منو
 کاربر Online
473 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 20 بهمن 1393 [19:55 ]
  عواقب مصرف خود سرانه آهن
 

آهن از داروهایی است که برای بیمارانی که از کم خونی ناشی از فقر آهن رنج می برند، تجویز می شود. آهن به اشکال تزریقی و خوراکی در دسترس است که معمولا از اشکال خوراکی آن استفاده می شود. اما آهن اضافی سمی است.

سولفات فروس که رایج ترین فرآورده در دسترس است، دارای ۵۰ گرم آهن فلزی است؛ در حالی که مولتی ویتامین های اطفال حاوی ۱۰ تا ۱۸ میلی گرم آهن فلزی در هر قرص است. اثرات مسمومیت با مصرف خوراکی حداقل ۲۰-۱۰ گرم آهن فلزی به ازای هر کیلوگرم وزن فرد بروز می کند.

علائم مسمومیت:
- علائم اولیه همراه با درد شکم، استفراغ و اسهال مشخص می شود. استفراغ به طور مشخص، در مدت چند ساعت اول بعد از مصرف بروز می کند. استفراغ شایع ترین نشانه بالینی ثابت در مسمومیت حاد با آهن است. عدم وجود نشانه های گوارشی در مدت ۶ ساعت از زمان مصرف تشخیص مصرف قابل توجه آهن را رد می کند.

- در دوره ۶ تا ۲۴ ساعت بعد از زمان مصرف، نشانه های گوارشی برطرف می شود.

- سپس خونریزی و متعاقب آن بروز شوک از علائم آن است.

- در فاصله زمانی ۵-۲روز بعد از مصرف، ممکن است به نارسایی کبدی منتهی شود.

درمان:
اگر بیمار استفراغ می کند، روی یک پهلو خوابانده شده تا مواد استفراغی وارد راه های هوایی نشود.

شستشوی معده از طریق گذاشتن لوله به داخل معده روش مناسبی است به شرط آن که بیمار در کمتر از یک ساعت از بلع به اورژانس رسانده شود و قرص های مصرفی دارای اندازه بزرگی نباشند و بتوان آنها را از طریق لوله خارج کرد بسته به شرایط بیمار می توان از پادزهر (دفروکسامین) و حتی آندوسکوپی برای خروج قرص های بزرگ استفاده کرد.

  امتیاز: 0.00