار می گیرند و سردرد ایجاد می کنند. سربند، بافتن مو و کلاههای تنگ می توانند همین تاثیر را داشته باشند. اگر سردردتان به این علت ایجاد شده باشد معمولا با باز کردن مو سردرد آرام می شود.

ورزش محرک سردرد:
ورزش شدید مانند دویدن گاهی اوقات ممکن است به سردرد منجر شود. این نوع سردرد ها در افرادی که میگرن دارند شایعتر است. در صورتی که پس از فعالیت دچار سردرد می شوید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید علت جدی تری ندارد.

حالت نامناسب بدن محرک سردرد:
لازم نیست حتما فعالیت کنید تا فشار بر عضلات سر و گردن وارد شود. حالت نامناسب بدن هنگام نشستن پشت میز در حین کار نیز همین فشار را وارد می کند. با ایجاد تغییراتی در محیط و میز کار خود می توانید حالت بدنتان را بهبود ببخشید. از صندلی با پشتی مناسب در پایین کمر استفاده کنید. نمایشگر کامپیوترتان نباید خیلی پایین یا خیلی بالا باشد. شانه هایتان را خم نکنید و هرگز تلفن را بین گوش و شانه تان نگه ندارید.

پنیر محرک سردرد:
در برخی افراد پنیرهای کهنه می توانند سردرد میگرنی را تحریک کنند. علت آن ممکن است ماده ای به نام تیرامین باشد. هر قدر پنیر کهنه تر باشد، تیرامین آن بیشتر می شود.

حذف وعده غذایی محرک سردرد:
سردرد گرسنگی همیشه خیلی واضح نیست. اگر یک وعده غذایی را حذف کنید پیش از این که بفهمید گرسنه هستید، سردردتان شروع می شود. مشکل این است که احتمالا افت قند خون اتفاق می افتد اما سعی نکنید با خوردن شیرینی یا شکلات سردرد گرسنگی را رفع کنید چون شیرینی جات موجب افزایش ناگهانی قند خون و سپس افت مجدد آن (حتی بیشتر از دفعه قبل) به دلیل ترشح انسولین می شود.

کافئین محرک سردرد:
اگر به اندازه متعادل مصرف شود به درمان برخی سردردها کمک می کند و در بسیاری از داروهای سردرد نیز وجود دارد اما مصرف زیاد آن گاهی موجب سردرد می شود. اگر عادت به مصرف کافئین داشته باشید، قطع ناگهانی مصرف ممکن است شرایط را برایتان بدتر کند. ترک کافئین نیز محرک سردرد است.

  امتیاز: 0.00