منو
 صفحه های تصادفی
معتمد خلیفه عباسی
ساختار if
خط فرضی
امام خمینی - عشق به اهل بیت
استان گلستان
مقام و منزلت الهی امام حسین ع
غیاث الدین بن رکن‏الدین
برنج «داروئی»
امام زمان در قرآن - بقره : 155
آنتوسروتها
 کاربر Online
264 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  پنج شنبه 30 بهمن 1393 [17:14 ]
  هشت نکته مهم در تهيه پادکست
 

هر روزه با پيشرفت بيشتر ابزارهاي سخت افزاري و نرم افزاري جهت توليد و دسترسي به پادکست ها که توسط شرکت هاي مختلف مثل Apple ارائه مي گردند، امکان استفاده از تعداد بيشتري پادکست براي علاقمندان فراهم مي شود. هرچند که برخي از ما قبلا با مقوله پادکست آشنا شده ايم ولي اين ابزار ها مثل iTunes به سمت معرفي پادکستينگ به ميليون ها شنونده پيش مي روند.

ولي برخي از پادکست ها راه را اشتباه مي روند و پس از چند دقيقه گوش دادن به آنها، شنونده به يک برنامه و کانال ديگر مي رود.

در اين جا هشت موضوع مهم را که در زمان توليد پادکست خود بايد رعايت کنيد، مورد بررسي قرار مي دهيم.

1-چيزي براي گفتن داشته باشيد. شما حتما مي توانيد براي يک ساعت صحبت کنيد و از هر دري چيزي بگوئيد. ولي چنانچه شما صدائي ماندگار و يا حتي سرگرم کننده نداشته باشيد، کسي سراغ شنيدن مجدد پادکست شما نخواهد آمد. چنانچه پادکستي داريد که فقط محتواي وبلاگ شما را به صورت صوتي پخش مي کند، وقت خود را تلف نکنيد و به همان نوشتن متن در وبلاگ خود بپردازيد چرا که دسترسي به آن از دسترسي به پادکست هاي وبلاگ شما ساده تر خواهد بود.


2-آمادگي داشته باشيد. قبل از شروع، يادداشت هاي خود را آماده کنيد. تعداد کمي از افراد قابليت صحبت فالبداهه به مدت نيم سايت يا يک ساعت را دارند. در واقع، به ندرت کساني پيدا مي شوند که حتي براي چند دقيقه بتوانند فالبداهه صحبت کنند. يادداشت هاي دقيق خود را از قبل آماده کنيد و اگر قرار است با کسي مصاحبه کنيد، سوال هاي خود را قبلا بنويسيد. البته اجازه ندهيد که وقتي مي توانيد يک چيز جالب تري را در لحظه بگوئيد، يادداشت هاي شما مانع اين کار شوند و از خلاقيت شما جلوگيري کنند.

3-کوتاه و ساده بگوئيد. پادکست هاي زيادي هستند که سعي مي کنند يک يا نيم ساعت را به هر شکل و با هر مطلبي پر کنند. امکان گوش دادن به پادکست هاي شما با کوتاه کردن آنها بيشتر خواهد شد. البته به اين معني نيست که پادکست هاي يک ساعته مناسب يا کارا نيستند. ولي شروع کار که هنوز شنوندگان با شما آشنائي ندارند و درواقع قرار است وقت خود را به شنيدن صحبت هاي يک نفر جديد صرف کنند، توليد پادکست هاي 20 تا 30 دقيقه مناسب تر است. اگر شنوندگان از برنامه هاي کوتاه شما خوششان بيايد، بعدا برنامه هاي بلند تر شما را نيز گوش خواهند داد.

4-تميز کار کنيد. از ابزار هاي مناسب براي ضبط صدا استفاده کنيد. شنوندگان عادت به گوش دادن به کيفيت خوب راديو کرده اند و اگر صداي شما شبيه ضبط صدا در يک حمام باشد، قطعا گوش نخواهند داد. نحوه توليد و ويرايش پادکست را ياد بگيريد. در زمان مصاحبه نيز، حرف گوينده را قطع نکنيد. بايد بدانيد که چه زمان شما بايد صحبت کنيد و چه زمان شخص مورد مصاحبه. البته بعدا ميتوانيد برنامه خود را ويرايش کنيد.

5-خودتان باشيد. اگر واقعا يک ژورناليست سرشناس و يا يک گوينده راديو نباشيد، ممکن نيست بتوانيد چنين موضوعي را به شنونده با تقليد، تلقين کنيد. سعي در تقليد صدا و يا صحبت در مورد موضوعاتي که اطلاعي از آنها نداريد، نکنيد. در مورد موضوعات مورد توجه و سطح دانش خود صحبت کنيد، حتي اگر موضوع سرگرم کننده باشد، مثلا پرورش زنبور عسل که ممکن است براي کساني که اطلاعي از اين موضوع دارند، جذاب باشد و به آن گوش دهند.

6-منحصر به فرد باشيد. پادکست هاي معروف با شنوندگان زياد، آنهائي هستند که منحصر به فرد و اصل هستند. مردم به موضوعات کپي برداري شده شما از سايرين، گوش نخواهند داد. ولي اگر منحصر به فرد باشيد، شنونده هاي خاص خود را خواهيد داشت. موضوع و حتي استيل پادکست خود را کپي نکنيد. توليد پادکست مثل نوشتن، نياز به خلاقيت دارد.

7-برنامه دقيق و سرفصل مطالب پادکست خود را ارائه کنيد. در اين صورت، شنوندگان از قبل مي دانند که به چه چيزي و در چه زماني قرار است گوش دهند. نرم افزار هاي توليد و استفاده از پادکست جديد حتي امکان بخش بندي برنامه ها را به شما مي دهند که اين موضوع در ساختمندي برنامه هاي شما موثر است.

8-از موسيقي فقط براي پرکردن زمان استفاد نکنيد. اگر قرار است در برنامه خود از موزيک استفاده کنيد، از آن فقط به عنوان موزيک و نه براي پر کردن زمان استفاده کنيد. در انتخاب موزيک نيز دقت کنيد که مناسب برنامه شما باشد و از موزيک هاي نا مناسب و نا هنجار استفاده نکنيد. و دقت کنيد که حتما رعايت حقوق مولف را در نظر داشته باشيد. وب سايت هائي وجود دارند که به شما اجازه مي دهند در پادکست هاي غير تجاري خود از موزيک هاي آنها استفاده کنيد. نمونه آن وب سايت http://www.magnatune.com است که مي توانيد پس از امضاء تعهد نامه موجود در وب سايت، از موزيک هاي موجود در سايت براي مصارف غير تجاري در پادکست هاي خود استفاده کنيد.

در مجموع، توليد پادکست مانند توليد هر نوع محتواي کيفي ديگر مانند متن، موزيک، فيلم و غيره است. در توليد پادکست بايد از ابتکار، خلاقيت و اصالت استفاده کنيد تا شنوندگان خاص خود را پيدا نمائيد. براي بقاء در اين عرصه، کاري کنيد که مردم هر بار در طمع شنيدن مقداري بيشتر، به پادکست هاي شما مراجعه کنند.

  امتیاز: 0.00